KAEÜ’ye Yerleşen Öğrencilerin Kayıt İşlemleri İle İlgili  Duyuru Yayımlandı

2020 YKS sonuçlarına göre Kırşehir Ahi Evran Üniversitesine yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilgili  duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda: “Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında Üniversitemizin elektronik kayda açık olan programlarına (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu hariç) yerleşen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt yaptırabileceklerdir. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih

2020 YKS sonuçlarına göre Kırşehir Ahi Evran Üniversitesine yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilgili  duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda:

“Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında Üniversitemizin elektronik kayda açık olan programlarına (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu hariç) yerleşen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt yaptırabileceklerdir. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler Üniversitemizin ilgili Akademik Birimlerine gelerek kayıtlarını tamamlayabileceklerdir.

E-Devlet üzerinden elektronik kayıtlar 29 Ağustos – 02 Eylül 2020 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/ web sayfasından gerçekleştirilecektir. Elektronik kayıt bu sayfada “ehizmetler” bölümü altında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında “Üniversite EKayıt” seçeneğinden e-devlet şifresiyle kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir. EDevlet şifresi almamış olan adaylar şifrelerini nüfus cüzdanlarının aslı ile bizzat PTT şubelerinden temin edebilecektir.

Not – 1: E-DEVLET üzerinden kayıt yaptıranlar Üniversitemize kayıt için gelmelerine gerek yoktur.

Not – 2: E-DEVLET üzerinden kaydını tamamlayanlar barkodlu çıktıyı almanız gerekmektedir.

Not – 3: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokuluna kayıt hakkı kazanan öğrencilerimiz Sağlık raporundan dolayı E-DEVLET üzerinden kayıt yaptıramayacaklardır.

Not – 4: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu hariç diğer Akademik Birimlerimize kayıt olacak öğrencilerimizin COVİD-19 salgını nedeniyle E-DEVLET üzerinden kayıt yapmaları önem arz etmektedir.

E – DEVLET üzerinden kayıt yaptıramayan öğrencilerimizin izleyecekleri yollar;

Askerlik durumu nedeniyle e-devlet sisteminden kayıt yaptıramayan erkek adayların bağlı bulundukları Askerlik Şubesinden alacakları “Yükseköğretime Kayıt Yaptırmasında Askerlik Yönünden Sakınca Yoktur” ibaresini içeren belge ile 2020- YKS sonuç belgesinde belirtilen kayıt tarihinde kayıt hakkı kazandığınız Akademik Birime şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. (Öğrenciler kesin kayıttan önce mutlaka internetten ön kayıt yapacaklardır.

2020- YKS sonucunda Üniversitemiz Yükseköğretim programlarına kayıt hakkı kazanan ancak e-devlet sisteminden kayıt yaptıramayan adaylar; liseden mezun olamayan öğrenciler mezun durumda olduğunu gösterir belge ile veya lise mezuniyet bilgilerinin sistemde olmaması nedeniyle kayıt yaptıramayan öğrencilerimiz ise Lise Diplomasının aslı görülmek üzere 1 Adet fotokopisiyle kayıt hakkı kazandığı Akademik Birime başvuruda bulunmak zorundadır.

ÜNİVERSİTEMİZE ŞAHSEN GELEREK KAYIT İŞLEMLERİ:

2020-YKS sonucuna göre, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Üniversitemiz programlarına girmeye hak kazanan adaylar, kesin kayıt işlemlerini 2020-YKS sonuç belgesinde belirtilen tarihlerde (31 Ağustos- 04 Eylül 2020) ve adreslerde şahsen veya vekâletle yaptıracaklardır. Öğrenciler kesin kayıttan önce mutlaka internetten ön kayıt yapmaları gerekmektedir.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

Öğrenci Numaranı Öğren ve Ön kayıt İşlemlerindeki linklerini kullanmak suretiyle ön kayıt formunu doldurmaları ve kaydetmeleri gerekmektedir.

Adayın mezun olduğu lise veya dengi okuldan aldığı diplomanın aslı görülmek üzere bir suret fotokopisi yada yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılmaz).

Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının, aslı ibraz edilmek üzere, fotokopisi.

2001 ve daha öncesi doğumlu erkek öğrenci adayları için, Üniversiteye kesin kayıtta askerlik bakımından herhangi bir sakınca olmadığına ilişkin, ilgili askerlik şubesinden alınan yeni tarihli resmi belge.

ÖZEL OLARAK, BAZI BİRİMLERİMİZ İÇİN İSTENEN BELGELER:

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programına kesin kayıt için: Tam teşekküllü resmi devlet veya üniversite hastanesinden, eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal bir engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu (aslı).

KESİN KAYIT YAPTIRAN TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ORTAK BİLGİ NOTLARI

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak tek ders veya ek sınavlar sonucunda mezun olan öğrenciler, İlgili Akademik Birime, şahsen başvuru kapsamında, kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir. (Bu öğrencilerin Lise Diplomalarını 31 ARALIK 2020 tarihi mesai bitimine kadar getirmemeleri durumunda kayıtları silinecektir.) Kayıt tarihi itibariyle önlisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

İlk kez kayıt yaptıran öğrenciler için, zorunlu “Yabancı Dil” dersi muafiyet sınavı; 16 Ekim 2020 Cuma günü, Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. Bu sınava katılmak isteyenlerin sınav tarihinden önce ilgili birime yazılı müracaat etmeleri gerekmektedir. 2020-2021 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılında ikinci öğretim programlarını kazanan öğrencilere ait ders kayıtları; akademik takvimimizde belirlenen sürede ilgili döneme ait tahakkuk etmiş olan öğrenci katkı payı/öğrenim ücretlerinin de yatırılması koşuluyla öğrenci bilgi sistemimiz üzerinden öğrenciler tarafından yapılacaktır. 2020-2021 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılına ait ders kayıtları; öğrenci bilgi sistemimiz üzerinden öğrenciler tarafından yapılacaktır. Eğitim-öğretim süresince önemli bir yere sahip, yıllık olarak düzenlenen akademik takvimimiz Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğimiz başta olmak üzere ilgili Kanun, Yönetmelik ve Yönergeler yayımlanmaktadır. ( Akademik Takvim, Yönetmelikler, Yönergeler ) Üniversitemize 2020 – YKS sonucunda yerleşen erkek öğrencilerimizin kayıtları yapılacaktır. Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi hâlinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir. Aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Öğrencilerimize iletilmesi gereken genel ya da özel bazı hususlar, duyuru panoları ve üniversitemiz web sitesinde “http://www.ahievran.edu.tr/” ilan edilmekte ve bunlar tebliğ yerine geçmektedir. Bu nedenle düzenli olarak duyuruları takip etmeniz yararınıza olacaktır.” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

29 Ağu 2020 - 13:04 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (546) 896 57 35
Reklam bilgi