Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Rehberi Yayınlandı

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24) 21.11.2020 Tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Kırşehir İl Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin Tebliğe ait Uygulama Rehberi'nin 07.12.2020 tarihinde, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Web sitesinde yayımlandığını ve 14. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların müracaat süresinin başladığını söyledi ve Uygulama Rehberine, https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1247/Ekonomik-Yatirimlar-Uygulama-Rehberi adresinden

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24) 21.11.2020 Tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Kırşehir İl Tarım ve Orman

İl Müdürü Kenan Şahin Tebliğe ait Uygulama Rehberi’nin 07.12.2020 tarihinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Web sitesinde yayımlandığını ve 14. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların müracaat süresinin başladığını söyledi ve Uygulama Rehberine,

https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1247/Ekonomik-Yatirimlar-Uygulama-Rehberi adresinden ulaşılabileceğini belirtti.

İl Müdürü Kenan Şahin ekonomik yatırımların hangi konularda olacağını, kimlerin başvuru yapabileceğini, yatırım destekleri oranı ve başvuru süresi hakkında bilgi verdi.

Ekonomik Yatırım Konuları olarak, Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanmasına Yönelik Yatırımlar, Yeni Tesislerin Yapımı, Kısmen Yapılmış Yatırımların Tamamlanması, Faal Olan Mevcut Tesislerin Kapasite Artırımı ile Teknoloji Yenileme ve/veya Modernizasyonu Konuları

Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Bitkisel ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Hayvansal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Kırmızı Et ve Kanatlı Eti Parçalama ile Mamul Madde Üretim Tesisi, Su ürünlerinin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların derilerinin işlenmesine yönelik yatırımlar, Süt ve süt ürünlerine yönelik yatırımlar, Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi, homojenizasyonu, pastörizasyonu, paketlenmesi, soğutulması ve depolanmasına yönelik yatırımlar, Süt Toplama Tesisleri, Arıcılık ürünlerinin işlenmesine yönelik yatırımlar, Çelik silo ve soğuk hava deposu.

Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar

Modern seralar, Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları, Etçi ve Sütçü Damızlık (Sığır/Manda) Yetiştiriciliği ve Besi Amaçlı Tesis Kurulması, Büyükbaş Besi İşletmeleri Konusunda Yapılacak Sabit Yatırım Başvuru Kriterleri, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları, Kanatlı yetiştiriciliğine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları, Kültür mantarı üretimine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları, Büyükbaş ve küçükbaş kesimhanelerine yönelik faal olan mevcut tesislerin teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları, Kanatlı kesimhanelerine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu başvuruları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımına İlişkin Yatırımlar

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yapılmasına Yönelik Yatırımlar

Hayvansal ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması konuları hibe desteği kapsamında değerlendirildi.

KİMLER BAŞVURABİLİR:

Hibe programına Tarım ve Orman Bakanlığı’na herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Tüzel kişiler kapsamında Küçük Orta Ölçekli İşletme kapsamında yer alan Anonim, Limited ve Kolektif Şirketler ile Kooperatif ve Birlikler başvurabileceklerdir.

Belirtilen tüzel kişilikler kuruluş tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına başvurabilirler.

Yatırım Tutarı Ve Destekleme Oranı, Proje limitleri başvuru sahibinin özelliğine göre değişmemekte olup tüm yatırım konularına yönelik olarak Hibeye Esas Proje Tutarı;

Yenitesis; 3.000.000- Tl

Kısmen Yapılmış (Tamamlama); 2.000.000- Tl

Kapasite Artırımı; 1.500.000- Tl

Teknoloji Yenileme Ve/Veya Modernizasyon; 1.500.000- Tl

Program bütçeleri KDV hariç rakamlardan oluşmakta ve yukarıda belirtilen Hibeye Esas Proje Tutarının azami % 50 si hibe olarak yatırımcıya ödeneceği bildirildi.  Hibeye esas Proje Tutarı 250.000-TL altında olan başvurular kabul edilmeyeceği belirtildi. Proje bütçesi yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacağı duyuruldu.

Başvurular ve Uygulama Süresi, Rehber yayımından itibaren (07.12.2020) 90 (Doksan) gün başvuru süresi tanınacak ve belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan başvuru dosyasının girişi elektronik ağ üzerinden yapılacağı öğrenildi. Başvurunun tamamlanması için başvuru tarihi bitiminden sonraki beş iş günü içinde girişi yapılan başvuru dosyasının ekleri ile birlikte Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne elden teslim edilmesi gerekiyor.

Proje Başvurusu; https://edys.tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx adresinden yapılabilir. (Haber Merkezi)

09 Ara 2020 - 16:18 - GündemYorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (506) 913 38 59
Reklam bilgi