Covid-19 İçin Hazırlanan Afişler Paylaşıldı

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, üç adımda covid-19’dan korunmanın yollarına ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan afişleri paylaştı. Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin konuya dair göstermiş olduğu hassasiyeti destekleyerek covid-19 dan korunmanın yollarını araştırdık. Haber ekibimizin yapmış olduğu araştırmada; COVID-19 (Korona) Virüs Belirtileri Nelerdir? SARS-CoV-2 bulaştığında; grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış mevsimiyle özdeşleşen rahatsızlıklara

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, üç adımda covid-19’dan korunmanın yollarına ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan afişleri paylaştı. Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin konuya dair göstermiş olduğu hassasiyeti destekleyerek covid-19 dan korunmanın yollarını araştırdık. Haber ekibimizin yapmış olduğu araştırmada; COVID-19 (Korona) Virüs Belirtileri Nelerdir? SARS-CoV-2 bulaştığında; grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış mevsimiyle özdeşleşen rahatsızlıklara benzer özellikler gösteriyor. Ağır seyrettiği durumlarda, zatürreyi anımsatan semptomlar gösteriyor. İlerlediği takdirde, nefes darlığına neden olabiliyor ve ölümler çoğunlukla bireyler yeteri kadar nefes alamadığı için boğulma neticesinde gerçekleşiyor. COVID-19 bulaşan kişilerde; İnatçı ateş, Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Öksürük, Güç nefes alıp verme, Yorgunluk gibi semptomlar gözleniyor. Diğer taraftan, ender olarak; Kusma, Karın ağrısı, İshal gibi mide – bağırsak problemleri diğer semptomlara eşlik edebiliyor.

YÜKSEK ATEŞ, SALGINA YAKALANAN KİŞİLERDE EN ÇOK GÖRÜNEN BELİRTİLER ARASINDA YER ALIYOR

COVID-19’la enfekte olan kişilerin yaklaşık %90 kadarında, yüksek ateş görülüyor. Bu nedenle, yüksek ateş hastalığın bulaşmış olabileceğine dair bir işaret olarak kabul ediliyor. Dijital termometre ve termal kameralar yardımıyla, yüksek ateşi bulunan bireyler tespit edilmeye çalışılıyor, toplumdan izole edilerek salgının büyümesinin önüne geçilebilmeye çabalanıyor.

COVID-19 belirtilerinin grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi yaygın solunum sistemi rahatsızlıklarına benzemesi, teşhis koymayı güçleştiriyor. Doktorlar; başta yurt dışı seyahati yapanlar ya da yurt dışıyla bağlantılı kişilerle iletişime geçenler olmak üzere, şüphelendikleri hastalara COVID-19 testi uyguluyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO); yukarıdaki belirtileri kendinizde gözlemlediğiniz takdirde, COVID-19’la enfekte olma ihtimaline karşı kendinizi karantinaya almanızı öneriyor. Bilinen bir tedavisi olmadığı ve hastaların önemli bir kısmında herhangi bir soğuk algınlığı gibi seyreden COVID-19 vakalarında çoğunlukla yoğun bir tıbbi destek gerekmiyor. Yine de uzmanlar, belirtileri kendinizde gözlemlediğinizde en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmanızı şiddetle öneriyor. Hastalığın hafif seyrettiği durumlarda; doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız, tavsiyelerini uygulamanız ve kendinizi diğer insanlardan izole ederek istirahata çekilmeniz yeterli oluyor.

Yine de; Nefes alıp vermekte ciddi manada zorlanan, Ateşi inatla düşmeyen, Kronik bir rahatsızlığı bulunan, 65 yaş ve üzeri kişilerin yoğun bir tıbbi desteğe ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Özellikle soluk alıp vermede herhangi bir güçlük oluştuğu bir durumla karşı karşıyaysanız, acil tıbbi destek almak için vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin. Yoğun seyreden tablolarda, hastalara solunum desteği verilmesi gerekebildiği için bir dakikanın bile önemi olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın.

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Uzmanlar, enfekte kişilerin koronavirüsü; Hapşırık ya da öksürme gibi eylemleri sırasında direkt olarak havaya, Tükürük ve mukus gibi solunum yolu salgılarının  bulaştığı uzuvları yardımıyla yüzeylere bulaştırdığı konusunda birleşiyor. Bu nedenlerle, sadece enfekte olan insanlardan uzak olmak yeterli olmuyor. Enfekte kişiyle yüz yüze gelmeseniz dahi, koronavirüs bulaştırdığı yüzeye temas ettiğiniz ve kişisel hijyen adımlarını atladığınız durumlarda kolayca size geçebiliyor.  Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında değişiyor. 14 güne kadar herhangi bir hastalık belirtisi vermediği için, enfekte olan insanlar kendilerine bulaştığını fark etmeyerek virüsü etrafındaki diğer sağlıklı bireylere bulaştırabiliyor. Diğer taraftan bazı kişiler enfekte olsalar dahi rahatsızlanmadan ya da çok hafif bir tabloyla iyileşebiliyor. Salgının daha fazla yayılmaması adına, toplumun içinde bulunan her bireyin sosyal mesafe ve kişisel hijyen gibi detaylara özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Koronavirüsün tedavisini bulmak için çaba sarf eden Avustralyalı bilim insanları, virüsün laboratuvar ortamında büyük bir hızla çoğaldığının altını çiziyor. Enfekte insan sayısının hızlı bir şekilde yükselmesi, virüsün bulaşıcılığının yüksek seviyede olduğunu ispatlıyor. Solunum yollarını etkileyen bir virüs olması, insanda insana kolayca bulaşmasına yardımcı oluyor. Hızla çoğalması, konak dışında uzun süre hayatta kalabilmesi ve kolayca bulaşabilmesi, salgının önüne geçilebilmesi için toplum desteğinin önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Devletler ne kadar önlem alırsa alsın, uzman görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda bireysel önlemler almayan tek bir kişinin bile salgının tekrar hızlanmasına neden olabileceğinin altı sağlık sektörü çalışanları tarafından vurgulanıyor.

Koronavirüsten korunmanın en kolay yolu, sosyal izolasyonu sağlamak olarak düşünülüyor. Hastalık bulgusunun görüldüğü noktaların karantinaya alınmasının altında bu fikir yatıyor. Okulların tatil edilmesi, etkinlik iptalleri, kafe ruhsatı bulunan mekanların geçici bir süre kapatılması hatta zorunlu haller dışında evden dışarıya çıkılmasına engel olan kısmî yasaklarla, enfekte insanlarla sağlıklı bireylerin bir araya getirilmemesi amaçlanıyor.

Koronavirüsten korunmanın bir diğer yolu da kişisel hijyene hiç olmadığı kadar dikkat etmekten geçiyor. Sağlıklı insanların yanı sıra enfekte kişilerin kendilerinin ve çevrelerinin hijyenine özen göstermeleri, virüsün bulaşma ihtimalini en alt seviyeye düşürüyor. Diğer taraftan, bireylerin bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaya yönelik adımlar atmaları, enfekte olsalar dahi hastalığı en az tahribatla atlatmalarına yardımcı oluyor.

Uzmanlar koronavirüsten korunabilmeniz için; Zorunlu olmadığınız durumlarda evden dışarıya çıkmamanızı, Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmanızı, Dışarıya çıkmak zorunda kaldığınızda diğer insanlarla aranıza en az 1 metre mesafe koymanızı, Diğer insanlarla tokalaşmamanızı, sarılmamanızı ve öpüşmemenizi, Gün içinde ellerinizi sık sık, en az 20 saniye bol su ve sabunla yıkamanızı, Toplu kullanılan kapı kolu gibi yüzeyleri günlük olarak temizlemenizi, Gün içinde sıklıkla kullandığınız yüzeyleri her gün dezenfekte etmenizi, Ellerinizi ağız, burun ve gözleriniz başta olmak üzere yüzünüze değdirmemeniz, Toplum içinde herhangi bir yüzeye temas ettiğinizde dezenfektanla el hijyeninizi sağlamanızı, Para yerine diğer ödeme yöntemlerini tercih etmenizi,

Para kullanmak zorunda kaldıysanız ellerinizi vakit kaybetmeden yıkamanızı ya da dezenfektan kullanmanızı, Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkamanızı, Yurtdışı seyahatlerinizi iptal etmenizi ya da bir süre ertelemenizi, Gün içinde yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olmanızı, Dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmenizi, Bağışıklığınızı korumak için günlük fiziksel aktivitelerinize özen göstermenizi, Vitamin ya da mineral eksiklikleriniz varsa doktorunuzun tavsiye ettiği takviyelerden destek almanızı, Yeterli ve düzenli uyumanızı tavsiye ediyor.

Uzmanların tüm tavsiyelerine uymanıza rağmen kendinizde soğuk algınlığı semptomları fark ettiyseniz, diğer insanlara bulaştırmamanız için gereken önlemleri alıp size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Sonrasında, hastalığın yayılmasını önlemek için kendinizi karantinaya alabilirsiniz.

Diğer insanlara bulaştırmamak için; Sağlıklı insanlarla bir arada bulunmanızı gerektiren durumlarda kullan-at tıbbi maske takabilir, Hapşırmanız ve öksürmeniz gerektiğinde ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatıp mendili hemen çöpe atabilir, Yanınızda mendil olmadığı durumlarda, ellerinizi değil kolunuzun dirsek bölgesini ağzınız ve burnunuzu kapamak için tercih edebilir, Sağlıklı insanlarla temasınızı minimuma indirebilir, İyileşene kadar kendinizi odanız ya da evinizde diğer insanlardan izole edebilirsiniz. “ (Aslıhan BUYRUK)

19 Oca 2021 - 15:56 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (546) 896 57 35
Reklam bilgi