Kırşehir Okullar Arası Online Satranç Turnuvası Düzenleniyor

Kırşehir’deki okullar online satranç turnuvasında buluşuyor. Bu dönem Covid-19 salgını ile birlikte okullar arası faaliyetlerin yapılamaması sebebiyle, Kırşehir geneli ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerin katılımına yönelik Kırşehir Okullar Arası Online Satranç Turnuvası düzenlenmesi planlandı. Okullar Arası Online Satranç Turnuvasıyla Eğitim, antrenman ve centilmenlik esaslarında satranç etkinliği yapılmasının hedeflendiği öğrenildi. Turnuvada 7-18 Yaş arası tüm sporcular kendi yaş grubund

Kırşehir’deki okullar online satranç turnuvasında buluşuyor. Bu dönem Covid-19 salgını ile birlikte okullar arası faaliyetlerin yapılamaması sebebiyle, Kırşehir geneli ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerin katılımına yönelik Kırşehir Okullar Arası Online Satranç Turnuvası düzenlenmesi planlandı. Okullar Arası Online Satranç Turnuvasıyla Eğitim, antrenman ve centilmenlik esaslarında satranç etkinliği yapılmasının hedeflendiği öğrenildi.

Turnuvada 7-18 Yaş arası tüm sporcular kendi yaş grubunda olmak üzere il  turnuvası olarak 21 Şubat 2021 tarihinde yapılacağı duyuruldu.

Turnuvalar chess.com platformu üzerinden 5 dakika+2 saniye düşünme süresinde ve 8 tur düzenlenmesi planlandı. Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından turnuva sonunda ilkokullar, ortaokullar ve liseler ayrı ayrı yapılacak okullar sıralamasına göre en yüksek Okul Satranç Derecelendirme Endeksi (OSD) kazanan ilk 4 okula kupa ödülü ve her kategoride ilk 4 dereceyi elde eden sporculara madalya verileceği bildirildi.

Turnuvaya katılacak sporcular lisans-vize işlemi ve chess.com`dan ücretsiz hesap oluşturma işlemlerini haberin devamındaki adımlardan gerçekleştirilebildiği öğrenildi.

Daha detaylı bilgi için 2020-2021 Kırşehir Okullar Arası Online Satranç Turnuvası Yönergesi yayınlandı. Yönerge hakkında yayınlanan verilere göre; “Yarışma Adı 2020-2021 Kırşehir Okullar Arası Online Satranç Turnuvası, Başlama-Bitiş Tarihi 21.02.2021, Yeri Chess.Com, Son Başvuru Tarihi 19.02.2021 18:00, Sistem İsviçre Sistemi / 8 Tur, Düşünme Süresi 5’+2’’ Eklemeli Tempo, Organizasyon Kırşehir Gsim & Kırşehir Mem & Tsf Kırşehir

GENEL HÜKÜMLER

TSF satranç yarışmaları talimatlarının, prosedürlerinin, uygulama yönergelerinin ilgili kısımları, FIDE kuralları ve chess.com topluluk kuralları geçerlidir. ( https://www.chess.com/community ).

KATILIM VE BAŞVURU

Turnuvaya TSF Lisansına sahip 2020 – 2021 yılı vizesi yapılmış, 2014-2003 yılları ve arasında doğan Kırşehir M.E.M.`ne bağlı okullarda öğrenim gören sporcular katılabilir. Lisans ili Kırşehir olmayan sporcular turnuva son başvuru tarihine kadar kirsehir@tsf.org.tr adresine öğrenci belgesini e-posta ekiyle iletmeleri ile turnuvaya katılabilirler.

TURNUVADA

7 Yaş Kategorisi 2014 Doğum Tarihli Sporcular – 8 Yaş Kategorisi 2013 Doğum Tarihli Sporcular

9 Yaş Kategorisi 2012 Doğum Tarihli Sporcular – 10 Yaş Kategorisi 2011 Doğum Tarihli Sporcular 11 Yaş Kategorisi 2010 Doğum Tarihli Sporcular – 12 Yaş Kategorisi 2009 Doğum Tarihli Sporcular 13 Yaş Kategorisi 2008 Doğum Tarihli Sporcular – 14 Yaş Kategorisi 2007 Doğum Tarihli Sporcular 15 Yaş Kategorisi 2006 Doğum Tarihli Sporcular – 16 Yaş Kategorisi 2005 Doğum Tarihli Sporcular 17 Yaş Kategorisi 2004 Doğum Tarihli Sporcular – 18 Yaş Kategorisi 2003 Doğum Tarihli Sporcular olmak üzere sporcular 12 farklı kategoride yarışacaktır.

Sporcular www.chess.com adresinden ücretsiz olarak kullanıcı adı oluşturduktan sonra veya var olan kullanıcı adları ile http://kirsehir.tsf.org.tr adresinden çevrim içi kayıt yaptırmalıdır.

Çevrim içi kayıt sırasında, sporcuların chess.com’da oluşturdukları kullanıcı adlarını yazmaları zorunludur. Kullanıcı adları sporcuların gerçek ad-soyadından ve ilave olarak rakamdan oluşabilir. Daha önce kullanıcı adı kapatılan bir sporcu farklı bir kullanıcı adıyla turnuvaya katılım gösteremez. Çevrim içi kayıt işlemini tamamlayan sporcular, turnuvanın düzenleneceği chess.com sayfasındaki grubuna (kulübüne) katılabilmeleri için aşağıdaki bağlantılardan kendilerinin başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

7 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/7-yas-kategorisi-kirsehir – 8 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/8-yas-kategorisi-kirsehir – 9 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/9-yas-kategorisi-kirsehir – 10 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/10-yas-kategorisi-kirsehir – 11 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/11-yas-kategorisi-kirsehir – 12 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/12-yas-kategorisi-kirsehir – 13 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/13-yas-kategorisi-kirsehir – 14 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/14-yas-kategorisi-kirsehir – 15 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/15-yas-kategorisi-kirsehir – 16 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/16-yas-kategorisi-kirsehir – 17 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/17-yas-kategorisi-kirsehir – 18 Yaş Kategorisi https://www.chess.com/club/18-yas-kategorisi-kirsehir

Turnuvaya katılım işlemini tamamlamış (md. 2.3-2.4-2.5) sporcular, turnuva başlamadan bir saat önce chess.com’da katılmış oldukları grubun (kulübün), haber/mesaj bölümünde ilan edilecek turnuva bağlantısında “Turnuvaya Katıl” butonuna tıklamalıdır.

Turnuvaya katılım ve bu süreçteki üyelikler ücretsizdir.

Lisans talimatı madde 12.4’e göre lisans işlemlerini tamamlayan yabancı uyruklu sporcular turnuvaya katılabilirler.

EŞİTLİK BOZMA

Derecelerin eş puanla paylaşılması halinde chess.com tarafından belirlenen eşitlik bozma yöntemleri kullanılır.

Okul Satranç Derecelendirme Endeksi (OSD) aşağıdaki tabloya göre her okulun ilkokul-ortaokul-lise seviyesine göre ayrı ayrı hesaplanacaktır;

(+1) Turnuvada en az 1 puan alan her sporcu için, (+1) Turnuvayı tamamlayan her sporcu için, (+1) Turnuvada en az 1 puan alan her kadın sporcu için, (+2) Turnuvada en az 1 puan alan UKD`ye sahip her sporcu için, (+3) Turnuvada en az 1 puan alan (std) ELO`ya sahip her sporcu için, (+4) Turnuvada en az 1 puan alan FIDE unvanlı her sporcu için, (+3) Turnuvada en az 1 puan alan 7 Yaş kategorisindeki her sporcu için, (+1) Turnuvada en az 1 puan alan 8 Yaş kategorisindeki her sporcu için, (+15) 2019-2020 Eğitim-Öğretim Döneminde okulunda satranç egzersiz dersi bulunan her okul için, (+15) 2020-2021 Eğitim-Öğretim Döneminde okulunda satranç egzersiz dersi bulunan her okul için,

Turnuvada fair playe aykırı hareket sebebiyle hesabı kapatılan sporcu Okul Satranç Derecelendirme Endeksi (OSD) puanı alamayacak olup, OSD puanı her sporcu için 20 puan azaltılacaktır. Üstteki tabloda yer alan okulun satranç egzersiz dersi için OSD puanı alabilmesi için turnuva son başvuru tarihine kadar yönerge ekindeki formu doldurarak ve okul müdürü imzalı olarak taratarak belgeyi e-posta ekiyle turnuva iletişimi kirsehir@tsf.org.tr ye iletilmesi gerekmektedir. Üstteki tabloda birden fazla kriteri sağlayan her sporcuya tüm puanları verilir, OSD puanlaması kümülatif toplamlara göre yapılır. OSD puanları eşitliği durumunda üstteki tablodaki kriterler sayısal büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıda doğru eşitlik bozma kriteri olarak kullanılır.

DEĞERLENDİRME

Turnuva sonuçları ELO/ UYS hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

ÖDÜLLER

Turnuvada, ilkokullar, ortaokullar ve liseler ayrı ayrı yapılacak okullar sıralamasına göre en yüksek Okul Satranç Derecelendirme Endeksi (OSD) kazanan ilk dört okula kupa ödülü ve her kategoride ilk dört dereceyi elde eden sporculara Kırşehir GSİM tarafından Madalya verilecektir.

İTİRAZ

İtiraz kurulu oluşturulmayacaktır. Chess.com ve moderatörlerin kararı nihaidir.

BİLDİRİM

Turnuvada, İsviçre eşlendirme sistemi kullanılacaktır. Katılımcı sayısına göre kategorilerdeki tur sayısı chess.com`da güncellenebilir. Tüm eşlendirme ve sonuçlar chess.com sitesinde duyurulacak, turnuva resmi sonuçları ise yarışmadan 7 gün sonra İl Temsilciliği sayfasında ilan edilecektir. Fair play kapsamında, chess.com topluluk kuralları geçerlidir. Bu kurallar sebebiyle turnuvadan çıkartılan sporcular hak iddia edemezler. Tüm katılımcılar bu yönergeyi okumuş ve uymayı kabul etmiş sayılırlar.

İLETİŞİM

Turnuva Direktörü : Nimetullah Kaya İletişim Telefonu : 0506 7715508

Turnuva Koordinatörü: Zeynep Nisa Nur Duvan e-posta : kirsehir@tsf.org.tr

PROGRAM TURNUVA PROGRAMI

21 Şubat 2021 tarihi Pazar günü saat 17:00 Turnuva Kaydının Başlaması 18:00 1. Tur

Her tur bitiminde sonraki tur başlayacaktır. Okul Satranç Egzersiz Dersi Beyan Formu yayınlandı.” denildi.

“TURNUVALARA KIRŞEHİR GENELİ TÜM OKULLARIMIZ VE ÖĞRENCİLERİMİZ DAVETLİDİR.”

Turnuva katılım adımları hakkında yapılan bilgilendirmede ise; “TSF Lisans-vize işlemlerini tamamlamış olmak. Not: Lisans başvurunuz sonrası sağlık beyan formu ve veli izin belgesi formlarının incelenip lisansın aktif olması ortalama 24 saat sürmektedir. Lisans aktif olması sonrası 4. adımdaki kayıt işlemi yapılabilmektedir.

chess.com sitesinden ücretsiz olarak kullanıcı adı alması gerekmektedir. Kullanıcı adları sporcuların gerçek ad-soyad bilgisi ve ilave olarak sadece rakamdan oluşturulabilir.

chess.com sitesinde turnuva grubuna/kulübüne üye olunmalıdır. Kulüp linkleri yaş kategorilerine göre aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Turnuvaya katılmak için kirsehir.tsf.org.tr internet sitesinden online kayıt yaptırılmalıdır.  Onlıne Kayıt(13.01.2021’de aktifleşecektir)

Not: Online Kayıt sonrası sporcu isminin yanındaki “Eksik” yazısına tıklanıp chess.com kulübüne gidip Katıl butonu ve sonrasında Gönder butonuna tıklanmalıdır. Bu işlem sonrasında turnuva kayıt sayfasındaki Eksik ibaresi ortalama 24 saatte Tamam`a dönüşmektedir (Online Kayıttaki chess.com kullanıcı adı ile chess.com kulübündeki kullanıcı adının aynı olması şartıyla)

Turnuva tarihinde başlangıç saatinden 1 saat önce ile turnuva başlangıcına kadar turnuvaya kayıt kontrol işleminizi chess.com sitesinden yayımlayacak Turnuva Linkinden Katıl butonuna tıklayarak yaptırılmalıdır.” İfadelerinde bulunuldu. (Aslıhan BUYRUK)

13 Oca 2021 - 15:03 - EğitimYorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (506) 913 38 59
Reklam bilgi