“Kadına Yönelik Ayrımcılık İnsan Hakları İhlalidir”

DEVA Partisi Kırşehir İl Kadın Çalışmaları Başkanı Gizem Doğan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle mesaj yayınladı.

İl Kadın Çalışmaları Başkanı Gizem Doğan Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesi hakkında verdiği bilgilerde: “Bundan 157 yıl önce bir 8 Mart günü, New York’ta tekstil fabrikasında çalışan kadın işçiler; eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma, doğum izni gibi insanca yaşama ve çalışma koşulları için bir eşitlik mücadelesi başlattı. Çoğu kadın 129 kişi, bu haklı taleplerinin bedelini, atölyelerde çıkarılan yangınlarda boğularak veya yanarak ödedi. Bundan 53 yıl sonra, kadının insan hakları için savaş veren bir başka kadın, Clara Zetkin, 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önererek kadınların mücadelesini tarihin sayfalarına yazdırdı. Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet bir insan hakları ihlalidir, münferit değil, sistematiktir. Ailenin mahremiyeti içinde olup biten, özel alana ait, hukuk denetimi dışında bir aile içi mesele değildir. Bu nedenle, engellenmesi de ancak sistemli ve etkin bir mücadele ile gerçekleşebilir. Her vesile ile kadının yerinin evi, yegane görevinin ise çocuk doğurmak olduğunu vurgulayan bir anlayışın ise bu sorunları çözmekte yetersiz kalacağı aşikardır.” dedi.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN İÇSELLEŞTİRİLMESİ, GÜÇLÜ TOPLUM İÇİN ZORUNLUDUR”

DEVA Partisi Kırşehir İl Kadın Çalışmaları Başkanı Gizem Doğan kadına yönelik şiddetin sadece fiki şiddet ile son bulmadığını ifade ederek pandemi sürecinde kadın akademisyenlerim makalelerinin %50 oranında azaldığını ifade etti. Ayırca toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesinin güçlü toplum için zorunlu olduğunu belirtti. Başkan Gizem Doğan açıklamalarında: “Kadına yönelik şiddet sadece fiziki şiddet ile son bulmuyor; yaşadığımız pandemi sürecinde kadın akademisyenlerin makaleleri yüzde 50 oranında azalırken, erkek akademisyenlerin yayın sayısı aynı oranda artmış, kadınların zaten çok zor buldukları ve adil olmayan maaşlarla çalıştığı iş hayatından ise bu süreçte ağırlaşan ev işlerini ve çocuklarını bırakacak hiçbir alan olmaması sebebiyle ayrılmak zorunda kalmış/zorunda bırakılmıştır.

Demokrasi  ve Atılım (DEVA) Partisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri  kapsamında, her ilde öldürülen kadın sayısı kadar fidan dikerek, kadın cinayetlerinin önlenmesini gündeme taşıdı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, tüm dünyadaki emekçi kadınların toplumdaki yerinin güçlendirilmesi; ailede, ekonomik sistemde ve siyasal alanda emeğinin ve rolünün karşılığını bulması amacıyla daha gür haykırdıkları Mücadele ve Dayanışma Günü. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesi, güçlü toplum için zorunludur.

Ülkemizin ekonomik kalkınmasını sürdürebilir kılmak için kadınların rolünün çok önemli olduğuna inanıyoruz. Kadının üretime katkısının arttırılması için istihdam modelleri geliştirilmelidir. Kadınların girişimcilik kapasitelerinin geliştirmek için kredi, finansal hizmetler, öz sermaye, pazara erişim konularında destekleyici programlar oluşturulmalıdır. Kadınların ev içinde harcadıkları ücretsiz emeklerinin yok sayılmaması adına mali ve sosyal koruma politikaları geliştirilmelidir.” İfadelerini kullandı.

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN ADINA AĞAÇ DİKECEKLER

TEMA’ya bağış yaparak aldıkları fidanları öldürülen kadınlar adına dikerek yetiştireceklerini belirten DEVA Partisi Kırşehir İl Kadın Çalışmaları Başkanı Gizem Doğan: “Her can için bir fidan dikiyoruz. Ancak temennimiz bu fidanların ormana dönmemesi, kadınlarımızın yaşamasıdır. Toplumsal bir sorun olan şiddete karşı toplumsal mücadele seferberliği başlatıyoruz. Toplumun her kesiminde şiddeti özendiren yaklaşımlardan uzak durulmasına yönelik kampanya ve tedbirlerin hayata geçirilmesi için çalışacağız. Kadına yönelik fiziki, psikolojik, ekonomik, sosyal anlamda her türlü şiddete karşıyız. Uluslararası anlaşmalar ve Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı Kanunun belirlemiş olduğu yaptırımların etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir. DEVA partisi olarak; kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, insan haklarının ihlal edilmediği barış ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemize ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuna saygılarımızla paylaşıyoruz” dedi.

(Aslıhan BUYRUK)

 

09 Mar 2021 - 12:58 Kirşehir/ Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (546) 896 57 35
Reklam bilgi