Kırşehir’e Sokağa Çıkma Yasağı

İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesine göre, Vali İbrahim Akın başkanlığında toplanarak yeni kararlar alındı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar gereğince 1 Mart 2021 tarihinden itibaren, il bazlı uygulanacak tedbir ve kuralların illerin içerisinde bulunduğu risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) göre belirlendiği kontrollü normalleşme dönemine girilmiş ve  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.03.2021 tarih ve 06 sayılı kararı ile Kırşehir’ de uygulanacak tedbir ve kurallar  belirlendi.

29 Mart 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konulan kontrollü normalleşme döneminde iller bazında ve ülke genelinde salgının seyri, vaka ve hasta sayılarında yaşanan değişiklikler, hastane genel ve yoğun bakım doluluk oranları ile uygulamaya konulan tedbirlerin salgınla mücadeledeki etkililiği gibi hususlar değerlendirildi.

Bu değerlendirme neticesinde Kırşehir Yüksek Riskli iller arasında yer aldı.

Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığının 29.03.2021 tarih ve 5673 sayılı Genelgesi doğrultusunda 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimiz genelinde 30.03.2021 tarihinden itibaren uygulanmak üzere; sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında: ­ Hafta içi günlerde 21.00-­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

­Hafta sonlarında; yüksek risk grubunda yer alan Kırşehir’de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00­ Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00’de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak.

Belirlenen şekilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 01.12.2020 tarih ve 106 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Kararlarla yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

YEME İÇME YERLERİNE %50 KAPASİTE KISITLAMASI

Kırşehir’ de yeme ­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa­ koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00­19.00 saatleri arasında müşteri kabul edecek.

Ancak bu işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecek.

Yeme ­içme yerleri 19:00­-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel ­al şeklinde, 21.00-­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Pazar günleri ise 10.00­-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.

 

GENEL KURUL GİBİ KALABALIK ORTAMLARDA BELİRLENEN ESASLAR AYNI

Kırşehir İl Umumî İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan etkenlerin belirlenen usul ve esaslara aynen devam edileceğini ifade etti. Kırşehir İl Umumî İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda: “Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.03.2021 tarih ve 06 sayılı kararı ile belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.”denildi.

NİKAH VE NİKAH MERASİMİNDE SAYI 50 KİŞİYİ GEÇMEYECEK

Kırşehir’ de nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek. Ancak bu hafta sonu (4 Nisan 2021 Pazar günü ) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Pazar günü için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

HALI SAHA, YÜZME HAVUZU GİBİ TESİSLERDE DURUM DEĞİŞMEDİ

Kırşehir’ de halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.03.2021 tarih ve 06 sayılı kararı ile  belirlenen usul ve esaslarına göre  süregelen uygulanmasına aynen devam edilecek.

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde  % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00­-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.

BİLGİLENDİRMELER DEVAM EDECEK

Kırşehir İl Umumî İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verileceği belirtildi.

“DİNAMİK DENETİM SÜRECİ” KESİNTİSİZ DEVAM EDECEK

Kırşehir İl Umumî İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada: “Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; aziz milletimizin bu güne kadar sergilediği sağduyulu ve fedakârca yaklaşımını sürdürmesinin ve temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasının önemi kadar yürütülecek denetim faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliği de büyük bir etkendir. Bu çerçevede temel esasları belirlenen “Dinamik Denetim Sürecinin”  kesintisiz şekilde uygulanmasına devam edilecektir.

Salgının seyrini etkileyen (olumlu­olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülmesi sağlanacaktır.

Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; Oybirliği ile karar verildi.” İfadelerine yer verildi.

(Aslıhan BUYRUK)

31 Mar 2021 - 13:42 Kirşehir/ Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi