Şeffaf Belediyecilik Anlayışı İle 2 Yılı Değerlendirdi

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Belediye Başkan Yardımcıları, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi’nin 2. Yıldönümü dolayısıyla Kırşehir’de görev yapan basın temsilcileri ile bir araya gelerek 2. Faaliyet Yılı Sunumu gerçekleştirdi.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yapılan çalışmalar, hayata geçen ve devam eden projeler ile ilgili düzenlenen sunumun ardından Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, basın temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı.

Basın temsilcileriyle bir araya gelen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Belediye yönetimimizde 2. Yılımızı tamamlamış bulunmaktayız. Bildiğiniz gibi bunun 1 yılı ne yazık ki Dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi koşulları içerisinde geçti. Ancak pandemiden kaynaklı ekonomik ve sosyo kültürel etkileri bahane etmeden şehrimizin daha yaşanılabilir hale gelmesi ve çağdaş bir görünüme kavuşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz faaliyet sunumunun şimdide ikincisini gerçekleştiriyoruz. Yerel yönetim anlayışımızın ilkeleri doğrultusunda Kırşehir Belediyesi’ni dürüst, liyakatlı, hesap verilebilir, şeffaf bir şekilde yönetiyoruz. Bu konuda seçimlerden önce söz verdiğimiz bir çok projemizi tamamladığımızı, bazılarının sonuçlanma aşamasında olduğunu ve bazılarının da yapımına başlandığını bildirmek isterim. Bunların dışında göreve geldiğimizde şehrimiz içinde ihtiyaç olduğunu belirlediğimiz Bağbaşı Mahallesi Pazaryeri yapılması, Eski Belediye Binasının yerine iş merkezi yapılması, kentsel dönüşüm çerçevesinde Banka Evleri çalışması, yine o çerçevede Eski Sanayi Sitesi yerinin sorunlarının çözümlenmesi, Toptancı Hal binasının yapımı gibi bir takım idari birimler ve Kırşehir Belediyesi Halk Ekmek Fırını için yeni binaların yapımı gibi projelerimiz içerisinde bulunmayan bir takım çalışmalarda yürütmekteyiz.” İfadelerinde bulundu.

Gerçekleştirilen 2. Faaliyet Sunumu toplantısında basın mensuplarına Kırşehir Belediyesi’nin tamamlanan, tamamlanma aşamasında olan ve tamamlanacak projelerini kapsayan bir slayt sunumu gerçekleştirildi.

İşte gerçekleştirilen sunumdaki projeler;

TAMAMLADIĞIMIZ GES PROJEMİZLE KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

GES Projemizin 1. etabı tamamlandı. 980 kwe gücünde GES santralimizde 20 Ocak itibariyle Şebekeye elektrik verilmeye başlanmıştır. 2021 Ocak ayında 65.632 kwh, 2021 Şubat Ayında 146.573 kwh İlgili dağıtım şirketi şebekesine verilmiş ve mahsuplaşma yapılmıştır.

Amacımız, yeni bir proje ile elektrik ihtiyacımızın tamamını karşılamak kendi elektriğimizi kendimiz üretmek. Bu amaçla mülkiyeti Belediyemize ait 65.000m2 tarlamıza 2. bir GES için projemizi başlattık.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Ahi Evran Mahallesi Kent Park kenarı 250 ada 18 parselde bulunan alana Kırşehir’de bulunan engelli vatandaşlarımızın birlikte zaman geçireceği, toplantı ve sosyal faaliyetlerini gerçekleştirecekleri Engelsiz Yaşam Merkezi projemiz Mayıs ayında faaliyete geçecek. Engelsiz Yaşam Merkezi çevresinde tamamlanacak olan peyzaj çalışmaları sonrasında uygun fitness ve farklı spor aletleri ile ilimiz, engelli yurttaşlarımızın spor ve diğer etkinliklerini yapabilecekleri bir alana kavuşacak.

KÖPEK EĞİTİM PARKI

Konsept projedir.

Toplam 2.600 m2 üzerine yapılmıştır.

Köpeklerin sosyalleşmesine yönelik planlanmıştır.

Köpekler için eğitici parkurların bulunduğu parkta sahipleri için dinlenme alanları bırakılmıştır.

BELEDİYE İŞ MERKEZİ

Eski Belediye Hizmet Binası yerine yapılan İş Merkezi inşaatı bitme aşamasındadır. 4 adet iki katlı iş merkezi ve sosyal tesisten oluşan bina ile arsa ortağımıza 1 adet iş yeri verilecek. Belediyemiz’e kalan 3 adet 2 katlı dükkan ve terastaki sosyal tesisten 3 adet iş yerinin satış ihalesini de önümüzdeki aylarda yapacağız. Sosyal Tesisimiz Belediyemiz uhdesinde olacaktır.

ŞEHİRİÇİ MİNİBÜS TERMİNALİ VE OTOPARK

Tamamını Belediyemiz imkanlarıyla kredi çekmeden tamamlamaya çalıştığımız minibüs terminali ve otoparkın elektrik ve mekanik aksamına ilişkin ihalesini de gerçekleştirerek bölgede yaklaşık 600 araçlık otopark ve şehir içi minibüsleri ile çevre köylerin araçlarının terminali hizmete açılmış olacak.

 Şehir İçi Minibüs Teminali altında yer alan kapalı otoparkımız, inşaatın tamamlanması ile birlikte halkımızın hizmetine sunulacak ve o bölgede yoğun olan araç trafiğini rahatlatacaktır.

KIRKÖY KAMPÜSÜ PROJESİ

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kırşehir Belediyesi tarafından sunulan “Kırköy Kampüsü – Kırşehir’de Dezavantajlı Gruplara ‘Umut’ Doğuyor” projesi ile sosyal, ekonomik ve fiziksel engeller, sağlık problemleri ve coğrafi etmenler sebebiyle dezavantajlı durumda olan kadın, yaşlı ve engelli bireylerimizin toplumsal yaşamın her alanına katılımlarının ve uyumlarının arttırılmasını hedefledik. Başlattığımız bu projeyi genişleterek, hem dezavantajlı grupların hem de vatandaşlarımızın yararlanabileceği bir proje haline getirip ihalesini gerçekleştirdik. Yüklenici firma hızlı bir şekilde imalatlarına başlamış durumdadır.

İçerisinde; İdari bina şeklinde Köy Konağı, Amfi Tiyatro, Restaurant, Çay evi, Tandır, Sera, Çok Amaçlı Salon, Solucan ve Mantar Çadırı, Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Ağılları olacaktır. Çevre peyzajının tamamlanması ile birlikte projemizin 8 aylık süre içerisinde sonuçlandırılması hedeflenmektedir.

KIRKÖY KAMPÜSÜ REGREASYON PROJESİ

Kırköy Kampüs Projemizin daha elverişli kullanılabilmesi için yıllardır çöp alanı olan araziyi rehabilite ederek üzerine taşımış olduğumuz nebati topraklarla oluşturduğumuz 35.000 m2’lik alanda piknik ve mesire alanı oluşturduk. İçerisinde spor aktivite yerleri, otoparkları olan ve peyzajı ile birlikte halkımızın doğal yaşam içerisinde sosyal aktivitelerini gerçekleştireceği bir alan ilimize kazandırılacaktır. Piknik ve Mesire Alanımızı da Kırköy Kampüsü ile birlikte bitirmeyi planlıyoruz.

AHİ KÜLLİYESİ ZANAATKARLAR ÇARŞISI

Ahi Külliyesi içerisinde Müze ve Zanaatkarlar Çarşısı’ndaki eksik kısımlar tamamlandı. Geçici kabulü yapılan alanın parselasyon konusu da Kayseri Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından onandı. Parselasyonun tescilinden sonra Müze ve Zanaatkarlar Çarşısı’nı amacına uygun bir şekilde halkımızın hizmetine sunacağız.

Özellikle Zanaatkarlar Çarşısı alanlarında ehil, 32 ayrı meslek grubundan esnafımızın bir arada olacağı çarşının bütün olarak ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Belediyemiz ve esnafımız tarafından oluşturulacak yönetim kurulu ile buradan gelecek gelirin tamamını külliyenin harcamalarında kullanacağız. Külliye’nin vakıf standartlarına uygun işletilmesini sağlayacağız.

KÜLTÜR PARK PROJESİ

Eski Karayolları Şube Şefliği olarak bilinen alan imar planımızda emsali 4 olan ticari alandır. Ortak akılla yönettiğimiz şehirde taşınmazı halkımızın tercihine sunarak düzenlemiş olduğumuz anket sonucunda % 71’lik bir tercihle Kültür Park kararı ortaya çıktı. Biz de halkımızın görüşlerini dikkate alarak maddi kaygı gütmeden plandaki ticari hakkı kullanmak yerine Kültür Park Projesi’ni geliştirdik.

 Alandaki mevcut yapıları da dikkate alarak yapılacak olan Kırşehir Kültür Park Kompleksi içerisinde İdari Birimlerin, Misafirhane, Kütüphane, Ticari Birimler, İnovasyon Merkezi, Yeme- İçme Birimleri ve Gastronomi Enstitüsü, Sergi Alanları, Çok Amaçlı Etkinlik Salonu, Kapalı Otopark vb. alanlardan oluşan avam projesini hazırladık.

KÜLTÜR PARK PROJESİ

Göreve gelirken söz vermiş olduğumuz projelerimiz içerisinde yer alan

Belediye Misafirhanesi ve Gastronomi Merkezi Projesi

Bilim ve Deney Merkezi Projesi

 Çocuk ve Gençlik Kampüsü Projesi ve Koordinasyon Merkezi Projelerimiz bu alanda hayata geçecektir.

KÜLTÜR VE TAZİYE EVİ

Vatandaşlarımızın taziye ve çeşitli sosyal faaliyet amaçlı kullanabilecekleri Kültür Evi Projemizin ilki Kuşdilli Mahallemiz’de başlayacaktır. İhalesi gerçekleştirilen projemiz 7 aylık bir süre içerisinde hayata geçecektir.

İlimizin belli bölgelerine yapılacak olan Kültür Evi Projelerimiz ile halkımızın düğün, nişan, sünnet, taziye ve Mahalle Konseyi toplantılarını gerçekleştireceği, ayrıca bazı bölgelerde mahallenin eğitim, öğretim ve sosyal faaliyetlerini yapabileceği alanlar oluşturulacaktır.

Projemizde bundan sonraki hedefimiz Yenice, Kervansaray ve Bağbaşı Mahalleleri Kültür Evi olacaktır.

GÜNDÜZ BAKIM EVİ VE KREŞ PROJESİ

Söz verdiğimiz Gündüz Bakımevi ve Kreş Projemizin ilkini Yenice Mah. Koru Arkası Sokak’ta mevcut yapıyı tadilat ederek projelendirdik. 27 Nisan’da ihalesi gerçekleştirilecek olan projemizde 18 kişilik 4 sınıf, çok amaçlı salon ve yemekhanesiyle birlikte yapım ihalesi gerçekleştirilecek.

Kreş Projelerimiz ihtiyaca göre başka mahallelerimizde de gerçekleşecek.

MÜFTÜLÜK CADDESİ

Tek yön uygulamaları ile ilgili Müftülük Caddesi olarak bilinen bölgede trafiği tek yön olarak projelendirdik. Yol üzerindeki esnaflarımızın yeme, içme ve dinlenti alanları için 2,5 metre ve yayalar için yine 2,5 metre kaldırım ve otopark alanları olarak projelendirdik. İhalesini yapmış olduğumuz alanın yer teslimi de yapıldı. Ramazan Ayı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Şehrimize örnek olacak kaldırım ve dinlenti alanlarının yanında yolu da asfalt olarak planladık. Projede Maşaderesi Caddesi de aynı şekilde düzenlenerek Yavuz Sultan Selim Bulvarı’ndan Stadyum yanındaki Killik Caddesi’ne kadar yeni bir arter oluşturarak şehir içi trafiği rahatlatacağız.

YENİ HAL BİNASI PROJESİ

Bahçelievler Mahallesi Organize Sanayi yolu üzerinde daha önce de sunumunu yapmış olduğumuz Toptancı Hal Projemizin uzun uğraşlardan sonra Milli Emlak’tan tahsisini aldık. Yeni Hal Binası projemizin uygulama projeleri tamamlanıyor.

Toptancı ve Pazar esnafımız ile yaptığımız toplantılarda ortak akıl ile oluşturduğumuz projedeki hedefimiz, Yeni Hal Binası projesinin 2022 yılının ilk yarısında tamamlanması yönündedir.

BAĞBAŞI PAZAR YERİ

Toplu Konutlar ve Üniversite Çevre Yolu ile birlikte gelişim alanı olan ve yaklaşık15.000 kalıcı nüfusu barındıracak olan Bağbaşı TOKİ Konutları yanına yaptığımız Pazar Yeri o bölgedeki diğer yerleşkelerin de yakından ihtiyaçlarını karşılayacağı bir yer olacak. Böylelikle merkezdeki Pazar alanımızın yoğunluğu da azalacaktır. Zemin çalışmalarında sona geldiğimiz projemiz, bu yıl sonunda hayata geçecektir.

KILIÇLI KÖPRÜSÜ VE SELGAH DERESİ DÜZENLEME PROJESİ

Hacı Bektaş Veli Bulvarı’ndan başlayarak Şehit Ekrem Ülker Caddesi’ne ve oradan Kılıçözü Çayı’na bağlanan Selgah Deresi’nin kamulaştırma çalışmalarını ve peyzaj sınırını hazırlayıp projelendirmesini tamamladık. Bu yıl projemize başlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl hayata geçecek olan projede yer alan yürüyüş parkurları, fitness alanları, çocuk parkları, dinlenti ve spor alanları ile o bölge 3 km’lik önemli bir aktivite sahasına kavuşacaktır.

AVGUN DERESİ VE ÇEVRESİ PEYZAJ DÜZENLEMESİ

 Üçgöz Deresi’nin peyzaj düzenlemesini Çevre Yolu’ndan Neşet Ertaş Bulvarı’na kadar yapmayı planlıyoruz. Bölge; Toplu Konut, Üniversite ve Çevre Yolu ile cazibe merkezi haline geldi. Bağbaşı İmar Revizyonu içerisindeki alanın projelendirmesi yapılmaktadır. Neşet Ertaş Bulvarı’ndan Kılıçözü Deresi’ne kadar olan kısmın kamulaştırma işlemleri başlamış olup kamulaştırmanın bitiminde projemiz hayata geçecektir.

TERME OTEL VE GÜZLER SULAMA BİRLİĞİ ARASI REGREASYON PROJESİ

Söz verdiğimiz bu alanı Pazar Yerinden Üçgöz Köprüsü’ne kadar 1. Etap olarak projelendirdik. Geri kalan kısmı Kuşdilli Mahallesi sınırlarındaki revizyona isabet etmektedir. Revizyonun

onayından sonra bu alanı da projelendireceğiz. 1. Etaptaki alanda kısmen kamulaştırmalar tamamlandıktan sonra projemiz için başlangıç hedefimiz 2022 yılı olacaktır.

YÖRESEL ÜRÜN VE EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ SATIŞ MERKEZİ PROJESİ

Eski Otogar’ın bulunduğu arsa ve civarını yeniden planladık. Kılıçözü Sanayi Sitesi’nin yanındaki kamyon garajına Sosyal Kültürel Tesis Alanı, hemen yanındaki mevcut park ve eski otogar alanının bir kısmına da Yöresel Ürünlerin Satış ve Konaklama Yerlerini yapacağız.

UNESCO tarafından 2021 yılı Ahi Evran-ı Veli, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli yılı olarak ilan edildi. İlimizde mevcut bulunan Üç Alperenler (Dost Bahçe) Parkı’nı adına yakışır bir şekilde yenileyeceğiz. İlimizin önemli isimlerinden olan Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş’ın da anıtlarını da bu parkta simgelendireceğiz. Parkımızı bu yıl hizmete açmayı planlıyoruz. Yöresel Ürünler Kompleksimizin yapımı biraz daha zaman alacak.

KILIÇÖZÜ SANAYİ SİTESİ SOSYAL TESİS BİNASI

Kılıçözü Sanayi Sitesi’ndeki esnaflarımıza söz vermiş olduğumuz Sosyal Tesis projesini hayata geçiriyoruz. İhale aşamasına gelen ve içerisinde restaurant, kafeterya, banka gibi bölümlerin olacağı Sosyal Tesislerimiz önümüzdeki yıl hayata geçecek.

EMEKLİLER DERNEĞİ PROJESİ

Kuşdilli Mahallesi Çarşı Camii karşısındaki alanda projelendirdiğimiz Emekliler Lokali’nin kamulaştırmasını tamamlayarak mülkiyetini Belediyemiz’e kazandırmış durumdayız. Emeklilerimizin birlikte sosyal faaliyet yürüteceği bu lokali 2022 yılında hizmete geçirmeyi planlıyoruz.

YAŞLI BAKIM EVİ PROJESİ

Kayabaşı Mahallesi sınırlarında imar 1930 ada 5 parsel üzerine 5 kat 1+1 20 bağımsız bölümden oluşturmayı düşündüğümüz Yaşlı Bakım Evi’nin zemin katında sosyal dinlenti alanı, berber ve kütüphane yapmayı planlıyoruz. Taşınmaza ilişkin özel şahsa ait hissenin alınması durumunda bu taşınmazı Yaşlı Bakım Evi olarak yaptıracağız. Taşınmazın hisse sorunu çözüme kavuşturulamazsa Yaşlı Bakım Evi için yeni bir arsa araştırması yapılacaktır.

KILIÇÖZÜ SANAYİ SİTESİ GENİŞLEME PROJESİ

Kılıçözü Sanayi Sitesi’ni genişletme çalışmaları planlamasında son aşamaya gelinmiştir. Sanayi esnafımız ve taşınmaz sahipleri ile istişare ederek planımızı Belediye Meclisimize sunacağız.

KILIÇÖZÜ SANAYİ SİTESİ YOL, KALDIRIM VE ALT YAPI

Söz verdiğimiz projelerimizden birisi olan Kılıçözü Sanayi Sitesi’nin sorunlarını çözmeye başladık. Kılıçözü Sanayi Sitesi’nin alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra yol, kaldırım ve peyzaj çalışmalarımızı bu yıl gerçekleştireceğiz.

HİZMET BİNALARI FIRIN VE DEPOLAR

Nasuhdede Mahallesi Destek Hizmetler Müdürlüğü’nün üst kısmındaki Skada binasının yanına Su ve Kanalizasyon ile Temizlik İşleri Müdürlüğüne ait idari binaları, depoları, yemekhaneleri ve sosyal tesislerini projelendiriyoruz.

Bilindiği üzere Su ve Kanalizasyon ekipleri Tabiat Parkı’nın yanında Temizlik İşleri ise Otogar binamızda hizmetini sürdürmektedir. Alanda hizmet veren Müdürlüklerimizi bir araya toplayarak, araç ve ekipmanlar için de gerekli olan depoları yaparak hem kontrollü hem de kurumsal bir sistem kurmayı planlıyoruz.

Yeni fırın binamızı da bu alana yapacağız. Mevcut kapasitenin iki katı olarak hedeflediğimiz yeni binamız işletmeye girdiğinde ekmeğin yanında diğer unlu mamullerinden üretimi de yapılacak.

HALK SÜT PROJESİ

Belediyemizin hizmet binaları ile birlikte projelendirdiğimiz süt entegre tesisini yine Destek Hizmetler Müdürlüğünün üstündeki kampüs alanında yapacağız. İhalemizi bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Halk Süt için Türk Standartları Enstitüsü’ne patent başvurusu yapılmış durumdadır.

Üretilen süt ve süt ürünlerini sunacağımız satış yerlerini hazırladık. Amacımız günlük taze, kaliteli ve ucuz süt ve süt ürünlerini halkımız ile buluşturmaktır.

SENDİKALAR VE DERNEKLER İÇİN YERLEŞKE PROJESİ

Ziraat Odası ve çeşitli STK’lar ile birlikte Eski Buğday Pazarı civarında yapılacak olan ortak idari bina ile STK’ların çeşitli toplantı ve faaliyetlerini düzenleyecekleri bir alan oluşturacağız. Bu hususla ilgili odalarla görüşmelerimiz devam etmekte olup ihtiyaç programımızı belirliyoruz. Belediyemiz ve Odalarla mutabakat sağlanması durumunda hayata geçireceğimiz 5 katlı projede zemin kat kuru meyve ve sebzelerin ağırlıkta olacağı ve işletmesi Belediyemiz’e ait olacak olan sosyal market diğer 3 kat da odaların kullanımına tahsis edilecek ve en üst kat ise ortak toplantı salonu olarak planlanacaktır.

SOSYAL MARKET PROJESİ

Eski Belediye Fırını olarak bilinen taşınmaz üzerindeki sosyal tesisimizin altındaki mevcut Fırın yerine, yeni Fırınımız faaliyetine geçtiğinde imar planına uygun yeni bir bina yapacağız. Binanın zemin katında halkımıza ucuz ve kaliteli çeşitli ürünlerin satışa sunulacağı Belediye Sosyal Marketini hayata geçireceğiz.

KENT İÇİ ULAŞIM PLANLAMASI VE TRAFİK PROJESİ

Bilindiği üzere göreve geldiğimizde ihalesi yapılan ancak ödeneği ayrılmamış olan kent içi akıllı ulaşım sistemini devir alarak son noktaya geldik. Şehrimizde sizlerin de gördüğü gibi trafik ışıkları kontrol ve denetleme levhaları kameralar ve yaya geçitleri sisteme uygun bir şekilde hazırladık.

Yeni Emniyet Müdürlüğü binası içerisine Elektronik Denetleme Merkezi’ni tamamladıktan sonra hizmete geçecek olan sistemin denetimi tamamen Emniyet Müdürlüğünde olacak.

ORGANİZE HAYVANCILIK PROJESİ

İlimiz Kuşdilli Mahallesi sınırında mülkiyeti belediyemize ait 25.352 m2 yüzölçümlü 523 ada 13 parsel üzerine halkımızın küçük ölçekte hem hobilerine hitap edecek hem de ihtiyacını karşılayabilecek organize hayvancılık projemizi hazırladık.

Projelendirdiğimiz taşınmaz imar planından uzak amacı doğrultusunda kullanılabilecek bir taşınmazdır. Tarım İl Müdürlüğü’nün görüşü doğrultusunda hayata geçecek olan projemizde amaç maksimum 10 büyükbaş hayvan kapasiteli yerler yaparak bu hususta şehir içinde geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlarımızı bir alanda toplamaktır.

CEPHE DÜZENLEMELERİ PROJELERİ

Şehir merkezinin önemli arterlerinden olan Mehmet Ali Yapıcı Bulvarı, Terme Caddesi ve Lise Caddelerine daha önceki dönemde cephe çalışması projelendirilmiş ancak hayata geçirilememişti. Bu caddelerde bugüne kadar bir çok cephe giydirmeleri yapılmış ancak Belediye’nin projesine uyulmamıştır.

Aynı caddelerde Mimarlar Odası ile ortaklaşa yaptığımız çalışmada örnek bina cephe giydirmeleri oluşturduk. Amacımız kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz cephe giydirmeleri ve reklam tabelalarının belli bir nizamda olduğu, şehrimize yakışır bir silüet oluşturmaktır.

SEMT SPOR SAHALARI PROJESİ

İlimizin muhtelif semtlerine basketbol voleybol ve küçük ölçekli futbol sahaları projelendiriyoruz. Bu sahaları özellikle park, kültür evleri ve hobi bahçeleri ile Kırköy Kampüsü bütününde planladık. Semt ve Spor Sahaları Projemiz kapsamında iki adedi Kırköy Kampüsünde iki adedi Hobi Bahçeleri ile birlikte bir adedi projesini tamamladığımız Yenice Mahallesi 295. Sokakta ki park alanına yapılacaktır.

KENT BELLEĞİ VE BASIN MÜZESİ

Belediye Meclisimizin de kararıyla milletin özgür sesi olan basının hem geçmişini hem de geleceğini yaşatmak için Basın Müzesi Projemize başlamıştık. Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin alt katında yaklaşık 1000m2’lik alanda Basın Müzesi Projesi’nin yanında 300m2’lik Sergi Salonu Projesi ile 400m2’lik ilimizin ve çevre illerinin kültürünü yansıtacak Müzik Aletleri Müzesi ile Kent Belleğinin projesi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde ihalesini gerçekleştireceğiz. Bu husustaki gecikmemiz ülkemizi etkisi altına alan covid-19 salgını oldu.

HOBİ BAHÇELERİ PROJESİ

Kervansaray Mahallesi Tabiat Parkı karşısında Kırköy Kampüsü’ne komşu 25.000 m2 alanda planladığımız Hobi Bahçeleri ile ilgili gerekli kurum görüşü için Tarım İl Müdürlüğü’ne raporumuzu hazırlayıp gönderdik.

Alana 80 parselden oluşan 35-45 m2 arası hobi binaları ile150-500 m2 arası hobi bahçeleri yapacağız. Hobi Bahçelerine daha yoğun bir talep olması durumunda ilave edebileceğimiz rezerv alanda bulunmaktadır.

DOĞA PARK PROJESİ

İkizarası Kent Park devamında olan Doğa Park projesinin planlanlaması tamamlanarak Belediye Meclisimiz’e sunulmuş ve Meclis tarafından plan onanmıştır. Yeni bir vizyonla site yapılaşmalarının başlayacağı bölge diğer bölgelere de örnek olacak, zemin oturumları daraltılarak 6 kat yapılaşması önerilen bölge daha çok sosyal donatısı ile beton yığınından kurtulmuş olacaktır.

Bölgede Kılıçözü Deresi’ndeki yapılaşmayı dere ekseninde iki yana 90’ar metre uzaklaştırarak bu alanları park ve regreasyon alanı olarak planladık.

REVİZYON

Bir önceki dönemde planı yapılarak onanan Çukurçayır, Bağbaşı ve Kuşdilli Mahallesini kapsayan Revizyon Planı ile ilgili yaptığımız çalışmalarda planın uygulanabilirliğinin olmadığını gördük.

Halihazır duruma, hisselendirmeye ve yapılaşmaya dikkat edilmeden boş bir alanmış gibi yapılan planın halkımızı mağdur edeceğini düşünerek tekrar düzenleme kararı aldık.

Yapmış olduğumuz çalışmalarda plan konusunda son noktaya gelinmiştir. 5000m2 zorunluluğunu kaldırıp 1500 - 2500m2’lik parseller oluşturup hisselendirmeyi azaltmak hususunda imar adalarını revize ediyoruz.

Önümüzdeki günlerde plan revizyonunu tekrar meclisimize sunacağız. Sonrasında parselasyon işlemleri yapılacak. İlk parselasyon çalışmasına Çukurçayır Mahallesi’nde başladık. Plan hususunda ilgili tüm vatandaşlarımız Belediyemizden bilgi alabilir.

KİMLİKLİ KENT MOBİLYALARI PROJESİ

ATATÜRK GÖRSELİ

İlimiz girişindeki Mustafa Kemal Atatürk görseli ulusal kamuoyunda büyük ilgi uyandırmış, Kırşehir’den geçen yolcular görsel önünde fotoğraf çektirerek yaptıkları paylaşımlarla Türkiye gündeminde Kırşehir’in adının bir kez daha duyulmasına katkı sağlamıştır.

OZAN ANITI

UNESCO Dünya Müzik Şehri olan ilimizde Büyük saz ve söz Ustası Muharrem Ertaş’ın anıtı eski yerine yerleştirildi.

UĞUR MUMCU BASIN ANITI

Kırşehir’de doğan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun adının yaşatıldığı Basın Anıtı’nın bakım ve onarım işlemleri gerçekleştirildi.

MÜZİK DURAKLARI

UNESCO Dünya Müzik Şehri olan ilimizde farkındalık yaratmak adına bir ilki gerçekleştirerek müzik aletleri görünümünde Müzik Durakları projemizi önümüzdeki günlerde hayata geçiriyoruz.

MÜZİK DURAKLARI

UNESCO Dünya Müzik Şehri olan ilimizde farkındalık yaratmak adına bir ilki gerçekleştirerek müzik aletleri görünümünde Müzik Durakları projemizi önümüzdeki günlerde hayata geçiriyoruz.

LOSTRA SALONLARI

Ayakkabı boyacısı esnaflarımızın vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermesi amacıyla Ankara Caddesi, Cacabey Meydanı Terme Caddesi’nde toplam 3 adet Lostra Salonları kuruldu.

KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI

Kullanılmış giysi ve ayakkabıların geri dönüşümünün sağlanması için Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı Atık Kumbarası yerleştirildi.

KONUT TEMİZLİK HİZMETİ PROJESİ

Kırşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, evlerinde kendi temizliğini yapamayacak durumda olan kişileri ziyaret ederek evlerini temizliyor. Özellikle ev temizliği konusunda ihtiyaç duyan, evlerinde yalnız yaşayan yaşlılar ile hastaların tespiti ile birlikte konut temizliği hizmeti veren Kırşehir Belediyesi, bu hizmeti ile vatandaşların büyük takdirini kazanıyor.

TIBBİ MALZEME VE CİHAZ DESTEĞİ PROJESİ

İhtiyaç sahibi bakıma muhtaç olan hastalara Tıbbi Malzeme ve Cihaz Desteğinde bulunuyoruz.

ÖRNEK İŞ YERİ PROJESİ

Ahiliğin merkezi olan ilimizde Ahilik prensiplerine uygun olarak hizmet veren esnaflarımızı onore edeceğimizin sözünü vermiştik. İlimizde diğer esnaflarımıza örnek olması için özellikle Pandemi döneminde vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu kolonyayı bu dönemi fırsat bilmeden hilesiz ve dürüst bir şekilde üretip satışını gerçekleştiren esnafımıza ödülünü takdim ettik.

ENGELSİZ TAKSİ PROJESİ

Önümüzdeki günlerde hayata geçecek olan Engelsiz Taksi projemizle ulaşımda sıkıntı yaşayan engelli vatandaşlarımıza önemli bir ulaşım hizmeti sunacağız. Devlet Malzeme Ofisi’nden alım sürecini başlattığımız Engelsiz Taksi ile engelli vatandaşlarımız istedikleri yerden gidecekleri yere kadar ulaştırılacaktır.

HOŞ GELDİN BEBEK PROJESİ

Söz vermiş olduğumuz ‘Hoş geldin Bebek Projesi’ ile ilimizde yeni doğmuş olan bebeklerimizin ihtiyacı olan çeşitli malzemelerin içinde olduğu çanta, bebeklerimizin ailelerine hediye edilerek, en küçük hemşehrilerimize ve ailelerine Kırşehir Belediyesi olarak bir hatıra bırakıyoruz.

KADIN DOSTU KENT PROJESİ

Kırşehir Belediyesi tarafından Kırşehirli kadınlarımızın iş ve sosyal hayata katılımını sağlamak amacıyla Belediye Halk Otobüslerinde şoför olarak çalışan iki kadın personelimiz kadın-erkek eşitliği konusunda farkındalık yaratmıştır.

Kadınlarımızın yaşamış olduğu bazı problem ve sorunları ilgili makamlara taşıması için hizmet veren Belediye Meclis Üyelerimizden oluşan Kadın Komisyonu kurulmuştur.

Aynı zamanda Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz ekonomik olarak mağduriyet yaşayan kadınlarımıza öncelik tanıyarak ayni ve nakdi yardım sunamaya devam ediyor.

Mahallerimizde mevcut halde bulunan Konaklarımız ile yeni yapacağımız Kültür Evlerimizde kadınlarımıza yönelik olarak üretim ve istihdam konusunda çalışmalar yürütülecektir.

KADINLARIMIZ İÇİN ‘HER EV BİR ATÖLYE’ PROJESİ

Belediyemiz öncülüğünde Kırşehirli girişimci kadınlarımızın kendi imkanları ile kurmuş olduğu Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni ürettikleri ürünlerin satışı ve pazarlaması konusunda diğer Belediyeler arasındaki ilişkileri sağlıyor. Kooperatif öncülüğünde Kırşehirli ev hanımları tarafından üretilen hediyelik vitray süsleme ürünleri, yöresel kurutmalık gıda ürünleri vb. gibi çalışmalar Her Ev Bir Atölye projelerimiz dahilinde gerçekleştiriliyor.

ASFALT PLENT TESİSİ

Kırşehir Belediyesi bünyesinde bulunan ancak uzun süredir faaliyeti durdurulmuş olan Asfalt Plent Tesisi yeniden faaliyete geçirildi.

PARK VE BAHÇE ÇALIŞMALARI

YAPILAN PARK SAYISI = 12

1. Terminal Önün Atatürk Heykeli Etrafı Peyzaj Çalışması (Ahi Evran Mah.)

2. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Yanı Yamaç Peyzaj Düzenlemesi (Yenice Mah.)

3. 24 Aralık Cad. Mahalle Parkı (Yenice Mah.)

4. Şehit Metin Koca Cad. Mahalle Parkı (Kuşdilli Mah.)

5. Şehit Murat Beşkardeş Mahalle Parkı (Nasuhdede Mah.)

6. Neşet Ertaş'ın Evinin Önü Peyzaj Düzenlemesi (Bağbaşı Mah.)

7. Lavanta Tarlası (Güldiken Mah.)

8. Kırşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü Bahçesi (Nasuhdede Mah.)

9. Köpek Eğitim Parkı (Nasuhdede Mah.)

10. Saraycık Cad. Mahalle Parkı (Güldiken Mah.)

11. Hacı Bektaşi Veli Bulvarı Cep Park (Yenice Mah.)

12. Boztepe Cad. Mahalle Parkı (Kervansaray Mah.)

REVİZE EDİLEN PARK SAYISI = 8

1. Hacı Bektaşı Veli Bulvarı Öğretmen Heykeli Etrafı Peyzaj Çalışması (Revize )(Yenice Mah.)

2. Hayrettin Yılmaz Parkı (Revize) (Aşıkpaşa Mah.)

3. Mermerler Parkı (Revize) (Medrese Mah.)

4. Şevki Akdoğan Parkı (Revize) (Kuşdilli Mah.)

5. Ahmedi Gülşehri Türbesi (Revize) (Ahi Evran Mah.)

6. 30 Ağustos İlk Öğretim Okulu Yanı Park Alanı (Revize) (Medrese Mah.)

7. Akbank Önü Çınarların Altının Peyzaj Çalışması (Revize) (Kuşdilli Mah.)

8.Hastana Önü Üst Geçit Altı Cüruf Serimi (Revize) (Kervansaray Mah.)

AĞAÇLANDIRILACAK ALAN

1. Selafur Mevki Ağaçlandırma Çalışması (2.000 Adet Ağaç Dikimi Yapıldı)

CADDELER VE KAVŞAKLAR

1. Mehmet Ali Altun Bulvarı Kavşağı (Ahi Evran Mah.)

2. Killik Caddesi Kavşağı (Nasuhdede Mah.)

3. Zübeyde Hanım Cad. orta refüj peyzaj düzenlemesi (Aşıkpaşa Mah.)

OKULLAR VE KURUMLAR

1. Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Bahçesi

2. Peyzaj Çalışması

3. Kırşehir Müze Müdürlüğü Peyzaj Çalışması

4. Huzurevi Bahçesi Peyzaj Düzenlemesi

5. Ayşegül Musa Kurukafa Anaokulu Bahçesi

6. Karayolları Bahçesi İçin 84 Adet Dikime Hazır Ağaçlar Gönderildi.

LAVANTA TARLASI

 İlimizde tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak ve tarım uygulama yöntemlerinde alternatifler üretmek amacıyla 2019 yılı Aralık ayı içerisinde, Güldiken Mahallesi Ortaköy Yolu üzerinde Belediyemiz’e ait 17.000 m2’lik tarlanın 8.000 m2’lik alanına 24.000 adet lavanta fidesinin dikimini gerçekleştirdik.

Geçen yıl ilk hasadı gerçekleşmiş olan lavanta tarlasında önümüzdeki yıl istenen düzeyde ürün elde edilecektir.

BADEM BAHÇESİ

 Kuşdilli Mahallesi Hızırağa Mevkii’nde bulunan 18.000m2’lik alanda başta badem ağaçları olmak üzere, çeşitli meyve ağaçları ve meşe palamudu dikimi gerçekleştirildi.

ORGANİK TARIM UYGULAMALARI

Belediyemizin mülkiyetindeki ihalesini yapmadığımız tarlalarımızı değerlendiriyoruz. İlimizin iklim koşullarına uygun olan çeşitli tarımsal ürünler üretmek amacıyla organik tarım uygulamaları gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca bahçe bitkileri için bu yıl başlatmış olduğumuz tohumdan fide üretme çalışmalarına başladık. Fide mevsimine yetiştireceğimiz atalık tohumlarımız ilan edeceğimiz muhtelif yerlerde bedelsiz olarak halkımıza dağıtılacaktır.

SELAFUR MEVKİ AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI (2.000 ADET AĞAÇ DİKİMİ YAPILDI)

"Daha Yeşil Bir Kırşehir İçin Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim" Kampanyası çerçevesinde bu yıl ağaç dikme etkinliğinin ikincisi Selafur Mevkii’nde gerçekleştirildi.

KENDİ ÇİÇEĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ

Kurmuş olduğumuz seralarda gül, lavanta ve çalı bitki türlerinin çelikleme yöntemiyle üretimine başlandı.

Yapılan bu çalışmayla birlikte ilimizin ihtiyacı olan bütün bitkilerin üretimi gerçekleştirilecek ve bu şekilde Belediye önemli bir gelir kaynağı elde edecek.

OTOBÜSLER, BELEDİYEMİZ BÜNYESİNDE VATANDAŞLARIMIZA TOPLU TAŞIMA HİZMETİ VERİYOR

Göreve geldiğimizde, şehir içi otobüs sistemi Belediyemize ayda yaklaşık 1 milyon TL zarar ettiren bir durumdaydı. Zarar eden bu sistemden vazgeçerek kendi bünyemize dahil ettiğimiz

sistemle kar edecek duruma gelerek dolmuşçu esnafımızla birlikte Kırşehirli hemşerilerimize kaliteli ve güvenli bir toplu taşıma hizmeti sunuyoruz.

BÜTÜN MAHALLELERDE KADEMELİ ÇÖP KONTEYNIRI UYGULAMASINA GEÇİLİYOR

Çöplerin yıllarca poşetle bırakıldığı mahallelerde çevreye duyarlı ve kentimizin çağdaş görünümüne yakışan çöp konteynırları muhtelif mahallerimize yerleştirilmiştir. Tüm mahallerimizde çevreye duyarlı çöp konteynırı uygulamasına kademeli olarak geçilecek.

PANDEMİ SÜRECİNDE SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ SERGİLEDİK

MASKE ÜRETİMİ

Pandeminin en başından beri vatandaşımızın en çok ihtiyaç duyduğu maskenin üretimini gerçekleştirerek vatandaşımıza ücretsiz olarak maske dağıtıyoruz.

SOSYAL YARDIMLAR

Pandemi sürecinde ekonomik olarak etkilenen vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza imkanlarımız dahilinde destek oluyoruz.

ÖĞRENCİLERİMİZE ÜCRETSİZ TABLET DAĞITIMI

Uzaktan eğitim için tableti olmayan öğrencilerimize tablet hediye ettik.

HİJYEN VE TEMİZLİK ÇALIŞMALARI

Pandemi sürecinin başından beri ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları artarak devam ediyor.

MÜZİĞİN USTALARINA DESTEK OLUYORUZ

UNESCO Dünya Müzik Şehri olan kentimizde pandemi sürecinden kaynaklı olarak düğünlere gidemedikleri için herhangi bir maddi gelir sağlayamayan Anadolu Abdal müziğinin temsilcileri Kırşehirli yerel sanatçılarımıza destek olmaya devam ediyoruz.

BELEDİYE GAZETESİ Belediyemiz faaliyetlerinin yer aldığı gazetemiz, yayınlanarak halkımıza dağıtımı gerçekleştiriliyor.

BEGEM’DE KURSLAR DEVAM EDİYOR

BEGEM’de yetenek kurslarımız devam ediyor.

BEGEM’DE ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI

BEGEM’de gençlerimize yönelik olarak ücretsiz üniversiteye hazırlık kurslarımız devam ediyor.

AİLE YAŞAM MERKEZİ’NDE FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Aile Yaşam Merkezi kurslarımızda kursiyerlerimiz el emeği göz nuru çalışmalarını üretmeye devam etmekte ve çeşitli spor faaliyetlerinde bulunmaktadırlar.

SANAYİ ESNAFIMIZIN RUHSAT SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTU

Geçmiş yıllarda iş yeri açma ruhsatı ile ilgili problem yaşayan Kılıçözü Sanayi Sitesi esnafımızın bu sorununu çözüme kavuşturduk.

BİTEN PROJELERİMİZ

1-Ges Projemizin 1. Etabı Projesi

2-Evcil Hayvanlar Parkı Projesi

3-Asfalt Plenti Tesisi Devreye Alma Projesi

4-Lostra Salonları Projesi

5-Yardım Kumbarası Projesi

6-Arıcılık Projesi

7-Kadın Dostu Kent Projesi

8-Belediye Açık Hava Sineması Projesi

9-Belediye Gazetesi Projesi

10-Belediye Tiyatrosu Projesi

11-Hoşgeldin Bebek Projesi

12-Ulaşım Ve Su İndirimi Projesi

13-Sosyal Kart Projesi

14-Belediye Kooperatifi Tarımsal Ürünler Projesi

15-Kırşehirspor’a Destek Projesi

16-Konut Temizlik Hizmet Projesi

17-Örnek İş Yeri Projesi

18-Her Ev Bir Atolye Projesi

19-Çevre Sağlığı Projesi

20-Tıbbi Malzeme Cihaz Desteği Projesi

21-Çöp Atık Toplama Projesi

22-Öğrencilere Ücretsiz Ders Projesi

23-Kentin Simgesi Projesi

Yapımına Başladığımız Projelerimiz

1-Engelli Dayanışma Merkezi Ve Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi

2-Gündüz Bakım Evi Projesi

3-Mahalle Konseyi Projesi

4- Mahalle Kültür Ve Taziye Evleri Çok Amaçlı Salon Projesi

5-Otopark Alanları Projesi

6-Engelsiz Taksi Projesi

7-Kent İçi Ulaşım Projesi

8-Organik-İyi Tarım Projesi

9-Atalık Tohum Ve Ar-Ge Merkezi Dağıtım Projesi

10-Kılıçözü Sanayi Sitesi Yol-Alt Yapı Ve Kaldırım Projesi

11-Kimlikli Kent Mobilyaları Projesi

12-Mesire Ve Rekreasyon Alanları Projesi

Projelendirilen Ve Hayata Geçecek Olan Projelerimiz

1-Ankara Kayseri Yolu Yöresel Ürünler Ve El Emeği Ürünleri Satış Kooperatifi Projesi

2-Avgun Deresi Ve Çevresi Peyzaj Düzenleme Projesi

3-Belediye Misafirhanesi Ve Gastronomi Merkezi Projesi

4-Bilim Ve Deney Merkezi Projesi

5-Sendika Ve Derneklere Yerleşke Projesi

6-Cephe Düzenleme Projesi

7-Çocuk Ve Gençlik Kampüsü Projesi

8-Organize Hayvancılık Projesi

9-Emekliller Derneği Projesi

10-Sosyal Market Projesi

11-Halk Süt Projesi

12-Hobi Bahçesi Projesi

13-Kent Belleği Müzesi Projesi

14-Kılıçlı Köprü Yolu Düzenlemesi Ve Dere Islahı Projesi

15-Kılıçözü Sanayi Sitesi Genişleme Projesi

16-Kılıçözü Sanayi Sosyal Tesis Projesi

17-Koordinasyon Merkezleri Projesi

18-Semt Spor Sahaları Projeleri

19-Terme Otel Ve Güzler Sulama Birliği Arası Dere Islahı Ve Rekreasyon Projesi

20-Yaş Kuru Sebze Ve Meyveler İçin Paketleme Tesisi Ve Satışı Projesi

21-Yaşlı Bakımevi Projesi

Yer Tahsisi Aşamasındaki Projelerimiz

1-Seyir Terası Projesi

2-Jeotermal Seracılık Projesi

3-Botanik Bahçesi Projesi

Not: Bu Projelerimiz İle İlgili Yer Tahsisi Konusunda İlgili Kurumlar İle Yazışmalarımız Devam Etmektedir.

Ayrıca

-Çocuk Festivali Projesi

-Başarlı Öğrencilere Yaz Kamp Projesi

Not: Pandemi sürecinden kaynaklı olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlığı açısından bu projelerimiz bekleme aşamasındadır.

Gerçekleştirilen sunumdan sonra Kırşehir basın mensuplarının sorularının yanıtlanması ve fikir alışverişinin ardından 2. Yıl Faaliyet Sunumu toplantısı sona erdi.

(Canan ARIÖZ)

08 Nis 2021 - 12:04 Kirşehir/ Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi