İşte Ramazan Tedbirleri

Kırşehir İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İbrahim Akın başkanlığında toplanarak yeni kararlar alındı.

Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda: “ Koronavirüs (Covid­-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir.

Gelinen aşamada mutasyona uğrayan Covid­19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, ülkemizde de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında artış yaşandığı kamuoyunun malumudur.” denildi.

“RAMAZAN AYINDA BAZI DAVRANIŞ, ETKİNLİK VE UYGULAMALAR AÇISINDAN RİSK OLUŞTURABİLMEKTEDİR”

Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliğin salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturabilmekte olduğu belirtildi. Kırşehir Valiliği tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda: “ Tüm İslam âlemi için bireysel anlamda arınma ve yenilenme bilincimizi, sosyal boyutta ise yardımlaşma ve dayanışma duyarlılığımızı gözden geçirdiğimiz bir muhasebe dönemi olan ve milli/manevi duyguların yoğun şekilde tezahür ettiği mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir.”ifadelerine yer verildi.

“İFTAR ÇADIRLARINA MÜSAADE EDİLMEYECEK”

Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda alınan kararlar neticesinde kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına izin verilmeyeceği ifade edilerek: “Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmiş olup, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimiz merkez ilçede; vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecektir.”denildi.

TERAVİH NAMAZLARI EVDE KILINACAK

Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda geçtiğimiz yıl evde kılınan teravih namazlarının bu sene de evde kılınmaya devam edileceği belirtilerek: “Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecektir. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

PİDE VE EKMEK ÜRETİMLERİ İFTARDAN 1 SAAT ÖNCE SONLANDIRILACAK

Ramazan ayı sürecinde iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla üretimlerin iftardan 1 saat önce sonlandırılacağını ifade eden Kırşehir Valiliği: “Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dâhil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecektir. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecektir.” ifadelerine yer verdi.

BAHŞİŞLER BELEDİYE İMKANLARIYLA SAĞLANACAK

Kırşehir Valiliği tarafından ramazan davulcuları için alınan kararlar hakkında yapılan açıklamalarda: “Ramazan davulcuları ile ilgili olarak; Ramazan ayında Belediyeler tarafından davul çalmak üzere görevlendirilen şahıslarca davul çalınmasına izin verilecek. Bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak Belediye imkânlarıyla sağlanacak, bahşiş toplayarak faaliyet yürütmelerine izin verilmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

TÜRBE ZİYARETLERİNDE GEREKLİ ÖNLEMLER SAĞLANACAK

Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda türbe ziyaretlerimde yaşanabilecek artış tan dolayı gerekli önlemlerin alınması sağlanacağı ifade edilerek: “Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.”denildi.

ARA. VE SEFER SAYILARI ARTIRILACAK

Kırşehir Valiliği tarafından iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacağı ifade edilerek: “İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacaktır.”  ifadelerine yer verildi.

MEZARLIKLARA GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR AYRI OLARAK PLANLANACAK

Kırşehir Valiliği tarafından mezarlıklara giriş çıkış hakkında yapılına açıklamalarda: “Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.” İfadeleri kullanıldı.

FİZİKİ MESAFE KOŞULLARININ KORUNMASINA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK

Kırşehir Valiliği tarafından başta market ve Pazar yerleri olmak üzere kalabalığın oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilerek: “Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacaktır.

        Bu kapsamda, İlimiz Kuşdilli Mahallesinde bulunan Pazaryeri haftanın Pazartesi ve Salı günlerinde, Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan Pazaryeri ise Cuma günlerinde açık bulundurulacak, bu pazaryerlerine aynı anda kabul edilebilecek müşteri (kişi) sayısı 300 olarak uygulanmaya devam edilecektir.

Ayrıca semt pazarlarında daha önceki kararlarda belirlenen kuralları/alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu pazaryeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılmasına devam edilecektir.”denildi.

DENETİMLER ARTACAK

 Kırşehir Valiliği tarafından denetimlerin artacağı ifade edilerek: “Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır.” ifadelere yer verildi.

İHTİYAÇ SAHİBİ TÜM VATANDAŞLARA HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK

Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan’da toplumsal dayanışma/yardımlaşma duygu ve faaliyetleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu doğrultuda Valilik ve Kaymakamlıklarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak dar gelirli vatandaşlarımızın gözetilmesi, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecektir.”

DİNAMİK DENETİMLER DEVAM EDECEK

Kırşehir Valiliği tarafından dinaik denetimler hakkında yapılan açıklamalarda: “Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülmesi sağlanacaktır.

Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oybirliği ile karar verildi.” denildi.

(Aslıhan BUYRUK)

13 Nis 2021 - 14:33 Kirşehir/ Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (546) 896 57 35
Reklam bilgi