Diplomasını Ortaya Koyarak PETLAS’ı Kırşehir’e Getirtti

2019 yılında 90 yaşında yaşamını yitiren PETLAS’ın kuruluşunda büyük katkısı olan hemşerimiz Bekir Apaydın’ın kızı Mimar Gülruy Apaydın babasının bu süreçteki bilgi ve anılarını anlattı.

1980’li yıllarda hemşerimiz İnşaat Yüksek Mühendisi Bekir Apaydın “Diplomamı ortaya koyuyorum! Kırşehir’deki arazide benim gösterdiğim yerden su çıkmazsa diplomamı yırtarım!” çıkışı yapmasaydı PETLAS beklide bugün başka bir şehirde kurulmuş olacaktı.

1980’li yıllarda “Diplomamı ortaya koyuyorum! Kırşehir’deki arazide benim gösterdiğim yerden su çıkmazsa diplomamı yırtarım!” çıkışını yaparak PETLAS’ın başka bir şehre kurulmasının önüne geçen hemşerimiz İnşaat Yüksek Mühendisi Bekir Apaydın’ı rahmetle anıyoruz.

Kırşehir’in yetiştirdiği değerli insanlardan İnşaat Yüksek Mühendisi Bekir Apaydın

Bekir Apaydın, 50 yılı aşan mühendislik kariyeri boyunca yurt sathında, birbirinden önemli projelerin gerçekleştirilmesinde yetkin bir mühendis ve değerli bir yönetici olarak rol aldı.

Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ve Külliyesini Restorasyon Projesini gerçekleştirdi

Hemşerimiz Yüksek İnşaat Mühendisi Apaydın,1950’li yılların başlarından itibaren önde gelen kamu kurumlarında; statik hesap, yeraltı suları keşfi ve ihyası, sulama, drenaj, sondaj ve baraj inşaatı projeleri ile başlayan mühendislik ve yöneticilik kariyeri, demir ve çelik tesisleri ve kompleksi, petrokimya tesisleri ve kompleksi projeleri ile devam etti. Bekir Apaydın, teknokrat kariyerini, Başbakanlık Başdanışmanı görevinde iken, Kazakistan’ın (Batı Türkistan) Belh Şehrinde bulunan Pir’i Türkistan ‘Hoca Ahmet  Yesevi’ Türbesi ve Külliyesi Restorasyonu Projesini gerçekleştirerek taçlandırdı.

KALICI BİR MÜHENDİSLİK ESERİ BIRAKTI

Doğup büyüdüğü topraklara da kalıcı bir mühendislik eseri bırakma şansına nail olan Kırşehirli Bekir Apaydın,  Kırşehir’in en önemli yatırımlarından biri olan PETLAS Lastik Fabrikası’nın kuruluşunda kendisi kilit rol oynamıştır. 1980’li yılların başında dönemin Başbakanı, rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın tensip ve teşvikleri ile Kırşehir’de PETLAS Lastik Fabrikası’nın kurulması planlanmıştır. Ancak lastik fabrikaları için ön koşul olan su temini aşamasında,fabrikanın kurulması planlanan arazide üç kez yapılan su sondajı çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bunun üzerine, dönemin PETKİM Genel Müdürü Firuzan Ardıç, Genel Müdürlükte düzenlenen acil toplantıya; su temini ve sondaj projelerinde haklı bir ünü olan Yüksek Mühendis Bekir Apaydın’ı, otorite olarak davet etmiş ve arazide su bulunamaması neticesinde planlanan fabrikanın başka bir şehretaşınması gerekeceğini belirterek, yardımını talep etmiştir. Genel Müdür’denKırşehir’e bir keşif gezisine yetecek kadar süre isteyen Apaydın, Kırşehir’de fabrika arazisinde keşif yaptıktan sonra Genel Müdürlükte PETLAS’ın taşınması için düzenlenen toplantıya katılmak üzere Ankara’ya döndü.

İddialı çıkışıyla Petlas’ın başka bir şehre kurulmasının önledi

Fabrikanın kendi ilinde yapılmasını dileyen politik grupların ve bazıözel sektör gruplarının baskıları neticesinde lastik fabrikasının başka birşehre taşınmasının gündeme geldiği toplantıda; Mühendis Bekir Apaydın, Genel Müdür Ardıç’a hitaben yıllar sonra bile mühendislik ve iş çevrelerindekonuşulan “Diplomamı ortaya koyuyorum! Kırşehir’deki arazide benim gösterdiğimyerden su çıkmazsa diplomamı yırtarım!” çıkışını yapmıştır. Bu iddialı çıkışüzerine fabrika arazisinde son bir sondaj çalışması yapılması kararı alındı.

SONDAJ KUYUSUNDAN ARTEZYEN GİBİ SU FIŞKIRDI

Yüksek Mühendis Apaydın başkanlığındaki sondaj ekibi Kırşehir’e giderek sondaj çalışmasını gerçekleştirmiştir. Sondaj kuyusundan, adeta bir artezyen gibi yüksek debili su fışkırması ekibi sevince boğmuştur. Bu başarılı sondaj çalışmasını takiben fabrika inşaatına başlanmış ve, bu sondaj noktasına, üzerinde Bekir Apaydın’ın adı yazılı olan bir çeşme yapılmıştır; ilerleyen zamanlarda Bekir Apaydın Lastik Fabrikası ve Kompleksinin hayata geçirilmesinde değerli mühendislik ve yönetim çalışmalarında bulunmuştur.

Şehrimize değerli katkılarından dolayı İnş. Y.Müh. Bekir  Apaydın’ı rahmetle anar; mekanının cennet olmasını dileriz.

Bu bilgi ve anıları paylaşan, kızı Mimar Gülruy Apaydın’a da teşekkürler.

BEKİR APAYDIN KİMDİR?

1929 yılında Kırşehir’de Medrese Mahallesinde doğdu. Annesi, Şeyh Süleyman Veli Hazretleri mürşitlerinden Şeyh Bekir Efendi’nin kızı Zeynep Hanım, babası 40 yılı aşkın bir müddet devlet memuriyetinde bulunmuş İbrahim Apaydın'dır. Yedi yaşında annesini kaybetti. İlk ve ortaokulu Kırşehir'de bitirdikten sonra, gelecek vadeden zeki bir öğrenci olduğu için İstanbul’a Vefa Lisesi’ne gönderildi. İstanbul’da kendisine halası Kâmile Apaydın Yurdaşen ev sahipliği yaptı.

1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Hidrojeoloji Enstitüsü’nü bitirerek inşaat yüksek mühendisliği  yanında, hidrojeoloji uzmanı unvanına da sahip oldu.

1955 ‐ 1972 yılları arasında Devlet Su İşleri(DSİ)Genel Müdürlüğü Samsun Bölge Müdürlüğü’nde Kısım  Mühendisliği’nden başlayarak, Sondaj Başmühendisi, Ankara’da Yer Altı Suları Daire Başkanlığı’nda Başmühendis, Fen Heyeti Müdürü ve Daire Başkan Yardımcısı olarak önemli sulamave baraj projelerini gerçekleştirdi.

1960 ‐  1961 yılları arasında A.B.D. Sulama ve Jeolojik Keşif (Bureau of Reclamationand Geological Survey) kurumunda bir yıl süreli staj yaptı. Birleşik Devletlerin çeşitli bölgelerinde çalışmalarda bulundu.

1961 ‐ 1963 döneminde askerlik görevinin eğitim sonrası bölümünü, M.S.B Inşaat Emlak Dairesi İkmal Şubesinde, garnizonlara su getirme etüd, proje, kontrollük işleri yaparak tamamladı.

1969 ‐ 1970 yılları arasında O.D.T.Ü.’de  öğretim görevlisi olarak Yeraltı suyu Mühendisliği dersleri verdi.

1972 ‐ 1975 yıllarında Iskenderun Demir ve Çelik Tesisleri ve Kompleksinin gerçekleştirilmesinde Etüd ‐ Proje Müdürü ve Plan Proje Grup Başkanı olarak görev aldı.

1976 ‐ 1984 yılları arasında PETKİM Aliağa Petrokimya  Tesisleri inşaatını Grup Başkanı olarak yönetti ve tamamladı. Daha sonra PETKİM Genel Müdürlüğü bünyesinde Tetkik Kurulu üyesi olarakçalıştı. Bu dönemde PETLAS ‘ın kuruluşunda önemli görevler üstlendi.

1984 ‐ 1992 yılları arasında Yüksel İnşaat A.Ş. de, Hidroelektrik Santral Projelerinin, Yap-İşlet‐Devret Sistemi ile gerçekleştirilmesi konusundayurtiçi ve yurtdışında önemli çalışmalarda bulundu.

1992 ‐ 1994 yılları arasında Başbakanlık YurtdışıMüteahhitlik Hizmetleri Başdanışmanlığı görevinde bulundu. Bu görevi esnasında Kazakistan’da, Pir’i Türkistan ‘Hoca Ahmet Yesevi’ Türbesi ve Külliyesinin restorasyonunu gerçekleştirdi.

1994 yılında tekrar Yüksel İnşaat A.Ş. de çalışmaya başladı.

2001 yılında çalışma hayatını noktaladı.

Mühendislik ve yöneticilik kariyeri boyunca, başta A.B.D. olmak üzere Rusya, Japonya, Israil, Çek Cumhuriyetleri, İngiltere, Almanya, İtalya, Libya, Kazakistan gibi sayısız ülkede mesleki gezilerde bulunmuştur.

21 Nis 2021 - 14:43 Kirşehir/ Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (546) 896 57 35
Reklam bilgi