Koçak’tan Evcil Hayvan Bakımı Önerisi

Evcil hayvanlar insanların kendileriyle ve doğayla daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına büyük katkı sağlıyor.

Evcil hayvanlar insanların kendileriyle ve doğayla daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına büyük katkı sağlıyor. Evcil hayvan bakımı ve beslenmesi için gösterilen hassasiyetler insanların sorumluluk duygularını güçlendiriyor, dostluk duygularını pekiştiriyor. Başka bir canlıyla kurulan empati, insanların birbirlerini anlamalarına ve gerçek ihtiyaçlarını görmelerine yardımcı oluyor.

Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak konu hakkında açıklamalarında: “Evcil hayvan bakımı ve beslenmesi, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde daha da önemli hale geldi. Koronavirüs salgını bizler için olduğu kadar evcil hayvanlar için de zorlu bir süreci beraberinde getirdi. Koronavirüsün hayvanlara da yayılma riski olduğu için evcil hayvan sahipleri, minik dostlarımızın insanlarla ve diğer hayvanlarla etkileşimini sınırlandırmak durumunda kaldı. Salgın sürecinde uygulanan sosyal izolasyon önlemleri, evcil hayvanların dışarıda serbestçe dolaşmalarını sınırlandırdı, evde daha fazla vakit geçirmelerine yol açtı.”dedi.

EVCİL HAYVANINIZ İÇİN TEMİZLİK PROGRAMI OLUŞTURMALISINIZ

 Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak evcil hayvanlar için temizlik programının oluşturulması gerektiğini ifade etti. Koçak açıklamalarında: “Evcil hayvanların temizliği belirli periyotlarla düzenli şekilde yerine getirilmeli. Evcil hayvanlar için uygulanacak temizlik rutinleri hayvanların fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlar. Bu rutinleri oluştururken evcil hayvanınızın türüne ve gerçek ihtiyaçlarına uygun konuları belirlemelisiniz. Bazı temizlik rutinlerinin günlük olarak yerine getirilmesi gerekir. Bazı temizlik rutinlerinin ise haftada bir veya iki haftada bir yerine getirilmesi yeterli olabilir. Evcil hayvanınız için belirlediğiniz temizlik rutinlerini düzenli şekilde uygularsanız, kendisi ve çevreniz için sağlıksız koşulları önler, daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz.

Evcil hayvanınızı yıkamak için su ve uygun temizlik ürünlerini kullanmalısınız. Evcil hayvanınızı

yıkayamadığınız durumlarda kuru şampuan tercih edebilirsiniz. Fakat suyla yapılan temizlik işlerinin

kuru şampuanlarla yapılan temizlikten daha etkin çözümler sunduğunu unutmamalısınız. Suyla

yapılan temizlik işleri evcil hayvanınızın tüylerinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Suyun

sağladığı etkin çözümler, evcil hayvanınızın deri ve gözeneklerinin nefes almasını sağlar. Aynı

zamanda da kötü koku oluşumunu önler. Suyla yapılan temizlikten evcil hayvanınız psikolojik olarak

da daha olumlu etkilenir.”

“TEMİZLİK İÇİN UYGUN ARAÇ VE GEREÇLERİ KULLANMALISINIZ”

Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak temizlik için uygun araç ve gereçlerin kullanılması gerektiğini ifade ederek Evcil hayvanların bakım ve temizliği için özel olarak geliştirilmiş çok sayıda ürün bulunmakta. Evcil hayvanınızın bakım ve temizliği için doğru ürünleri seçerseniz hem daha etkin sonuçlar alırsınız, hem de ev içinde oluşabilecek sağlık risklerini ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin, kediniz veya köpeğinizi yıkamak için özel küvet ve hortumları kullanmanız evcil hayvan bakımı ve temizliğinde büyük kolaylık sağlar. Evcil hayvan bakımı ve temizliğinde kullandığınız araçları başka herhangi bir işte kullanmamalısınız. Aksi durumda, evcil hayvanınızdan başkalarına veya başkalarından evcil hayvanlarınıza çeşitli enfeksiyon geçişleri olabilir.”dedi.

EVCİL HAYVANINIZIN TIRNAK BAKIMINI İHMAL ETMEMELİSİNİZ

Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak: “Evde tırnaklı hayvan bakıyorsanız, tırnak bakımını ihmal etmemelisiniz. Kedi ve köpek gibi tırnaklı hayvanların bakım ve temizliğinde tırnak bakımı çok önemli. Evcil hayvanınızın tırnakları gereğinden uzun olması durumunda bazı sağlık riskleri oluşturabilir. Uzun tırnaklar aynı zamanda kırılmaya karşı daha yatkındır. Evcil hayvan bakımı ve temizliği sırasında tırnak bakımı için de özel ürünleri kullanmalısınız. Tüylerini düzenli olarak tıraş etmelisiniz. Evcil hayvan bakımı ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de tüylerin düzenli olarak tıraş edilmesidir. Özellikle köpek besleyenler için bu konu büyük önem taşır. Düzenli olarak tıraşı yapılan köpeklerde tüy dökme sorunu çok nadir görülür. Köpeğinizin daha canlı ve parlak tüylere sahip olmasını istiyorsanız tüylerini düzenli olarak tıraş etmeye özen göstermelisiniz. Tüy dökülmelerini azaltmak içinse günlük tarama işlerini ihmal etmemelisiniz.”dedi.

EVCİL HAYVANINIZI VETERİNERE DÜZENLİ OLARAK GÖTÜRMELİSİNİZ

 Hayvanların veterinere götürmesinin önemine değinen Koçak şu ifadelere yer verdi: “Evcil hayvanların veteriner serüveni sahip olunan ilk gün başlar. Evcil hayvanınızı edindikten sonra yapmanız gereken ilk iş veterinere götürüp sağlık kontrolünden geçirmektir. Evcil hayvanınızın aşılarının yapılmasını sağlamalı, kendisi ve çevreniz için olası sağlık risklerini ortadan kaldırmalısınız. Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlar da düzenli olarak sağlık kontrolüne ihtiyaç duyar. Evcil hayvanınızda daha önce gözlemlemediğiniz belirtiler görmeye başlarsanız, vakit geçirmeden veterinere başvurmalısınız. Herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlamayı sağlayan veteriner muayeneleri, evcil hayvanların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını olanaklı kılmakta. Yeni doğmuş evcil hayvanınızın aşı takvimini de veteriner kontrolünde belirlemeli ve bu takvime uygun şekilde aşılarını yaptırmalısınız.”

EVCİL HAYVANINIZIN BESLENMESİ İÇİN DOĞRU ÜRÜNLERİ TERCİH ETMELİSİNİZ

Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak evcil hayvanların doğru ürünlerle beslenmesi gerektiğini ifade etti Koçak açıklamaların devamında: “Evcil hayvan beslenmesiyle ilgili olarak en sık görülen yanlışlardan biri, evde pişirilen yiyeceklerle beslenmesini sağlamaktır. Oysa evde pişirilen yiyeceklerden pek çoğu evcil hayvanınız için uygun olmayabileceği gibi, sağlıklı beslenmesine katkı sağlayamayabilir. Bu noktada, “Evcil hayvanım ne verirsem yiyor,” türünden yaklaşımlar içinde olmamalısınız. Sağlıklı beslenmek insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de bir haktır. Evcil hayvanınızın sağlıklı beslenmesi için doğru ürünleri tercih etmelisiniz. Evcil hayvanlar için üretilen mamalar, ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraller bakımından zengin gıdalardır. Evcil hayvanınıza vereceğiniz diğer besinlerde bu bileşenler gerekli düzeyde olmayabilir.”dedi.

EVCİL HAYVANINIZIN BESLENMESİNDE PORSİYON BOYUTUNU KORUMALISINIZ

Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak porsiyon boyutu hakkında yaptığı açıklamalarında: “Evcil hayvan beslenmesiyle ilgili en sık görülen yanlışlardan biri de beslenme sırasında porsiyon boyutuna dikkat etmemektir. Porsiyon boyutu evcil hayvanların türleri, cinsleri ve yaşlarına göre farklı olabilmekte. Bu konuda en doğru bilgileri veterinerinizden alabilirsiniz. Evcil hayvanınızı beslerken porsiyon boyutunun ihtiyacının üzerinde olması kilo almasına yol açar ve hareket kabiliyetini azaltır. Porsiyon boyutunun küçük olması ise sağlıklı gelişmesini engeller. Evcil hayvanınızın daha uzun ömürlü olması için beslenmesinde porsiyon boyutunu korumalısınız.” İfadelerine yer verdi.

 BAĞIRSAK PARAZİTLERİNE KARŞI DUYARLI OLMALISINIZ

Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak bağırsak parazitlerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek: “Evcil hayvan bakımı ve beslenmesinde bağırsak parazitleriyle mücadele büyük önem taşımakta.

Nitekim bu parazitler hayvanların ölümüne bile yol açabilmekte. Evde beslenen kedi ve köpeklerde

bakım ve beslenmede yapılan yanlışlar, parazit oluşumuna yol açabiliyor. Evde köpek besliyorsanız

çiğ et, kedi besliyorsanız süt vermekten kesinlikle kaçınmalısınız. Çiğ et, köpeklerin bağırsaklarında

parazit oluşumuna yol açar. Süt ise kedilerin ishal olmasına yol açar. Kedilere süt verilir mi, diye

merak ediyorsanız cevabı hayırdır. Çünkü sütün sindirilmesi için gerekli olan laktoz enzimi kedilerde

yoktur. Bu nedenle kedilere verilen süt ishale neden olur. Aynı şekilde, yavru kedilere de süt

vermemek gerekir. Üstelik, yavru kediler süt konusunda çok daha savunmasızdır. Yavru kedilere

verilen süt, hayatlarını kaybetmelerine bile yol açabilir. Kedilerin beslenmesinde kedi süt tozu

kullanabilirsiniz.”dedi. (Aslıhan BUYRUK)

20 May 2021 - 16:41 Kirşehir/ Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi