“Her Ceza İnfaz Kurumunda Kütüphanemiz Vardır”

Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri için başlatılan kitap bağışı kampanyasında konuşma gerçekleştirdi.

Kırşehir’de Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri için başlatılan kitap bağışı kampanyasında konuşan Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, cezaevlerinin adeta eğitim yuvası olduğunu söyledi. Başsavcı Yurdagül, Kırşehir Adalet Sarayı içerisinde düzenlenen Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri için başlatılan kitap bağışı kampanyasında her bireyin kasıtlı ve taksirli suçtan cezaevine girebileceğini belirtti.

Kitap Bağış kampanyası açılış töreninde konuşan Başsavcı Ömer Faruk Yurdagül,” Ceza infaz kurumları ile ilgili programlar olduğunda genelde hep anlatmaktan hoşlandığım meşhur deniz yıldızı hikayesi vardır. Ünlü bir yazar bir gün deniz kıyısında gezinirken milyonlarca deniz yıldızının kıyıya vurduğunu görüyor. Birisi de deniz yıldızlarının arasında yere eğilip bir şeyler yapıyor. Yanına yaklaşıyor, bakıyor ki o adam milyonlarca deniz yıldızından birer ikişer tanesini alıp denize atıyor. Ne yaptığını sorduğunda adam önce cevap vermiyor, sonra tekrar sorunca bir yandan deniz yıldızlarını denize atmaya devam edip diğer yandan da "Görmüyor musun deniz yıldızlarını tekrar denize atıyorum."

diyor. Yazar "Ama burada milyonlarca deniz yıldızı var, hepsi karaya vurmuş bir şey farketmez ki" diyor. O sırada adam iki deniz yıldızını daha denize atıyor ve "Bak bunlar için fark etti." diyor. İşte bizim ceza infaz kurumlarındaki eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine ve ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülere bakış açımızın özeti aslında budur.”dedi.

“CEZA İNFAZ KURUMLARINDA GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL FAALİYETLER İCRA EDİLİYOR”

Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül açıklamalarında herkesin engelli adayı olduğu gibi hükümlü adayı olduğunu ifade etti. Başsavcı Yurdagül açıklamalarının devamında: “Biz insanlar hayatlarının belli bir dönemlerinde hükümlü olabilirler. Nasıl ki herkes bir engelli adayı ise, herkes yine bir hükümlü adayıdır. Başımıza ne geleceğini, yarın ne ile karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Kasıtlı veya taksirli bir suçtan herkes her an ceza evine girebilir. Hükümlü olabilir. Bir kişi hükümlü olarak ceza evine girdi diye bizim nazarımızda ve devletin nazarında anında kötü bir insan kötü bir varlık haline dönüşmüyor. Biz onları her açıdan barınma, yiyecek ihtiyaçları, manevi ihtiyaçları ile kültürel ihtiyaçları ile devletimize birer emanet olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu bakış açısı ile ceza evlerimizde gerçekten eğitim ve iyileştirme faaliyetleri her yıl artan bir ivme ile devam ediyor. Meslekte çalıştığım 26 yıl içerisinde her yıl bu faaliyetlerin artarak daha fonksiyonel şekilde devam ettiğini görmekteyim. Her ceza evimiz adeta birer eğitim yuvası, birer kültür yuvasıdır. Son yıllarda ceza evlerinde önemli bir eksikliğimiz manevi rehberlik hizmetleriydi. Orada da Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokoller çerçevesinde çok etkili faaliyetler yürütülmektedir. Sonuçta ceza infaz kurumuna girmiş bir hükümlü ceza infaz kurumundan ayrılırken mümkünse bir meslek edinmiş olarak, eğer bir meslek icra ediyorsa onu icra edebileceği sertifikayı edinmiş olarak ayrılsın istiyoruz. Öte yandan da kendilerini kültürel olarak, manevi olarak da geliştirebilecekleri imkanı sağlamak öncelikli hedefimiz. Bu çerçevede ceza infaz kurumlarında gerçekten çok güzel faaliyetler icra ediliyor. Bunların bir kısmı Adalet Bakanlığımızın merkezi düzeyde planladığı faaliyetler, bir kısmı da yerelde Cumhuriyet Başsavcılıklarımız, Ceza İnfaz Kurumu müdürlüklerimiz ve artık ülkemizde infazın önemli bir aşamasını teşkil eden denetimli serbestlik müdürlüklerimiz eliyle planlanan çeşitli faaliyetlerdir.

Bizler bu faaliyetleri sizin aracılığınız ile basın aracılığı ile tanıtarak faaliyetlerin devamını sağlamak, kamuoyunun farkındalığını artırmak ve bu faaliyetlere katılan hem personelin hem de hükümlülerin motivasyonunu artırmak için zaman zaman duyuruyoruz.”ifadelerini kullandı.

“16 HAZİRAN'A KADAR BU BAĞIŞ KAMPANYAMIZ DEVAM EDECEKTİR”

Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı: “Bugünkü kitap bağışı kampanyamız ise Adalet Bakanlığımızın, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte ortak yürüttüğü bir projedir. Daha önce yine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız bir protokol vardı. Her ceza infaz kurumunda kütüphanemiz vardır. Bu kütüphanelerimiz oldukça da etkili kullanılmaktadır. Ama ulaşılabilen kitap sayısını artırmak maksadıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol yapıldı. Halk kütüphanelerimizde bulunan kitaplardan da ödünç kitap elde etmek suretiyle o imkanlardanda faydalanabiliyoruz. Bugünkü kampanya ise Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül'ün öncülüğünde gerçekleşen bir kampanyadır. Şu an itibariyle ülkemizdeki tüm Cumhuriyet Başsavcılıkları bünyesinde bu içerikli bir program gerçekleştiriliyor. Ankara'da da adalet bakanımızın katılımıyla kitap bağışı kampanyası başlıyor. Bizler yargının üç ayağını temsil eden birer meslektaşım olarak baro başkanımız, adalet komisyonu başkanımız ve ben buradayız. Bizler kitap bağışına öncülük ederek başlayacağız. Müftümüz, kültür müdürümüz ve ilgili müdürlerimiz de buradalar. 16 Haziran'a kadar bu bağış kampanyamız devam edecektir. Aslında bugün güzel bir tevafuk oldu. Burada gördüğünüz katılımcılar aslında ceza infaz kurumlarımıza infaz koruma memuru adayı olarak mülakata gelen arkadaşlarımızdır.

Aslında onlara da kurum vizyonu hakkında birinci günden genel farkındalık elde etmeleri

bakımından güzel bir tesadüf oldu. Ben bugün kütüphanemden seçmiş olduğum Babalar ve

Oğullar, Mesnevi'de Geçen Hikayeler, Kanuni, Seçme Gülmece Öyküler ve Çöle İnen Nur

isimli eserleri bağışlayacağım. Özellikle sadece Kırşehir'li hemşerilerimizden değil bütün

sivil toplum kuruluşlarından ve imkanı olan kamu kuruluşlarından bu kampanyaya destek

olmalarını ve katkı sağlamalarını bekliyoruz. İki haftalık kampanya süreci içerisinde şehrin

farklı yerlerinde de standlar açacağız. Bağışlanan kitaplar için evde, kütüphanede yer

kaplayan kitapları değil gerçekten kendiniz okuyacakmış gibi, ailemizden en sevdiğimiz kişi

okuyacakmış gibi kitapları seçerek teslim etme yolunu tercih edelim. Katılımlarınız için

teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Kırşehir protokolü kampanyaya destek kitapları sundu. Kitaplar görevliler tarafından kayıt altına alındıktan sonra incelenip ceza infaz kurumlarına gönderilecek.

(Abdurrahman DULKADİR)

31 May 2021 - 18:52 Kirşehir- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi