KongreKAEÜ Ev Sahipliğinde Başladı

3. Uluslararası Kapadokya Sosyal Bilimler Öğrenci Kongresi Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin Ev Sahipliğinde Başladı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Uluslararası Kapadokya Sosyal Bilimler Öğrenci Kongresi” Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde 16-18 Haziran 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştiriliyor. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin yanı sıra Aksaray Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitelerinin katkılarıyla gerçekleştirilen kongrenin açılış töreni tarihinde yapıldı.

Kongrenin Açılış Törenine Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar uzaktan bağlantı aracılığıyla katıldılar. Kongre’nin açılışını, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek gerçekleştirdi.

“KONGREMİZE BU YIL 192 BİLDİRİ BAŞVURUSU OLDU”

Bu yıl gerçekleştirilen kongreye, 36 farklı üniversiteden 192 bildirinin başvurduğunu ve yapılan hakem değerlendirmelerinin ardından 168 bildirinin sunum hakkı kazandığını aktaran Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, bildirilerin üç gün boyunca lisansüstü öğrencileri tarafından sunulacağını ifade etti. Üniversitelerin yoğun ilgi gösterdiği kongreye bu sene sadece Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nden 65 öğrencinin sözlü bildiride bulunacağını, diğer üniversitelerin gösterdiği ilginin de kendilerini memnun ettiğini dile getiren Şimşek, kongrenin baştan sona çevrimiçi olarak üç ayrı salonda eş zamanlı olarak gerçekleşeceğini aktardı.

“KONGRENİN AMACI GENÇ BİLİM İNSANLARININ YETİŞMESİNİ SAĞLAMAK”

Bu kongreyi düzenlemedeki temel amaçlarının geleceğin genç bilim insanlarını yetiştirmek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şimşek, öğrencilerin kendi paydaşlarıyla bir araya gelerek bilimsel paylaşım içinde olmalarının lisansüstü öğrencilerin gelecekteki akademik çalışmalarına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını iletti. Böylece ülkemizdeki bilimsel araştırma iklimini zenginleştirmek ve ülkemizin ileriye dönük hedeflerini gerçekleştirecek insan kaynağını hazırlamanın temel amaçları olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, kongreye yaptıkları katkılardan dolayı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya, Prof. Dr. Ayfer Şahin’e, Doç. Dr. Maksut Yiğitbaş’a ve bu süreçte emek veren tüm öğretim elemanları ile paydaşlara teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

REKTÖR KARAKAYA: “BİLGİNİN TARTIŞILMASIYLA ORTAK AKLA ERİŞİLEBİLİR!”

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek’in ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasına organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu taşıdıklarını dile getirerek başlayan Rektör Karakaya sempozyum, kongre gibi bilimsel çalışmaların kendileri için akademinin olmazsa olmazları olduğunu kaydetti. Bilginin tartışılarak ortak akla eriştirilmesi ve bu aklın üreteceği bilgiyle hem topluma hem de akademinin kendisine büyük bir katkı sağlanacağının altını çizen

Prof. Dr. Karakaya, üniversiteler olarak bu bilgiye ulaşma sürecinin vesilelerini hazırlamakla sorumlu olduklarını dile getirdi.

“AKADEMİ PANDEMİYLE KESİNTİYE UĞRATILACAK BİR SAHA DEĞİLDİR!”

Pandeminin tüm hayatı etkilemesiyle birlikte bu kongre dizisinin yapılmasında da çeşitli güçlükler yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, fiziki olarak yapılan sempozyumların havasını yaşamayı özleseler de bilim yapma amacını gerçekleştirebilmek için tüm zorluklara rağmen yola devam etmeleri gerektiğini, akademinin herhangi bir nedenle kesintiye uğratılacak bir saha olmadığını ve ortak akla ulaşabilmenin uğraşları olan bu çalışmaları devam ettirmenin sorumluluğunu yerine getirdiklerini kaydetti. Pandemi şartlarının bizim için online iletişimi hayatımızın parçalarından birisi haline getirdiğini ileten Prof. Dr. Karakaya, bu krizin sosyal hayatın içinde uzaktan bağlantıyla işleri yapmamıza bir olanak da sunduğunu aktararak mekânsal erişim sorunlarını bir tarafa bırakıp böyle bir yöntemle de olsa bilimsel çalışmaları yapmanın mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

“KONGRE, ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BİLİMSEL BİR ANTRENMAN SAHASI OLACAK”

Öğrenci temelli gerçekleştirilen Kongreye gösterilen ilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, öğrencileri teorik bilgiden bilimsel bilgi üreten kısma dahil eden bu çalışmanın, özellikle ahilik değerleri ışığında usta çırak ilişkisi içerisinde akademik ilerlemeye katkı sunan geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeye önemli bir vesile olduğunu aktardı. Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerimizin işin ehli olan hocalarından alacaklarıyla hem kendi özgüvenlerini geliştireceklerini hem de bilimsel bir problemi belli bir metodolojiyle nasıl çözmeleri gerektiğinin yolunu öğrenmek için önemli bir fırsat bulacaklarını, bu kongrenin deyim yerindeyse onlar için bir antrenman olacağının altını çizdi. Bilimsel bilginin çok kıymetli olduğunu vurgulayarak böyle bir çalışmaya ev sahipliği yaptıklarından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Prof. Dr. Karakaya, tüm bu değerlerin ortak akıl çerçevesinde tartışılarak ülkemizin sosyal bilimler alanında ihtiyaç duyduğu derin felsefeye ulaşma ve toplumun sorunlarını çözme yolunda kongrenin önemli bir adım olacağının altını çizdi. Rektör Karakaya, kongrenin gerçekleştirilmesinde kendilerini yalnız bırakmayan paydaş üniversitelerin rektörlerine ve emeği geçen tüm öğretim elemanlarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından sırasıyla; Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ve Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de birer açılış konuşması gerçekleştirdiler. Kongrenin açılış konuşmalarının ardından “Belirsizlik Çağında Eğitimin Geleceği” başlıklı panele geçildi. (Haber Merkezi)

17 Haz 2021 - 14:37 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi