KAEÜ’den Ek Sınav Hakkı Açıklaması

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi azami süreyi dolduran öğrenciler için ek sınav hakkı hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından yapılan açıklamalarda: “2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı bahar yarıyılı sonu itibarıyla azami süreleri sona erdiği (kayıt donduran öğrenciler hariç) için bahse konu madde kapsamında verilen haklardan yararlanacak öğrencilere yönelik yapılacak iş ve işlemler Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 8 inci maddesinde belirtilen ve aşağıda yer alan hususlara bağlı olarak gerçekleştirilecektir.
MADDE 8 – (Değişik:RG-25/3/2016-29664)
Öğrenciler, bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadırlar. Bu süreler sonunda eğitimini tamamlayamayanlar için aşağıdaki hükümler uygulanır:
a) Azami öğrenim süresi sonunda, hiç almadığı ve/veya alıp da devam koşulunu yerine getirmediği için yarıyıl/yılsonu sınav hakkı elde edemediği ders sayısı altı ve daha fazla olan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir.
b) Azami öğrenim süresi sonunda, (a) bendi kapsamı dışında kalan son dönem/sınıf öğrencilerine, devam koşulunu yerine getirerek başarısız oldukları tüm dersler için ders sayısına bakılmaksızın iki ek sınav hakkı verilir. Bu sınavlar sonunda; mezun olması için başarması gereken ders sayısını; hiç almadığı ve devam koşulunu yerine getirmediği dersler de dâhil olmak üzere, en az iki, en fazla beş derse indiren veya devam yükümlülüğünü yerine getirmediği bir dersi kalan öğrencilere üç yarıyıl ek süre verilir, en fazla beş derse indiremeyen öğrencilerin ise Üniversite ile ilişiği kesilir.
c) Azami öğrenim süresi sonunda ek sınav hakkını kullanmadan, mezun olması için başarması gereken toplam ders sayısı; hiç almadığı ve devam koşulunu yerine getirmediği dersler de dâhil olmak üzere, en az iki, en fazla beş olan veya devam yükümlülüğünü yerine getirmediği bir dersi kalan ve ek sınav haklarını kullanmayacağını yazılı olarak beyan eden son dönem/sınıf öğrencilerine, dört yarıyıl (sınıf geçme esasına göre öğretim yapılan kurumlarda iki öğretim yılı) ek süre verilir.
ç) (b) ve (c) bentleri uyarınca verilen ek süreler sonunda; mezuniyet için devam yükümlülüğü yerine getirilememiş bir dersi kalan veya devam yükümlülükleri yerine getirilmiş olsa dahi birden fazla başarısız dersi olan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir.
d) Azami öğrenim süresi sonunda veya (b) ve (c) bentleri uyarınca verilen ek süreler sonunda; mezuniyet için devam yükümlülüğünü yerine getirmiş olmak kaydıyla bir dersi olan öğrencilere sınırsız olarak sınavlara katılma hakkı tanınır.
(2) Sınırsız sınav hakkı kullanma durumuna gelen öğrenci, katkı payı/öğrenim ücretini ödemeye devam eder. Ancak bu öğrenci sınav hakları dışındaki öğrencilik haklarından yararlanamaz. Açılan sınavlara üst üste ya da aralıklı olarak toplam üç öğretim yılı hiç girmeyen öğrenci sınırsız sınav hakkından vazgeçmiş sayılır ve Üniversite ile ilişiği kesilir.
(3) Üniversiteden süreli uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin bu süreleri öğrenim süresinden sayılır.
(4) Hazırlık eğitim süresi azami iki yıldır. Bu süre öğrenim süresinden sayılmaz.
(5) Azami süreler içinde katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilmez. Ancak Üniversite yetkili kurullarının kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilebilir.
Sınava giriş şartlarını sağlayan ve sınav haklarından faydalanmak isteyen öğrenciler 06 Ağustos 2021 tarihine kadar kayıtlı olduğunuz Akademik Birim ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
AZAMİ SÜREYİ DOLDURAN ÖĞRENCİLERE YAPILACAK EK SINAVLAR
Önlisans ve Lisans Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’nin 8. Maddesi Kapsamında ek sınava girecek öğrencilerin isimlerinin ilan edilmesi: 28 Temmuz 2021 Çarşamba
Önlisans ve Lisans Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’nin 8. Maddesi Kapsamında ek sınava girecek öğrencilerin başvurularının birimlerce alınması: 29 Temmuz 2021 Perşembe – 6 Ağustos Cuma
Önlisans ve Lisans Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’nin 8. Maddesi Kapsamında ek sınav dönemi (1. Ek Sınav): 16 Ağustos Pazartesi 2021 Pazartesi – 20 Ağustos 2021 Cuma
Önlisans ve Lisans Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’nin 8. Maddesi Kapsamında ek sınav sonuçlarının İlanı son gün: 24 Ağustos 021 Salı
Önlisans ve Lisans Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’nin 8. Maddesi Kapsamında ek sınav dönemi (2. Ek Sınav): 31 Ağustos 2021 Salı – 03 Eylül Cuma
Önlisans ve Lisans Eğitim ve Sınav Yönetmeliği’nin 8. Maddesi Kapsamında ek sınav sonuçlarının İlanı son gün: 07 Eylül 2021 Salı” denildi. (Haber Merkezi)

03 Ağu 2021 - 12:10 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi