Suda Boğulma Olaylarına Dikkat

Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından suda boğulma olaylarına karşı uyarılarda bulunuldu.

Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından suda boğulma olaylarına karşı uyarılarda bulunuldu. Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda: “Yaz mevsimiyle birlikte sıcaklıkların artması, boğulma olaylarını da beraberinde getiriyor. Serinlemek için deniz, göl, nehir, gölet veya akarsulara giren birçok kişi, iyi yüzme bilmedikleri için boğularak hayatını kaybediyor. Suda boğulma, çoğunlukla genç yaştaki kişilerde görülür. Boğulma nedeniyle görülen ölüm oranı son 20 yılda artmıştır. Bu artış yüzme havuzlarının sayısının artmasına, nüfus artışına bağlanabilir.

Suda boğulan kişiyi ne kadar yakından izleseniz de boğulduğunu fark edemeyebilirsiniz. Kısa süre içerisinde suya batan kişi sanıldığı gibi el kol hareketleri yapamaz. Panik nedeniyle zaten zorla nefes aldığından bağırarak çevresinin dikkatini çekebilmesi olanaksızdır.

Boğulma, kaza sonucu görülen ölümler arasında üçüncü sırada yer almaktadır ve 5-44 arasındaki yaş grubunda da trafik kazalarından sonra en sık görülen ikinci ölüm nedenidir.2 yaşının altında ve ergenlik yaş grubunda (10-19 yaş arası) daha fazla görülmektedir.

Tüm dünyada araçlarda emniyet kemeri kullanımının yaygınlaşmasından sonra, çocuklarda suda boğulmaya bağlı ölüm olguları, kaza sonucu ortaya çıkan ölüm nedenleri arasında ön sıralara yerleşmiştir.

Tüm dünyada yılda 140,000 kişinin boğularak öldüğü tahmin edilmektedir.

Ülkemizde bir yılda ortalama 900 kişi boğularak yaşamını yitirmektedir. Bu olgular denizlerde, göl ve nehir sularında, baraj göllerinde, banyo küveti ya da havuzlarda olmaktadır.”denildi.

ÖNCE KORUNMA
Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda önlemlerin önemli olduğunu ifade etti. AFAD İl Müdürlüğü’nce yapılan açıklamalarda: “Boğulmadan hemen sonra alınacak önlemler ve yapılması gerekenler ne kadar önemliyse, önceden alınması gereken korunma amaçlı önlemler de o kadar önemlidir. Su üstünde ya da su kenarında bulunan ve bulunması gereken herkesin yüzme, kurtarma, ilkyardım ve temel yaşam desteği bilgisinin olması gerekir. Yüzme havuzlarında çalışan personelin kurtarma ve temel yaşam desteği eğitimleri tam olmalıdır ve temel yaşam desteği eğitim sertifikaları her yıl yenilenmelidir. Havuzlarda ilkyardım ve acil yardım malzemeleri, ilaçları el altında bulundurulmalıdır. Bu malzemeler belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Alkol alımının ardından yüzme ya da gezi amaçlı tekne gezisi, suda boğulma olasılığını artırmaktadır. Bu konuda hem yasal ve cezai önlemler alınmalıdır hem de halk eğitimleri ile uyarılar tekrarlanmalıdır. Teknelerde can simitlerinin bulunması ve bunların yeterli sayıda olması çok önemlidir. Bazı olgularda boyun travması ya da benzeri yaralanmanın ardından suda boğulma olabilmektedir. Bazı olaylarda da donma ya da bayılma suçlanmaktadır. Sara hastalığı tanısı konmuş olan kişilerin de yüzmeden önce gerekli tedbirleri alması gerekir. 12 yaşının altında olan çocuklar mutlaka anne-babalarının ya da bir başka erişkinin denetimi altında suya girmelidir. Bayılma ya da havale nöbetleri olan tüm insanlar tek başına suya girmekten kaçınmalı, mutlaka en az bir kişinin denetimi altında olmalıdır.

Suda boğulmanın en sık görüldüğü yaş grubu sırasıyla 1 yaşının altındaki çocuklar ve ergenlik çağındaki erkeklerdir.Erkeklerde tekneye bağlı boğulma olguları kadınlarla karşılaştırıldığında daha çok görülmektedir; bu oran 12:1,erkekler lehinedir. Bunun dışındaki boğulma olguları oranı ise yine erkekler lehine, 5:1’dir. Gelişmiş ülkelerde evlerde bulunan havuzlar suda boğulmanın en büyük nedenidir. Geri kalmış ülkelerde ve Türkiye’de ise su kanalları, dereler ve göllerde gürülen olgular daha fazladır. Alkol, suda boğulma olgularının artmasında önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Alkol, aynı zamanda vücut ısı kaybını artırır, yutma reflekslerini azaltır ve kusma olasılığını artırır. Ayrıca alkolün en önemli etkisi vücutta reflex yavaşlaması ve değerlendirme kaybına neden olmasıdır. Kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi), kalp krizi, kalp ritm bozuklukları, depresyon, intihar gibi olgular suda boğulma riskini artırmaktadır.”ifadelerine yer verildi.

AnasayfaHaberlerBOĞULMALARDA İLK MÜDAHALE HAYAT KURTARIR

HABERLER

BOĞULMALARDA İLK MÜDAHALE HAYAT KURTARIR

İskenderun Gelişim Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Okur, yaz aylarında artan boğulma vakalarında can kaybını önlemek için, acil müdahalenin hayat kurtardığına dikkat çekerek, önemli bilgiler verdi.

 “İLK YARDIMLA HAYAT KURTARIN”

AFAD İl Müdürlüğü’nce boğulma tehlikesi geçiren kişiye nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulunarak: “Boğulma tehlikesi yaşayan kişiyi sudan çıkardıktan sonra; ağzında takma diş, protez, yabancı ve sert cisimler varsa çıkarmak gerekir. Boğulan kişi sert biz zemine yatırılmalı, olası bir vücut travması omurga kırıkları da olabileceğinden, çene yavaşça ve nazikçe kaldırılmalı ve ağızdan ağza yapay solunum yapılmaya başlanmalıdır. Boğulma vakalarında en önemli sorun, hipoksidir. Bu nedenle resüsitasyon işlemine, mutlaka kurtarıcı soluklar ile başlanmalıdır. Kurtarıcı soluklar öncesinde solunum yollarındaki veya akciğerde olduğu düşünülen suyun boşaltılması işlemine gerek yoktur. Boğulan kişide solunum yok ise, hava yolunu açıp, direk kurtarıcı soluklara başlanabilir. Kurtarıcı soluklar, 1 dakika yani yaklaşık 10 solunum ile devam etmelidir. Müdahalenin profesyonel kişilerce devam etmesi için de sağlık ekipleri aranmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

“ÇOCUKLARINIZI SUDA YALNIZ BIRAKMAYIN”

Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından dünyada en sık görülen ölüm veya yaralanma vakaları arasında, suda boğulmanın yer aldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Su ile vücut ısısı farklı olduğundan ve fenalaşmaya neden olacağından, hemen suya girilmemesi gerekir. Kişi, bilinmeyen bir yerde tek başına denize girmemelidir. Derinliği bilinmeyen bir yerde suya atlanmamalıdır. Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemelidir. Kişi, boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünde, yüzmeyi bilmiyorsa kurtarmak için suya girmemelidir.  Simit, deniz yatağı gibi plastik yüzmeye yardımcı olan yüzücülere çok güvenmemek gerekir. Çünkü denizdeki akıntı, yatağı açığa sürükleyebilmektedir. Alkollü olarak ve yemek yedikten hemen sonra havuza ve denize girilmemelidir. Özellikle çocuklarınızı simit ve kollukları dahi olsa suda yalnız bırakılmamalıdır.”(Cemile ARIÖZ AVŞAR)

03 Ağu 2021 - 15:30 Kirşehir/ Kirşehir- Dünyagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi