“İlk 3 Yıldaki Bakımları Hayati Önem Taşıyor”

Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından prematüre bebekler hakkında açıklamalarda bulunuldu

Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından prematüre bebekler hakkında açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamalarda her yenidoğan bebeğin bakıma ihtiyaç duyduğunu fakat zamanından önce doğan prametüre bebeklerin bakımının ebeveynler açısından daha zorlu olduğu ifade edildi. Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamaların devamında prematüre bebeklerin özellikle ilk 3 yıldaki bakımlarının hayati önem taşıdığı ifade edilerek: “Her yenidoğan bebek özel bakıma ihtiyaç duyar ancak zamanından önce doğan prematüre bebeklerin bakımı ebeveynler açısından da daha zorlu olmaktadır. Prematüre bebeklerin özellikle ilk 3 yıldaki bakımları hayati önem taşımaktadır"

        Sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı bir gebelik süreci ve sonrasında zamanında ve sorunsuz bir doğum gerekmektedir. Normal gebelik süreci tamamlanmadan, 37. gebelik haftasından önce doğan bebeklere prematüre bebek denmektedir. Bu durum bebeklerde ciddi sağlık problemlerine, ölümlere veya uzun süre hastane bakımı ihtiyacına neden olmaktadır.

         Dünyada ortalama her 10 bebekten biri prematür olarak doğmaktadır. Ülkemizde bu oran %12 civarında olup, yaklaşık her yıl 150 bin preterm bebek dünyaya gözlerini açmaktadır.  5 yaş altı bebek ölüm nedenlerine bakıldığında bu nedenlerin başında prematür doğum ve buna bağlı sorunlar gelmektedir.”denildi.

BAŞLICA SEBEPLER

Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda prematüre doğumun başlıca sebepleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda: “Prematüre doğumun başlıca sebepleri; erken membran rüptürü dediğimiz annenin suyunun erken gelmesi, polihidroamnion dediğimiz suyun normalden fazla olması, annenin genital ve üriner sistem enfeksiyonu olması, plasentanın önde gelmesi ya da erken ayrılması gibi durumlar,

anne adayının 18 yaşından küçük yada 40 yaşın üzerinde olması, yetersiz beslenme, ciddi kansızlık, çoğul gebelikler, sigara ve alkol kullanımı, aşırı stres, ağır işlerde çalışma, rahimde doğuştan şekil bozuklukları, önceki gebeliklerde ilk 3 ayda sürekli düşük yapma, gebelik sırasında karın içi ameliyat öyküsü, çok sayıda kürtaj öyküsü yaşamış olma sayılabilir.”ifadelerine yer verildi.

PREMATÜRE BEBEKLERDE SAĞLIK SORUNLARI

Boztepe Toplum Sağlık Merkezi tarafından prematüre bebeklerde yaşanabilecek sağlık sorunları şu şekilde belirtildi: “ Genel olarak bir bebek ne kadar erken doğduysa ve vücut ağırlığı ne kadar düşükse, sağlık sorunları görülme ihtimali o derecede artmaktadır.

       Prematüre doğan bebeklerde başta akciğer dokusu tam olarak gelişimini tamamlamadığı için solunum problemleri ile karşılaşılmakta. Bununla birlikte kafa içi kanama, enfeksiyonlara yatkınlık, körlüğe sebep olabilecek kadar görme bozuklukları, işitme kayıpları, sarılık, kansızlık, solunum tutması, kemiklerde incelme kırıklarda artış, kalpte ilgili sorunlar, böbrek yetmezliği, bağırsakların olgunlaşmamasına bağlı beslenme reddi ve barsak hastalıkları, beyin hasarı gibi pek çok sorunla karşılaşırlar. Yaşayan bebeklerde uzun dönemde hareket ve denge sorunlarına yol açan serebral palsi adı verilen klinik tablo,  zihinsel engelli olma gibi çeşitli sağlık problemleri, okul başarısında düşüklük, öğrenmede zorluk çekme hatta özel eğitime ihtiyaç duyma gibi sorunlar görülmektedir. Ayrıca bu kişiler ilerleyen yaşlarında çalışma hayatında daha fazla zorlanmakta ve çalışmalarını kısıtlayan sağlık problemleri daha sık olmaktadır. Bu durum ülkeler için de ciddi bir iş kaybı ve artan sağlık yükü demektir. Konu prematür bebek olunca ve bu kadar ciddi sağlık problemleri yaşama riski olunca bakımı da özellik arz etmektedir. Bu konuda özelleşmiş doktor, hemşire, personel ve bebeklere anne karnında geçiremedikleri süreyi bir benzeri yaratılarak gelişimlerini burada tamamlamalarını sağlayacak özel ekipmanlarla hazırlanmış yenidoğan ünitelerine ihtiyaç vardır.”                                                                                  

 AİLEYE ÖNERİLER

Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi’nce prematüre bebeklerin ailelerine önerilerde bulunuldu. Yapılan açıklamalarda: “Gelişimde nelere dikkat edilmeli, beslenme, uyku... Bilinçli bakmak başarıyı etkiliyor. Bütün bebekler iyi bakılmak ister ama bu bebekler bir tık daha özel bakım istiyorlar.  Enfeksiyon riskleri diğer yenidoğanlara göre çok daha yüksek olduğundan bakımları hata kaldırmıyor. Bebek taburcu edildikten sonra, evde son derece özen gerektiren bir bakım şart!

Taburculuk sonrası da ailelere ilk 3 yıldaki bakımların hayati önem taşıdığını,

hijyene çok dikkat etmeleri gerektiği mutlaka bebeğe her dokunması gereken durumlarda ve sonrasında ellerin yıkanması, eve gelen ziyaretçilerin ya da aile üyelerinden birinin hasta olması durumunda bebeğe yaklaşmamaları, odanın sık sık havalandırılması, kirli bebek bezinin hemen bir poşete konularak evden dışarı çıkarılması, göz, kulak, nörolojik muayenesi ve fizyoterapi gibi periyodik olarak takip edilmesi gereken özel muayeneleri zamanında yapılması bebeği sık sık emzirmesi konusunda bilgi verilmesi önemlidir.

           Burada anne sütünün mucizevi yapısının altını çizmek lazım. Yapılan çalışmalar, anne sütü ile beslenen prematüre bebeklerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin çok daha hızlı tamamladığını, hayati riske yol açabilen enfeksiyonlara karşı koruma sağladığını, bağırsak problemlerini daha az yaşadığını, anne ile bebeğin arasındaki bağı güçlendirdiğini göstermiştir.

        İşte saydığımız tüm bu problemlerden dolayı; prematüre doğumun önemini vurgulamak ve gereken önlemleri almak büyük önem taşımaktadır.”ifadelerine yer verildi. (Aslıhan BUYRUK)

26 Ağu 2021 - 16:52 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi