ÇKS Başvuruları Başladı!

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının 01 Eylül 2021 tarihinde başladığını ifade etti.

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının 01 Eylül 2021 tarihinde başladığını ifade etti. Tarım ve Orman İl Müdürü Seçen açıklamalarında: “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 01 Eylül 2021 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2022 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.”dedi.

ÇKS KAYDI OLAMAYAN DESTEK ALAMIYOR

Üreticilerin Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulamada olan desteklemelerden faydalanabilmeleri için ÇKS’ye kayıtlı olma zorunluluğunun bulunduğunu ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen:

“Üreticilerimizin Bakanlığımızca uygulamada olan Mazot ve Gübre Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği, Sertifikalı Fidan/Fide Kullanım Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Organik Tarım Desteği, Hububat-Baklagil Fark Ödemesi Desteği, Küçük Aile İşletmesi Desteği, Yem Bitkileri desteği ve Lisanslı Depoculuk gibi desteklemelerden faydalanabilmeleri için ÇKS'ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kapsamda üreticilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve söz konusu desteklemelere müracaat edebilmeleri için arazilerinin bulunduğu İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gerekli başvuru evrakları ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

30 Haziran 2022 tarihine kadar başvuruda bulunmayan üreticilerimiz Bakanlığımızca uygulamada olan ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden yürütülen desteklemelerden faydalanamayacaktır.”dedi.

SEÇEN ÇKS KAYDININ NASIL YAPILDIĞINI HATIRLATTI

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen ÇKS başvurusunun nasıl yapıldığı hakkında hatırlatmalarda bulundu. Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen açıklamalarında: “Çiftçiler ÇKS başvurusu esnasında tarımsal faaliyette bulundukları arazilerin ve tarımsal faaliyetleriyle alakalı bilgilerin tamamının beyan edilmesinden ve başvuruları sırasında teslim ettikleri belgelerdeki ya da internet üzerinden yapılan başvurularda beyan edilen bilgilerin doğru olmasından kendileri sorumlu olup aksi ispatlanırsa cezai yaptırımda bulunulur.

ÇKS kayıt süresince, başvuru sahipleri tarafından doldurulan çiftçi kayıt formları ve istenecek diğer bilgi ya da belgeler, il/ilçe müdürlüklerince teslim alınarak her çiftçi için açılacak dosyada ayrı ayrı saklanır. İnternet üzerinden ÇKS kaydı için müracaat eden çiftçilerin bilgileri Bakanlık veri tabanında saklanır, söz konusu başvurulara dair, il/ilçe sistem sorumlularınca, sistemden alınacak ÇKS Belgesi çiftçinin dosyasında saklanır.

Çiftçiler ÇKS sistemine kayıtlarını aşağı yukarı 1 saat gibi zaman diliminde gerçekleştirebilirler. (İl/İlçe tarım müdürlüklerindeki yoğunluğa göre değişir) Çiftçiler kayıt yaptırmak için aşağıda verilmiş olan belgeleri yanında getirmeleri gerekiyor. ÇKS’ye kaydolmak veya kayıtlarını güncellemek üzere il/ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunan çiftçilerden, Çiftçi Kayıt Formu (EK-1) istenir. İnternet ortamından ve/veya e-devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda sistemdeki ilgili alanlar doldurulur. ÇKS Kaydı için Başvuru Dilekçesi, Çiftçi Belgesi (ÇKS’ye kayıt olacak veya ÇKS kayıtlarını güncelleyecek çiftçilerden Çiftçi Belgesi istenir.) Tapu Müdürlüğünden “Kayıtlarımıza Uygundur” ibareli, onaylı tapu fotokopisi ( İlk müracaatlarda gerekli) ÇKS’ye kaydolmak üzere başvuruda bulunan çiftçilerden, çiftçi kayıt formlarında veya sistemdeki ilgili alanlarda kadastro geçmiş birimlerdeki tarım arazileri için tapu kayıtları beyanı istenir.

T.C. Nüfus Kayıt Cüzdanı Fotokopisi (İlk müracaat), Formlar, Çiftçi Kayıt Formu, Tarımsal Faaliyetler Formu, aarazi Bilgileri Formu, Kira Formu (Birinci derece akrabalara ait arazilerin beyanı için), Muvvaffakatname -1 Formu (Hisseli arazilerde bir kişinin tüm araziyi beyanı için), arazi Kiralık İse Kira Sözleşmesi, Döner Sermaye Makbuzu”dedi. (Aslıhan BUYRUK)

03 Eyl 2021 - 15:58 Kirşehir/ Kirşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi