“Ahilik, En Adil Sistemdir”

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen Ahilik Haftası sebebiyle mesaj yayınladı.

İl Başkanı Göçen mesajında Osmanlı coğrafyasına yayılan Ahilik teşkilatının ayrı bir önemi olduğunu ifade etti. İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen Ahiliğin, esnaf ve sanatkârlar arasında yardımlaşma – dayanışma ruhunu oluşturduğunu belirtti. Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen mesajında:  “ Aziz milletimizin dünya medeniyetine armağan ettiği birçok değer vardır. Ancak bunlar arasında Kırşehir’imizden doğarak Anadolu'da kök salan, bütün Osmanlı coğrafyasına yayılan Ahilik teşkilatının bizim için ayrı bir önemi vardır. Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Kırşehir’imizde atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi başarmıştır.

Ahilik, esnaf ve sanatkârlar arasında yardımlaşma – dayanışma ruhunu oluşturmuş, bozulmuş olan Anadolu birliğini ve toplumsal yapıyı yeniden toparlamış; Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin dayandığı en büyük güç olmuştur. “Cömert, eli açık, yiğit” anlamına gelen “Ahi” sözcüğü, aklı, ahlâkı, bilimi, çalışmayı esas kabul eden bir anlayışa dayanır.”dedi.

“AHİLİK KÖKLÜ BİR MÜESSESEDİR”

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen Ahiliğin, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessese olduğunu ifade ederek: “Ahilik teşkilatı Anadolu’nun Türkleşmesini ve İslamlaşmasını sağlayan askeri ve siyasi güç olmanın yanında, toplumun sosyal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel hayatına da yön veren bir kurum olmuştur. Bu sayede Türk toplumu gücünü yüzyıllar boyunca devam ettirebilmiştir.

Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir.

Dünyada ilk kez sosyal güvenceyi, ürün kalitesinde standardı sağlayan Ahilik günümüzde bile geçerliliğini koruyan en adil sistemdir. Ahilik işçi-işveren arasında huzurlu çalışmanın yanı sıra üretici-tüketici ilişkilerini de karşılıklı memnuniyet temelinde adaletli bir şekilde çözüme kavuşturmuştur. Ayrıca Ahilik kadına toplumdaki en itibarlı yeri vermiş, onların sosyal hayatta, eğitim ve iş hayatında erkeklerle eşit pay sahibi olmalarına olanak sağlamıştır.”ifadelerine yer verdi.

“AHİLİĞİN TEMEL KURALLARINI BUGÜN DE DEVAM ETTİRMELİDİRLER”

Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen mesajında: “Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlâk ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.

“Ahi Evran yılı” olarak ilan edilen 2021 yılında da toplumsal yaşamda yer alan tüm kişi ve kurumlar, ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlâkına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahiliğin temel kurallarını bugün de devam ettirmelidirler. Bu sayede tüm fertler huzurlu ve mutlu bir yaşama kavuşabilir.”dedi.

“BU GÜÇLÜ MİRASIN GELECEKTE DE KORUNMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen Kırşehir’de ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladığını belirterek: “Bu yıl ki teması “Meslek Ahlâkı ve Ahilik Kültürü” olan, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 34. Ahilik Haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ederken, medeniyet tarihine Türk kültürünün armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını temenni ediyorum. Kırşehir’imizde ve tüm yurdumuzda ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum. Alın terleriyle, helâl kazançlarıyla bizleri besleyip bu günlere getiren, ahirete göçmüş tüm esnaf ve sanatkârlarımıza Tanrı’dan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.”ifadelerine yer verdi. (Canan ARIÖZ)

14 Eyl 2021 - 14:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi