“Ahilik Yurt Bulmuş Bir Teşkilattır”

HUDER Kırşehir İl Temsilcisi Bilgehan Altaş Ahilik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 İl Temsilcisi Bilgehan Altaş Ahilik teşkilatı toplumda ekonomik, sosyal, siyasi ve askeri faaliyetleriyle etkili olduğunu ifade etti.  Ahiliğin yurt bulmuş il kurmuş bir teşkilat olduğunu belirten HUDER Kırşehir İl Temsilcisi Bilgehan Altaş açıklamalarında: “Ahilik teşkilatı toplumda ekonomik, sosyal, siyasi ve askeri faaliyetleriyle etkili ol Özüne "Eşref-i Mahlukat" olan insanı yerleştirerek, "Hakk'a hizmet, halka hizmet" anlayışı ile hem dünyevi, hem de uhrevi bir yapı. Temelinde "Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışma" yı hayat felsefesi yapmış olan Ahilik, Kırşehir merkezli bir değerler ve kurallar sisteminin adıdır. Çok bilinenin aksine sadece bir esnaf teşkilatı değildir. Ahilik teşkilatı toplumda ekonomik, sosyal, siyasi ve askeri faaliyetleriyle etkili olmuştur. Ahiler merkezi otoritenin zayıfladığı ya da ortadan kalktığı dönemlerde bulundukları yerleşim birimlerde organize ve zinde yerel milis güçleri olarak yönetime el koyarak karışıklık ve anarşinin önüne geçmiş, halkın huzurunu sağlamışlardır. Fethedilecek yerlere fetihten yıllarca önce gitmiş, mazluma,yetime, düşküne Müslüman Türk’ün merhametini göstermiş, iyi sıcak ilişkiler kurmuştur. Yurt bulmuş, “İl” kurmuş bir teşkilattır.”dedi.

“HİLELİ SATIŞA KESİNLİKLE MÜSAADE EDİLMEZDİ”

HUDER Kırşehir İl Temsilcisi Bilgehan Altaş Ahilik sisteminde millet ile devlet arasında sağlıklı ilişkilerin kurulması esas alındığını ifade etti. İl Temsilcisi Altaş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Ahiler "Akla yar, nefse düşman olan faziletli er kişi"ler yetiştirilmesi benimsemiş ve bu uğurda çalışmışlardır. Ahilik sisteminde, fakir ile zengin, üretici ile tüketici, işçi ile patron, usta ile çırak, işgücü ile sermaye, birey ile toplum, millet ile devlet arasında sağlıklı ilişkiler kurulması esastır.

Ahilik ahlakıyla yetişmiş Osmanlı esnaf ve sanatkârında doğruluk, dürüstlük ve güvenirlik esastır. Hileli satışa kesinlikle müsaade edilmezdi. Yabancı bir kumaş tacirinin Osmanlı ülkesine gelerek bir kumaş imalathanesinin mallarını beğenip hepsini almak istedikten sonra, mal sahibinin kumaş toplarını denklerken bir top kumaşı ayırdığını görüp bu hareketinin sebebini sorması üzerine, Osmanlı esnafı "Onu sana veremem, kusurludur" cevabını verince; yabancı tacirin "Ziyanı yok, önemli değil" demesine rağmen Osmanlı esnafının o kumaş topunu vermemekte direterek: "Benim malımın kusurlu olduğunu söyledim, biliyorsunuz. Fakat siz onu kendi memleketinizde satarken, alıcılarınızın orada benim bunları size söylemiş olduğumu bilmeyeceklerdir. Böylece de müşterilerinize kusurlu mal satmış olacağım. Neticede Osmanlının gururu şeref ve haysiyeti rencide olacak, bizi de hilekâr sanacaklardır. Onun için bu sakat topu asla size veremem" diyerek kumaşı vermemiştir.”

“AHİLİK BAYRAMINI KUTLUYORUM”

HUDER Kırşehir İl Temsilcisi Bilgehan Altaş açıklamalarında Ahilik Bayramını kutladığını ifade etti. Altaş açıklamalarında: “Temel değerlerinden bazıları; “Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.”

Ahilik geleneğini yaşatmak ve Ahi Evran-ı Veli'yi anmak amacıyla bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan 34. Ahilik Haftası ve 57. Esnaf Bayramı vesilesi ile, Özellikle bu şehirden göç etmiş şehrini önemseyen değer veren ,özleyen ve bu kültürün yaşamasını dillendiren Kırşehirlileri davet ediyor, tüm Ahi kültürüne sahip hemşehrilerimin Ahilik Bayramını kutluyorum.”ifadelerini kullandı. (Canan ARIÖZ)

15 Eyl 2021 - 14:38 Kirşehir/ Kirşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi