İşitme Kaybına Karşı Her Yaşta Tehlikeli

İşitme, her yaştan birey için büyük önem taşırken, işitme problemi olan çocukların zihinsel gelişimi olumsuz etkileniyor, yaşlı bireyler ise sosyal uyumsuzluklar ile karşı karşıya kalıyor.

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, büyük önem taşıyan işitme, komplike bir sürecin sonucu olarak gerçekleşiyor.

İşitmenin iyi olabilmesi için kulak zarının sağlam, orta kulağın östaki borusu vasıtası ile iyi havalanıyor, orta kulağı örten ve mukoza adı verilen döşemenin sağlıklı, kemikçik zincirinin bütünlüğünün tam ve hareketli olması gerekiyor.

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi,işitme kaybının doğumdan itibaren gelişebileceği gibi bazı etkenlere bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabildiğini bildirdi.

İşitme kaybının sebepleri hakkında bilgilendirme yapan Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi: “İşitme süreci etkileyen faktörlerin, işitme kaybının ortaya çıkmasına neden olduğunu aktaran Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, 'Kulak en dıştan içe doğru incelendiğinde, dış kulak yolu ile orta kulak arasında bulunan ve ses dalgaları ile titreşen bir organ olarak görev yapan kulak zarı, kendisi ile sıkı irtibatta olan çekiç kemikçiğini harekete sokuyor.' ifadelerini kullandı.

İşitme kaybı nedenleri arasında en sık karşılaşılan iç kulakta meydana gelen hasardan dolayı yaşanan duyma kayıpları. Ancak temelde işitme kayıpları, konjenital (doğumda var olan) ve akkiz (sonradan kazanılan) olmak üzere ikiye ayrılır. Doğumda var olan işitme kayıpları da, genetik faktörlere bağlı olan veya bu sebepten bağımsız gelişen duyma kayıpları olarak ikiye ayrılır. Genetik olmayan işitme kayıpları, prematüre doğum, anne karnında geçirilen enfeksiyonlar sebebiyle gerçekleşebilirken, genetik faktörlü işitme kayıplarında “Down sendromu”, “Usher sendromu” gibi hastalıklar sebep olarak gösterilebilir. Bu sebeplerin dışında İleri yaş ve uzun süre yüksek sese maruz kalan kişilerde gelişen işitme kayıpları yaşanabilir. Burada kulak salyangozundaki tüylerin veya ses dalgalarının beyne iletilmesini sağlayan sinir hücrelerinin fazla kullanılmaktan yıpranmasıyla birlikte duyma kaybı oluşur. Ayrıca kalıtsal faktörler veya iltihap, orta veya dış kulakta kemik büyümesi, tümörler de işitme kaybının nedenleri arasında gösterilebilir.”ifadelerini kullandı.

Kulak zarının en sık karşılaşılan sorununun yırtılması veya delinmesi olduğunu belirten Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, 'Bu bir travma sonucu olabileceği gibi orta kulak iltihaplarının baskısı sonrası da gelişebilir. Eğer diğer orta kulak yapıları sağlıklı ise kulak zarının yırtılmasından dolayı en fazla 35-40 dB (diğer bir deyişle yüzde 35-40) işitme kaybı gelişir. Yalnızca kulak zarına yönelik müdahaleler vardır. Çok basit ve küçük bir yırtık ise kendiliğinden iyileşme ihtimali fazladır. Ancak büyük olan yırtıkla veya 2-3 hafta içinde iyileşememiş yırtıklar veya delikler ameliyatla onarılmalıdır.' değerlendirmesinde bulundu.

ÇOCUKLARDA ORTA KULAK İLTİHABINA DİKKAT

Orta kulak kaynaklı işitme kaybına neden olacak çok sayıda hastalık olduğunu ve bunun başında orta kulak iltihabının geldiğini belirten Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, özellikle çocuklarda daha dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Çocuk yaşlarda orta kulağın çeşitli nedenlerle havalanmasının bozulabileceğini ve buna bir de östaki borusu kaynaklı enfeksiyonlar eklenince seröz otitis media adı verilen hastalıklar oluşabileceğinin altını çizen Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, şunları kaydetti:

'Bu hastalık genelde ağrı yapmadığından işitme kaybı ile kendisini gösterir ve anne-baba çocuklarının söylenenleri tekrar ettirmesi veya televizyonun sesini çok açması ile işitme kaybı olduğunu hisseder. Bu grup hastalığın tedavisi öncelikle ilaçlarla yapılır ve genelde antibiyotik tedavisine de yanıt alınır. Başarısız ise orta kulak boşluğunun havalanmasını sağlayacak ve orta kulakta biriken iltihabın dışarı drenajını sağlayacak havalandırma tüpleri kulak zarına takılır. Diğer akut orta kulak iltihapları çok büyük sıklıkla antibiyotik tedavisine yanıt verirler ve de iyileşme ile birlikte işitme kayıpları da düzelir. Eğer kemikçiklerde hasar yoksa orta kulak iltihaplarında karşılaşılan işitme kaybı düzeyi yüzde 40 civarındadır.'

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, kulak iltihapları sonrası sekel olarak kalan durumları ise şu şekilde sıraladı:

'Kulak zarının delik olduğu kemikçiklerin sağlam olduğu durumlar, kulak zarının delik olduğu kemikçiklerin de hasar gördüğü durumlar, kemikçiklerin hareketinin kaybolduğu durumlar, kulak kemiğinin derinliklerine iltihabın yerleştiği kronik hastalıklar (akan kulak), kolesteatom adı verilen ve kulak kemiğinde harabiyet yaratan kronik ve tehlikeli hastalıklar, kemikçik zincirinin kopuk olduğu veya fonksiyon göremediği durumlarda işitme kaybı yüzde 60 seviyelerine ulaşabilir.'

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, tüm bu koşullarda öncelikli amacın iltihabın bir daha tekrar etmeyecek şekilde temizlenmesi, orta kulağın yeniden yapılanmasının sağlanması, kemikçiklerin onarılması veya farklı yöntemlerle (protezler kullanılarak) işitme iletiminin sağlanması ve de kulak zarının onarılması olduğunu bildirdi.

'GEBELİK SIRASINDA GEÇİRİLEN ENFEKSİYONLAR İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR'

Duyusal tip işitme kayıplarının ise doğumsal ya da edinsel olduğunu belirten Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, doğumsal işitme kayıplarının arkasında genellikle genetik nedenlerin olduğunu vurguladı.

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi, 'Annenin hamilelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlar ve kullandığı ilaçlar da işitme kaybı yaşanmasında etkili olabilir. Edinsel olanlar ise çocuğun erken dönemde geçirdiği enfeksiyonlardır. (başta menenjit olmak üzere etkendir). Bu tip işitme kayıpları kısmi ise işitme cihazı, total ise biyonik kulak uygulaması yapılır. İşitme organının yaşlanması ile birlikte yaşlılık işitme kaybı görülür ve işitme cihazı ile desteklenir.' ifadelerini kullandı. (Cemile ARIÖZ AVŞAR)

22 Eyl 2021 - 15:52 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi