Kalker Ocağı İçin ÇED Gerekli Görülmedi

Kırşehir’in Mucur İlçesi’ne kalker ocağı yapılacak. Yüksel Coşar İnşaat Maden Hayvancılık ve İnşaat Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılması planlanan kalker ocağı için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli görülmedi.

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, konuyla ilgili  yaptığı açıklamalarda: “Kırşehir ili Mucur İlçesi İnaç Köyü Mevkii mevkiindeki Yüksel Coşar İnşaat Maden Hayvancılık ve İnşaat Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılması planlanan ER: 3396015 numaralı maden ruhsatında Kalker Ocağı Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED

Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince ER: 3396015 numaralı maden ruhsatında Kalker Ocağı Projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir” açıklamasını yaptı.

Mucur İlçesi’nin İnaç Köyü Mevkii’ne yapılması planlanan kalker ocağı hakkında şu bilgiler elde edildi:

Söz konusu proje kapsamında; Kırşehir İli Mucur İlçesi İnaç Köyü Mevkii’nde (135 Ada, 13 Parsel) yer alan Yüksel Coşar İnşaat Maden Hayvancılık ve İnşaat Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne ait ER: 3396015 Numaralı Maden Ruhsatında Kalker Ocağı Projesi’nin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

T.C. Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, 19.04.2021 tarihinde 88855 Ruhsat Numarası ile II-A Grubu İşletme Ruhsatı verilmiştir.

Toplam ruhsat alanı 65,82 hektar büyüklüğündedir. ÇED Talep Alanı 19,51 hektardır. Faaliyet alanında 16,94 hektar ocak alanı, 10,89 hektar işletme izni alanı, 7 bin 376 metrekare cevher stok alanı, 1,360 hektar pasa depolama alanı, bin 889 metrekare bitkisel toprak depolama alanı yapılacaktır.

Üretim, iş makineleri ve patlayıcı madde kullanılarak yapılacaktır. Proje alanında hakim yumuşak ve küçük parçalı kalker malzemesi, genelde kırıcı-koparıcı iş makineleri kullanılarak sert ve çok iri parçalar ise patlayıcı madde kullanılarak yerinden çıkarılacaktır. Ocak alanından 800 bin ton/yıl malzeme çıkarılacak olup, çıkarılacak malzeme proje alanı yakınında yer alan yatırımcıya ait Kırma Eleme Tesisi’ ne gönderilecektir.

Söz konusu ocak sahasından 800 bin ton/yıl Kalker cevheri alınması planlanmaktadır. Çıkarılacak olan cevher proje alanı yakınında yer alan yatırımcıya ait Kırma Eleme Tesisi’ ne gönderilecektir. Cevher yoğunluğu literatürden alınmış olup 2,5 ton /metreküp kabul edilmiştir.

Proje alanı Kırşehir il merkezine kuş uçuşu yaklaşık 10 kilometre, Mucur İlçesi merkezine 9,7 kilometre mesafede yer almaktadır. Proje alanı İnaç köy merkezine 2 bin 990 metre mesafede yer almakta olup proje alanına en yakın yerleşim yeri bin 870 metre mesafede yer alan İnaç Köyü’ne ait evlerdir.

Proje alanında bitkisel toprak oluşacaktadır. Saha ön hazırlık aşamasında oluşacak olan bitkisel toprak arazide rehabilitasyon amacıyla kullanılacaktır. Personelin tüm sosyal ihtiyaçları faaliyet alanının yakınında yer alan yatırımcıya ait şantiye binasında karşılanacaktır.

Cevher kalınlığı 40 metre olarak öngörülmüştür. Yapılacak çalışmalarda ocak taban kotu olarak 40 metrenin altında çalışılmayacağı proje sahibinin taahhüdü altındadır.

Proje alanında 6 personel çalıştırılması planlanmaktadır. Mevsim koşullarına göre yılda 12 ay, ayda 25 gün olmak üzere toplam 300 gün ve günde 8 saat süre ile tek vardiya şeklinde çalıştırılması planlanmaktadır.

Proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar esnasında korunması gerekli herhangi bir Kültür Varlığına veya parçasına rastlanılması durumunda, 2863 sayılı Kanunun 4. Maddesi doğrultusunda çalışmalar derhal durdurularak, en yakın Mülki Amire ve Kırşehir Müze Müdürlüğü’ne başvurulacaktır. Bu husus faaliyet sahibinin taahhüdü altındadır.

Proje ile ilgili olarak, 10.09.2014 tarih ve 29115 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.11.2014 tarihinde yürürlüğe giren ‘Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’ kapsamında GFB alınmadan faaliyet başlanmayacak, izinler alınacaktır. Bu husus faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir. Çevre izni kapsamında başvurunun yapılacağı faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

Projenin her aşamasında canlılara, özel veya tüzel taşınır veya taşınmaz mallara verilebilecek olan her türlü zarar/ziyan için gerekli tedbirler alınacak, buna rağmen zarar/ziyan verildiği takdirde her türlü zarar/ziyanın faaliyet sahibi tarafından tazmin edileceğini faaliyet sahibi taahhüt etmektedir.

PTD’ dan farklı olarak, projenin alanında, projenin yerinde değişiklik olması durumunda, kapasite artışı yapılması planlamasında vb. durumlarda ve/veya ÇED Yönetmeliğine tabi bir faaliyetin planlanması halinde, önceden değerlendirme yapılmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılı başvuru yapılarak bilgi verileceğini, görüşünün alınacağını faaliyet sahibi taahhüt etmektedir.

2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5491 sayılı Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ilgili maddeleri uyarınca hazırlanarak yürürlüğe girmiş ve girecek olan tüm Yönetmelikler ile diğer mevzuat kapsamında çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi için gerekli her türlü izinler alınacak ve ilgili Yönetmeliklere uyulacaktır.

Faaliyete başlandıktan sonra Atık Yönetim Planının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne onay için sunulacağı faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

Proje Tanıtım Dosyası dışında işlem yapılmayacak olup, ilave yapılması halinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaat yapılacağı faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

Faaliyetin alınan ve alınacak kurum görüşleri doğrultusunda sürdürüleceği faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

Söz konusu tesis ile ilgili olarak T.C. Kırşehir Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne görüş sorulmuştur. Kurum 28.05.2021 tarih ve 1534474 sayı ile görüşünü sunmuştur. Kurum görüşünde; İlgi sayılı yazınız gereği; proje sahasında yer alan tarımsal nitelikli alanlarda herhangi bir faaliyete başlamadan önce Kanunlar (5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 4342 Sayılı Mera ve Bakanlığımızca yürütülen Mer'i mevzuatlar Kanunu, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu) kapsamında Müdürlüğümüzden gerekli izinlerin alınması, izin alınmadan tarımsal nitelikli taşınmazlarda herhangi bir faaliyete başlanmaması şartıyla bahsi geçen proje uygun bulunmuştur. Bilginize arz ederim” demektedir.

Kurumun görüşünde belirttiği üzere; Proje sahasında yer alan tarımsal nitelikli alanlarda herhangi bir faaliyete başlamadan önce Kanunlar (5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 4342 Sayılı Mera ve Bakanlığımızca yürütülen Mer'i mevzuatlar Kanunu, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu) kapsamında T.C. Kırşehir Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gerekli izinler alınacağı, izin alınmadan tarımsal nitelikli taşınmazlarda herhangi bir faaliyete başlanmayacağı faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün verdiği görüş (28.05.2021 tarih ve 1534474 sayılı yazı) doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılmadan faaliyete başlanmayacağı faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

T.C. Kırşehir Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün görüşünde yer alan tüm hususlara uyulacağı faaliyet sahibinin taahhüdü altındadır.”denildi. (Haber Merkezi)

29 Eyl 2021 - 16:37 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi