“Meme Kanseri Dünyada Kadınlarda Sık Görülür”

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık ayı sebebiyle bilgilendirme gerçekleştirdi.

  Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda: “Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan meme kanseri, meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde meme kanseri kadınlara oranla çok daha az sıklıkla (tüm meme kanserlerinin %1’inde azı) izlenmektedir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde en sık izlenen ilk on kanser arasında ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde meme kanseri her 4 kadın meme kanserinden birisi olmayı sürdürmektedir. Meme kanseri insidansı dünya geneli için yüz binde 47,8 iken, Kuzey Avrupa ülkeleri için 86,4, Doğu Asya için 43,0, Amerika Birleşik Devletleri için 90,3 ve ülkemiz için 47,7’dir.

“MEME KANSERİ ERKEN TEŞHİS EDİLEBİLİR”

Bir yıl içinde ülkemizde yaklaşık 19.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır. Geçmişte ileri evrede teşhis edilen meme kanseri, günümüzde Bakanlığımızca yürütülen tarama programlarının etkisi ile erken teşhis edilebilmekte ve erken tanı oranlarımızda artış sağlanabilmektedir.

Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Bu sebeple, yürütülen toplum tabanlı taramalar yolu ile kadınlarımızın olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek  mümkün olabilmektedir.

HALKIMIZA ÜCRETSİZ OLARAK HİZMET VERİLMEKTEDİR

Ülkemizde toplum tabanlı kanser taramalarına tüm illerimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak başlanmış, akabinde bu tarama programlarına Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) dahil edilmiştir. Sözü edilen merkezlerimizde Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun tarama programları ile son teknoloji mamografi cihazlarımız yoluyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. Yine bu merkezlerimizde halk eğitimleri, KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi) eğitimi verilmekte ve broşür dağıtımı da yapılmaktadır. Ulusal Kanser Kontrol Programımızda; tarama stratejilerinin yanı sıra korunma ve önleme programları ve halkın konuya ilişkin ilişkin bilinçlendirilmesi çalışmaları da etkili olarak yürütülmektedir. Kadınlarımız meme kanserinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri konularında bilgilendirilmeli, kanserden korunacak sağlıklı yaşam koşullarına yönlendirilmelidir.

MEME KANSERİNDEN ÖNLEMLERLE KORUNULABİLİR

Tüm kanserlerde olduğu gibi;  sebze ve meyveden zengin, uygun koşullarda hazırlanmış gıdaların tüketimi ile sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sağlıklı kiloda olma, sigara ve alkol kullanımından uzak durma ile meme kanseri riski azaltılabilmektedir. Aile Hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olup olunmadığı öğrenilebilir. Emzirmenin Meme Kanserinden koruduğuna dair çok sayıda çalışma olduğu için tüm annelerin bebeklerini en az 2 yıl süreyle emzirmeleri önerilmektedir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Meme Kanserinde yaşam şekliyle ilişkili, değiştirilebilir risk faktörleri şu şekildedir:

Fazla kilolu ya da şişman (obez) olmak, yeterli fiziksel aktivite yapmamak (hareketsiz bir yaşam sürmek), hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu otuz yaşından sonra yapmış olmak, doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, alkol kullanmak: özellikle günde bir bardaktan (1 bira,  1 bardak şarap, bir duble sert alkollü içecek) daha fazla alkol tüketimi riski daha çok arttırmaktadır.

Meme Kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörleri ise şunlardır:

KADIN OLMAK: Kadınlarda erkeklerden yüz kat daha fazla meme kanseri görülmektedir.

YAŞ ALMAK: Yaş arttıkça meme kanseri riski artmaktadır.

Belirli kalıtsal genlere sahip olmak (Özellikle BRCAI, BRCAII gibi).

AİLEDE MEME KANSERİ ÖYKÜSÜNÜN OLMASI: Birinci derece akrabalarda (anne, kız kardeş, kız çocuk) meme kanseri görülmesi riski iki kat artırmaktadır. Meme kanseri olan kadınların çoğunluğunda (yaklaşık 10 kişiden 8’inde) ailede meme kanseri öyküsü meme kanseri olmadığını belirtmek önemlidir.

KİŞİNİN BİR MEMESİNDE KANSER OLMASI: Bu durum diğer memede ve aynı memenin diğer bölgelerinde kanser görülme riskini arttırmaktadır.

BELİRTİELRİ ERKEN YAKALAMAK, BAŞARILI BİR TEDAVİ ŞANSI SUNAR

Memelerinizin  normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğinizi bilmek meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli manografilerin ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur.

MEME KANSERİNİN EN SIK RASTLANAN BELİRTİSİ: Memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da aşağıdaki belirtiler de Meme Kanserinde görülebilmektedir: Bir memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi, memede veya meme ucunda ağrı, meme derisinde kaşıntı ve yanmayla belirgin yangısal durum (Egzema ve mayasıl), meme ucunda çekilmeler, memede portakal kabuğu görünümü, meme derisinde tahriş, tek taraflı meme ucunda akıntı (özellikle kanlı akıntı), memenin bir kısmında veya tümünde şişlik, memede şekil değişikliği, meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma ve kalınlaşma, koltuk altında yumru (kitle), bazen memede yumru (kitle) hissedilmeden önce, kanser koltuk altında veya köprücük kemiğinin altında şişme veya yumruya neden olabilir.

Bu belirtilerden herhangi biri meme kanseri dışındaki durumlardan da kaynaklanabilmekte sayılan belirtiler görüldüğünde, nedeninin bulunabilmesi için bir Genel Cerrah Uzmanına muayene olunmalıdır.

Bu konuda bilinçlenmesi, uygulanan yöntemin kadınlar tarafından kolay kabullenilmesi, yan etkilerinin az, kolay uygulanır, ücretsiz ve ekonomik olması ile tarama yöntemlerinin başarıya ulaşmasıdır. Kadınlara tarama merkezlerimizde özellikle erken tanı için aşağıdaki yöntemler öğretilmekte ve uygulanmaktadır.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ (KKMM): KKMM kadının evinde tek başına rahatlıkla her an uygulayabileceği bir muayene yöntemidir. KKMM’nin etkili bir şekilde kullanabilmek için bu konuda yeterli eğitim almak ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamak gerekmektedir. Eğitim almak için merkezlerimize başvurulması gerekmektedir. Kadınlar 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Bu muayene sırasında ayna karşısına geçilerek her iki memenin görüntüsünün simetrik olup olmadığına bakılır. Meme başı ve deresinde çökme veya çekilme, deride kızarıklık ve ödem varlığı incelenir. Bu muayene ile özellikle deriye ve meme başına yakın tümörler kadının kendisi tarafından erken evrede fark edilebilir. Kendi düzenli olarak muayene eden bir kadın, yeni gelişen bir kitleyi meme derisi veya başındaki çekinti veya renk değişikliğini, asimetrik görünümü ayırt edebilir. Kanser şüphesi uyandıran kitleler diğer meme dokusundan daha sert yapıda (ceviz sertliğinde), sınırları net ayırt edilemeyen hareketi kısıtlı ve genellikle ağrısızdırlar. Memesinde kitle farkeden kadının hemen doktoruna başvurması gerekmektedir. Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmelidir.

KLİNİK MEME MUAYENESİ: 40-69 yaş arası kadınlar ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı, yılda bir kez de doktora meme muayenesi için gitmelidir.

TEDAVİ

Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup; tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunlarının var olup olmaması gibi birden fazla faktör etkilidir. Meme Kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (Radyoterapi) ve ilaç tedavisi (Kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Kanser Dairesi Başkanlığı WEB sisteminden meme kanseri ve diğer kanserler için dokümanlara ulaşılabilir ve “hangi tarama bana daha uygun” linkini kullanarak sizi en yakın tarama merkezine yönlendirebilirsiniz.”denildi. (Cemile ARIÖZ AVŞAR)

11 Eki 2021 - 16:28 Kirşehir/ Kirşehir- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi