Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

CHP’li İl Belediye Başkanları Buluşmasında bazı konular görüşülerek kararlar alındı

8-9-10 Ekim 2021 tarihleri arasında Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in ev sahipliğinde Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen buluşmaya Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile birlikte Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç katıldı.

CHP’li İl Belediye Başkanları Buluşmasında aşağıdaki konular görüşülerek kararlar alındı:

“KENTLERİMİZE YERLEŞİK SIĞINMACI SORUNU:  Göç yoluyla ülkemize gelenlerin sayısı ülke nüfusunun % 10’unu ifade eden rakamlara ulaşmıştır. Bazı kentlerde kümelenen aşırı sığınmacı nüfusu belediye hizmetlerinin verilmesinden, asayiş sorunlarına çeşitli şekillerde önümüzde ciddi bir sorun yumağı olarak büyümektedir.

Sosyal demokrasiye inanmış, hakça paylaşımlara ve adalete gönül vermiş Belediye Başkanları olarak hizmetlerimizi herkese eşit ve nitelikli biçimde ulaştırmak önceliklerimizdir.

Göç yoluyla gelip kentlerimizde ikamet eden sığınmacılar için Belediye kaynakları kullanılarak çeşitli ayni destekler, eğitim, adaptasyon vb sosyal çalışmalar yürütülmekte, Belediyeler tarafından üretilen pek çok hizmetten bu yolla gelen insanların da eşit olarak faydalanması sağlanmaktadır.

İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun’un, Belediye paylarının tahsisine ilişkin esaslar bölümünde;

MADDE 5 – (1) 2’nci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen orana göre ayrılan belediye payının; yüzde 80’lik kısmı belediyelerin nüfusuna ve yüzde 20’lik kısmı gelişmişlik endeksine göre İller Bankası tarafından belediyelere dağıtılır denmektedir.

Bu esaslar doğrultusunda; artık kentlerimizin birer sakini ve hizmetlerden faydalanıcısı olmuş bu kişiler adına da genel bütçeden ilave pay verilmesi talebimizi Türkiye Belediyeler Birliğine ileteceğiz.

Göç yoluyla ülkemize sığınan insanlar hakkında Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız tarafından yapılan “İzmir’de Yaşayan Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’de Yaşamak Hakkındaki Kanaatleri Araştırması” sunumunun bilgi ve değerlendirmelerini kendisinden aldık.

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç tarafından Belediyenin Güneş Enerji Santrali (GES), Karbon Ayak İzi, Enerji Tasarrufu, Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması İçin Yenileme Modeli hakkında bilgilendik. Sayın Başkan illerimizde “Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri” kurulmasının faydalarını da aktararak tavsiyelerde bulundu.

Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan tarafından Belediyeler ve Kooperatiflerin karşılıklı ilişkileri hakkında verimli bilgiler edindik. Belediyelerce kooperatif kurma, ortak olma ve 3A Belgesi olması kaydıyla, kooperatiflerden belediyelerce doğrudan mal alınabileceği hakkında bilgilendik.

Kentlerimizde artan nüfusla birlikte artan tüketimde oluşacak gıda enflasyonunun olumsuz etkisini azaltabilmek için, üretimi teşvik edici faaliyetlerin arttırılmasını da yerel yönetimler olarak desteklediğimizi beyan ettik.

Ocak sonu Şubat başı gibi planlanacak Ardahan Buluşması gündeminin; Belediye Şirketleri ve İmar Kanunundaki Yeni Değişiklikler hakkında oluşmasına karar verdik.

Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’ın görevine dönmesi sürecinde hukuki bir engel kalmadığından, görevine iadesinin bir an önce gerçekleşmesi yönündeki talebimizi tüm CHP İl Belediye Başkanları olarak bir kez daha teyit ettik.

Katılımcı Belediye Başkanları:

Semih Şahin Bilecik Belediye Başkanı, Ülgür Gökhan Çanakkale Belediye Başkanı, Barış Ayhan Sinop Belediye Başkanı, Tanju Özcan Bolu Belediye Başkanı, Mehmet Siyam Kesimoğlu Kırklareli Belediye Başkanı, Ahmet Ataç Tepebaşı Belediye Başkanı, Selahattin Ekicioğlu Kırşehir Belediye Başkanı, Demirhan Elçin Artvin Belediye Başkanı, Ali Orkun Ercengiz Burdur Belediye Başkanı, Recep Gürkan Edirne Belediye Başkanı, Faruk Demir Ardahan Belediye Başkanı, Vefa Salman Yalova Belediye Başkanı” (Haber Merkezi)

16 Eki 2021 - 15:36 Kirşehir/ Kirşehir- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi