KAEÜ KAP Saha Ziyaretine Hazır

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Kurumsal Akreditasyon Programına (KAP) dahil edilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi KAP Takım Saha Ziyaretlerine hazır.

KAP Takım Saha Ziyareti öncesi Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kalite Yönetim Koordinatörlüğü tarafından Kalite Komisyon Toplantısı yapıldı. 23 Kasım 2021 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda yapılan toplantıya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, dekanlar, müdürler, daire başkanları, akademik ve idari personel ile kalite öğrenci temsilcileri katıldı.

Toplantı ilk olarak Kalite Yönetim Koordinatör Yardımcısı Ekrem Öztürk’ün “KAP Takımı Saha Ziyaret Değerlendirmesi” başlıklı sunumunu yapmasıyla başladı. Sunumunda Öztürk, KAP Takım Saha Ziyareti esnasında birimlerin yapmaları gereken plan ve programları anlattı. Ziyaret programının takip edilmesi, takım üyelerinin birimde karşılanması, birimin tanıtımının yapılması, değerlendirme toplantısına katılacak kişilerin belirlenmesi ve değerlendirmeye katılacakların bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Ekrem Öztürk, birimlerin saha ziyaretine hazır olması gerektiğini vurguladı. 

Kalite Yönetim Koordinatör Yardımcısı Ekrem Öztürk’ün sunumunun ardından Strateji Geliştirme Daire Başkanı Şenol Bayram söz alarak “2017-2021 Stratejik Plan Değerlendirmesi” başlıklı sunumunu yaptı. Sunumunda Bayram, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin stratejik yönetim süresi, döngüsü, misyonu ve vizyonu hakkında bilgiler vererek 2017-2021 Stratejik Planının katılımcı bir anlayışla hazırlandığını ve paydaşlar ile oluşturulan toplam 5 amaç ve bu amaçlara bağlı 29 hedef belirlendiğini söyledi. 2017 ve 2021 yılları stratejik plan ve hedeflerini anlatan Şenol Bayram, 2017-2021 Stratejik Planı değerlendirildiğinde 4 yıl için uygulanan amaç ve hedeflerin ortalama gerçekleşme durumunun yüzde 78 oranında olduğunu kaydetti.

Strateji Geliştirme Daire Başkanı Şenol Bayram’ın sunumunun ardından bir sunum da Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaptı. “2022-2026 Stratejik Plan Farklılaşma Stratejileri” başlıklı sunumunu yapan Karahocagil, farklılaşma stratejisinin bir üniversitenin yükseköğretim sektöründe nasıl konumlandırıldığını, algısını, geliştirmek istediği yetkinliklerini ve önceliklerini belirleyerek; misyon, vizyon ve temel değerler ile stratejik planın amaç ve hedefleri arasında bir köprü görevi gördüğünü söyledi. Farklılaşma Stratejisinin Konum Tercihi, Başarı Bölgesi Tercihi, Değer Sunumu Tercihi ve Temel Yetkinlik Tercihi olmak üzere 4 temel tercihten oluştuğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, 2022-2026 Dönemi Stratejik Planında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin bu tercihlerdeki planlarına değindi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in sunumunun ardından Kalite Yönetim Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek söz alarak “2022-2026 Stratejik Plan Amaç ve Hedefleri” başlıklı sunumunu yaptı. Sunumunda Şimşek, 2017-2021 Stratejik Plan Amaç ve Hedefleri ile 2022-2026 Stratejik Plan Amaç ve Hedefleri karşılaştırmasını yaparak önümüzdeki 4 yılda 4 amaç, 17 hedef, 61 gösterge ve 46 strateji belirlediklerini kaydetti. 2022-2026 Stratejik Plan çerçevesinde amaçlarının “Eğitimde yeterliliğe dayalı kalite güvence sistemi ile öğrenci merkezli eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmek, Bölgesel kalkınma ve ihtisaslaşma odaklı ulusal ve uluslararası düzeyde yenilikçi ve girişimci araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak, Sosyal sorumluluk vizyonu ile çevresel ve kültürel duyarlılığı gözeterek beklentiler doğrultusunda toplumsal katkı sağlamak ve Adalet ve liyakate dayalı hesap verebilirlik ilkesine bağlı, değişimci, katılımcı, sürekli iyileştirme ve yenilikçi yaklaşıma dayalı yönetim yapısını sürdürmek” olduğunu dile getiren Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, bu amaçları gerçekleştirmek için Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak tüm personele önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

REKTÖR KARAKAYA: “AMACIMIZ KALİTELİ İNSAN YETİŞTİRMEK”

Kalite Yönetim Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek’in sunumunun ardından Üst Yönetici Değerlendirmesini yapmak üzere Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya söz aldı. Rektör Karakaya konuşmasında, Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında Kırşehir Ahİ Evran Üniversitesi personeli ile bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirterek göreve geldikleri günden bu yana kalite çalışmalarında önemli ve güzel işler başardıklarını söyledi. Kalite çalışmalarına inanarak başladıklarını ve şimdi geldikleri noktanın markalaşma çalışmaları açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bundan sonraki süreçte de birlikte çalışarak güzel sonuçlar elde edeceklerine inandıklarını belirtti. Amaçlarının her zaman kaliteli insan yetiştirmek olduğunu ve bu amaç doğrultusunda çalıştıklarını vurgulayan Rektör Karakaya, “Kaliteli ve yetişmiş insan dünyanın olmazsa olmazıdır.” dedi. İyi yetişmiş insanın dünyaya nimet vereceğini söyleyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, şimdi verilen emeklerin ileride 21. yüzyıl Ahilik değeri olarak karşılarına çıkacağını belirtti.

REKTÖR KARAKAYA: “YÖNETİM OLARAK HER ZAMAN KALİTE ÇALIŞMALARININ İÇİNDEYİZ”

Yönetimde oldukları süre boyunca planlarına ve çalışmalarına sadık kaldıklarını kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2015’ten bu yana kalite çalışmalarında hem öğrenip hem öğrettiklerini söyledi. Geçtiğimiz dönem stratejik planı ile önümüzdeki dönem stratejik planı entegre ettiklerini anlatan Rektör Karakaya, 2017-2021 Stratejik Planın kendileri için artık bir merdiven olduğunu ve bu sayede daha yükseğe çıkabileceklerini sözlerine ekledi. Yönetim olarak her zaman kalite çalışmalarının içinde olduklarını ve personeli ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite çalışmalarında tüm personelin büyük emekleri olduğunu kaydetti. Konuşmasının sonunda birimlerin kalite çalışmalarındaki faaliyetlerine değinen Rektör Karakaya, KAP Değerlendirme Takımının Saha Ziyaretlerinden önce birimlerin çalışmalarına hız vermelerini istedi.

Kalite Komisyon Toplantısı Kalite Birim Temsilciler Toplantısı ile devam etti. (Haber Merkezi)

24 Kas 2021 - 13:26 Kirşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi