“Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ Sempozyumu Düzenlendi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türk Kadın Akademisyenler Birliği işbirliğinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında ’’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ İsimli Uluslararası Çevrim İçi Sempozyum düzenlendi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanan sempozyuma konuşmacı olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türk Kadın Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nur Çetin ile ulusal ve uluslararası düzeyde bilim insanları katıldı.

“GENÇLERE GEREKLİ HASSASİYETLERİ VE BİLGİLERİ AKTARARAK MUTLU AİLE SAYISINI ARTIRACAĞIZ’’

Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nur Çetin yaptığı açılış konuşmasında her türlü canlıya yapılan şiddete karşı olduklarını bildirerek başladı. Eğitimin insanı değiştireceğini ve bunun güzel örneklerini gördüklerini söyleyen Çetin, Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak gençlere gerekli hassasiyetleri ve bilgileri aktararak mutlu aile sayısını artıracaklarına inandıklarını kaydetti. Çetin, ‘’Kadın ve Aile’’ kitabını hazırladıklarını, bastıklarını kadın ve aile dersini 2021- 2022 güz döneminden itibaren İktisat Fakültesinde vermeye başladıklarını ve kadın akademisi eğitimlerine devam ettiklerini belirtti. Eski Türk toplumlarında kadının her zaman güçlü, üretken gerekli olduğu zaman savaşçı ve koruyucu kimliğiyle ön plana çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Nur Çetin, Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ sempozyumunun bunları göz önüne sereceğini vurguladı.

“BİLİNÇLİ BİR KADIN DÜNYAYI HER ZAMAN DEĞİŞTİREBİLİR’’

Online sempozyumda daha sonra söz alan Türk Kadın Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, kendilerinin kadın akademisyenlerle Türk dünyasındaki kadın akademisyenler bağı güçlendirmeyi esas alarak kurulduklarını söyledi. Bilinçli bir kadının dünyayı her zaman değiştirebileceğine inandığını anlatan Yücel, kadının bilinçlenmesinin dünyanın, ülkenin ve ailenin bilinçlenmesi anlamına geleceğine gönderme yaptı. Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, kadın ve ailenin güçlenmesinin ülkenin refah seviyesini artıracağını söyleyerek başarılı bir sempozyum dileklerinde bulundu.

“KADIN TOPLUMUN ZEMİNİDİR ORADAKİ HERHANGİ BİR KAYMA TOPLUMU SARSAR’’

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya açılış konuşmasına böylesi önemli bir konunun sempozyumda tartışılacak olmasını önemli bulduğunu söyleyerek başladı. Dünyanın kadından ziyade bir insan problemi olduğuna dikkat çeken Karakaya, insana değer verme, insanı tanımlama ve en naif katman olan kadını anlama bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi. Kadın nasıl tanımlanmalı sorusunu gündeme getiren Rektör Karakaya, kadının modern dünyada özgürleştiriliyorum derken bir meta haline getirilme çabalarının olduğunun fark edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kadın toplumun zeminidir diyen ve oradaki herhangi bir kaymanın toplumu sarsacağını ifade eden Karakaya, bunu tarih boyunca gördüklerini sonucun bundan sonrada değişmeyeceğini çünkü bunun fıtratın gereği olduğunu belirtti. Cennet annelerin ayaklarının altındadır hadisinin ifade ettiği anlamın kolay bir şey olmadığına değinen Karakaya, kadının toplumu var eden varlığı sürdüren soyun devamlılığını sağlayan yüce bir varlık olduğuna işaret etti.

“NAİF VE ZARİF BİR VARLIK OLAN KADIN HER ZAMAN SAYGI VE HÜRMETE LAYIKTIR’’

Kadının değerini yeniden kazanma nispetinde uğraş halinde olma zorunluklarını olduğunu kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şöyle devam etti: ‘’Modern yada Post-modern düşünce kadını ya da erkeği kendi düşünce hengamesi altında bitirmeye başladı. İnsanı çalışmak gerekli, bunu yaparken kadına özel önem vermek gerekiyor. Menfaatçi olmayan, materyalizme hizmet etmeyen, insana değer veren, kadını hak ettiği yere koyan zihinler inşa etmeliyiz. Naif ve zarif bir varlık olan kadın her zaman saygı ve hürmete layıktır’’

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Dört oturumdan oluşan ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ sempozyum programı şu şekilde gerçekleşti:

I. OTURUM 10:30-11:50

YÖNETEN KADINLAR

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Nur Çetin

Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel Türk Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

Doç. Dr. Hilal Şahin Hindistan Türk Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı: Raziye Sultan

Doç. Dr. Nuray ÖZDEMİR Cumhuriyete Ve Eğitime Adanan Bir Ömür: Nakiye Elgün

Dr. Öğr. Üyesi Sedef Bulut İlk Kadın Belediye Başkanı: Müfide İnsel

II. OTURUM 12:00-13:10

ASKER KADINLAR

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Pervin Çapan

Araş. Görv. Dr. F. Aysel Ilgın Bizans’ı Titreten Kadın: Boğarık Hatun

Prof. Dr. Gülnisa Aynakul Altay Melikesi Ve İlk Kadın Generalimiz: Kurmancan Datka

Dr. Öğr. Üyesi. Dilara Uslu Milli Mücadelenin İki Kadın Kahramanı: Nezahat Onbaşı, Hafız Selma İzbeli

III. OTURUM 14.00-15.10

EDEBİYATTA KADINLAR

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ayfer Şahin

Dr. Öğr. Üyesi Zebiniso Kamalova: Timurlu Hanedanı Hanımları ve Bibi Hatun

Dr. Öğr. Üyesi Kamelya Tekne Babasının İzinde Aydın Bir Kadın: Şefika Gaspıralı

Prof. Dr. Nesrin Karaca :“Beşiği Sallayan El Dünyaya Hükmeder” Söylemi İçinden Halide Edip Adıvar

IV. OTURUM 15.15-16.30

BİLİMDE KADINLAR

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Pınar Ülgen

Doç. Dr. Olcay Özkaya Cumhuriyetin Modernleşme Sürecinde Simge Bir Kadın: Ayşe Afet İnan

Doç. Dr. Ümit Akagündüz Eğitim Tarihimizin Kadın Simalarından Ayşe Sıdıka Hanım

Prof. Dr. Kulpaş İlyasova Alaş Hareketinin Liderlerinden Akkagaz Doscanova

KAPANIŞ OTURUMU/DEĞERLENDİRME

16.30 – 17.00 (Haber Merkezi)

27 Kas 2021 - 10:14 Kirşehir- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi