Hibe desteği verilecek

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, toplu basınçlı sulama tesisi hibe desteği verileceğini bildirdi.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi kapsamında toplu basınçlı sulama tesisi hibe desteği verilecek. Hibe desteği hakkında Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, resmi sitesinde şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımızca sulama yatırımlarını içeren modern basınçlı bireysel sulama tesisleri ve makine ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla hazırlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2021/7) 25 Şubat 2021 tarih ve 31406 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ kapsamında yapılacak başvurular; 2022 yılı için 10 Ocak’tan başlayarak 28 Şubat tarihine kadar, son başvuru tarihinin tatil gününe denk gelmesi halinde, ilk mesai bitimine kadar başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden İl Müdürlüğüne teslim edilerek yapılacaktır. Program kapsamında uygun olan yatırım konuları, Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi kurulması, güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

Konularında gerçek ve tüzel kişilikler tarafından, yüzde 50 hibeden yararlanabilmek için başvuru ile ilgili bilgi ve belgeler ile İl Müdürlüğümüzün Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne güncel veriler ile kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilecektir. 13.01.2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda tanımlanan kolektif şirket, limitet şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı  ile tüzel kişilik olarak başvurabilir.

Gerçek kişiler ve yukarıda belirtilen şirketler kendilerine ait arazilerde veya yukarıda bahsedilen yatırım konularının (a),(b),(c) ve (ç) bentlerinde belirtilen yatırım konularında en az 3 yıl ve üzeri süreyle (d),(e) ve (f) bentlerinde belirtilen yatırım konularında en az 5 yıl ve üzeri süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinde en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.Program kapsamında gerçek ve tüzel kişiler için hibeye esas proje bütçelerinde üst limit 1.000.000 TL’yi geçemez. Mal alım bedellerinin bu miktarı aşması durumunda aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanır. 

Yayınlanmış olan güncel Uygulama Rehberi'nde belirtilen belge ve dokümanlar esas alınarak hazırlanacak olan başvurulardan, değerlendirme süreci sonunda uygun bulunan yatırımların, yatırımcı ile hibe sözleşmesi imzalanmasını müteakip proje konusuna göre 60-90 gün içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Uygulama hakkında İl / İlçe Müdürlüklerimizden bilgi alınabilecek olup, başvurular için temel  kriter olan kayıt sistemlerine kayıtların yapılması/güncellenmesi hususunda üreticilerimizin dikkat etmesi gerekmektedir.

Daha geniş bilgi; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü  (  https://kirsehir.tarimorman.gov.tr/ ), ‘Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüzün’ internet sayfası  adresinden ve Bakanlığımızın ‘www.tarim.gov.tr’ adresinden edinilebilir.”

12 Oca 2022 - 15:17 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi