Kırşehir’de 2 alan YEKA olarak ilan edildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kırşehir ile birlikte 32 ilde 59 bölgeyi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kırşehir’in de aralarında bulunduğu 32 ilde 59 bölgeyi YEKA olarak ilan edilmesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Güneş enerjisi santrali (GES) YEKA arazisi olarak, Kırşehir’de 2 arazi YEKA olarak ilan edildi.

Hangi şehirde kaç arazi belirlendiği, şöyle listelendi: Adıyaman: 2 adet, Ağrı: 2 adet, Aksaray: 2 adet, Antalya: 3 adet, Batman: 1 adet, Bayburt: 1 adet, Bilecik: 2 adet, Bingöl: 2 adet, Bitlis: 2 adet, Burdur: 1 adet, Bursa: 2 adet, Çankırı: 2 adet, Çorum: 1 adet, Elazığ: 2 adet, Erzurum: 1 adet, Eskişehir: 2 adet, Gaziantep: 3 adet, Hakkari: 2 adet, Iğdır: 2 adet, Kahramanmaraş: 1 adet, Kars: 2 adet, Kırşehir: 2 adet, Kilis: 2 adet, Malatya: 2 adet, Mardin: 3 adet, Muş: 1 adet, Nevşehir: 1 adet, Osmaniye: 1 adet, Şırnak: 2 adet, Uşak: 2 adet, Van: 3 adet, Yozgat: 2 adet.

Aynı zamanda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ‘Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma İlanı (YEKA GES-4 Yarışma İlanı)’ 14 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

YEKA GES-4 kapsamında düzenlenecek olan ve toplam 1. 000 MW kurulu gücündeki kapasitenin tahsis edileceği 15 adet yarışmanın başvuruları 30 Mart 2022 günü 10. 00-14. 00 saatleri arasında yapılacak. Yarışmalara sadece Türk Ticaret Kanunu’na göre anonim veya limited şirket şeklinde kurulmuş tüzel kişi başvurabilecek. Yarışmalara başvurabilmek için mali yeterlilik ve iş deneyimi şartı aranmayacak. Her bir yarışma için yarışma başlangıç elektrik enerjisi alım tavan fiyatı 40 kuruş/kWh olacak. Elektrik enerjisi alım süresi ise bağlantı kapasitesinin her bir megavat değeri için GES’in ilk kabul tarihinden itibaren üretilen ilk 23 GWh miktarındaki elektrik enerjisinin iletim ve/ veya dağıtım sistemine verildiği süre kadar olacak. 

Daha önce gerçekleştirilen YEKA GES-3 yarışmaları 26-29 Nisan ile 24-27 Mayıs tarihleri arasında, 36 ayrı şehirdeki 74 ayrı bölgede, 10, 15 ve 20 MW olarak değişen büyüklüklerde toplamda 1.000 MW’lık kapasite hakkı için düzenlenmişti.

Yarışmalar için 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleşen başvuru sürecinde 131 farklı şirket toplam kurulu güçleri 9.440 MW olabilecek 709 proje için teklif vermişti.

Yarışma sürecinin sonucunda bu kapasiteyi 30 ayrı şirket paylaşmıştı.

Yarışmada kazanan tekliflerin ağırlıklı ortalaması 21,5 kuruş/kilovat-saat olmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 30 Mart 2022 tarihinde yapılacak olan YEKA GES-4 Yarışma İlanı için şartnameler yayınlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınladığı yarışma şartnamesinde şu ifadelere yer verildi;

“Şartname’nin amacı; 09/10/2016 tarih ve 29852 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Yönetmeliği (Yönetmelik) esasları çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 14/07/2021 tarih ve 31541 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yarışma ilanı kapsamında Ek-1’de belirtilen 15 (onbeş) adet güneş enerjisi santralinin (GES) kurulması amacıyla belirlenmiş Bağlantı Kapasitelerinin ve ilgili YEKA’ların kullanım hakkının 30 (otuz) yıl süreyle tahsis edilmesine yönelik uygulanacak usul ve esasların belirlenmesidir. Bu amaçla uygulanacak usul ve esaslar, Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen “YEKA Amaçlı Bağlantı Kapasite Tahsisi Yöntemi” ve bu Yönetmelik’te yer alan Yerli Malı Kullanım Karşılığı Tahsis (YMKT) yöntemi ile Şartname ve Sözleşme hükümlerine göre gerçekleştirilir.

Şartname’nin kapsamı aşağıda belirtilmektedir:

1) Gerekli ölçümler, analizler, teknik ve ekonomik etütler yapılarak proje geliştirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, YEKA içinde belirlenen sahaların yatırıma hazırlanması,

2) YEKA’da kullanılacak olan Aksam’ın özellikleri ve söz konusu Aksam’ın Şartname’de istenilen yerli katkı oranlarını sağlayacak şekilde tedarik edilmesi,

3) Gerekli izinler alınarak YEKA’da GES’in kurulması,

4) YEKA’da kurulacak GES’te elektrik enerjisinin üretilmesi ve satılması,

5) Üretim ve işletmeye dair diğer teknik ve idari şartların tanımlanması,

6) Yarışma’ya dair kapsam, usul ve esaslar, teknik ve idari şartlar, Yarışmacı’da aranan nitelikler ve diğer konulardaki hükümlerin belirlenmesidir.”

Şartname kapsamında; Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen “YEKA Amaçlı Bağlantı Kapasite Tahsisi Yöntemi” ve Yönetmelik’te yer alan YMKT yöntemine göre Ek-1’de yer alan toplam 1.000 (bin) MWe gücündeki Bağlantı Kapasitesinin tahsisi için 15 (onbeş) adet Yarışma yapılır.

Yarışma Başvurusu İçin İstenen Belgeler ve Hazırlanması

3.1.1. Yarışmacı, aşağıda belirtilen belgeleri; değişiklik yapmadan, belirtilen sıra numarasına göre ve Şartname’nin eklerinde verilen formatlara uygun olarak sunar.

1) Başvuru Dilekçesi (Ek-3),

2) Başvuru yapılan her bir Yarışma için düzenlenmiş mali teklif (Ek-4) içeren kapalı mali teklif zarfı,

3) Başvuru yapılan her bir Yarışma için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü veya banka şubesinden alınmış 2.000 (ikibin) Türk Lirası tutarındaki makbuz veya dekont,

4) Başvuru yapılan her bir Yarışma için Şartname’de belirtilen tutarda ve koşullarda düzenlenmiş Teminat Mektubu (Ek-5/Lahika-1), Teminat Mektubunu onaylayan her bir banka yetkilisinin sicil tasdiknameleri ile yetkilerinin belirtildiği Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, banka tarafından düzenlenen Teminat Mektubu Teyit Yazısı ve bu yazıyı onaylayanların sicil tasdiknameleri ile temsil ve ilzama sahip olduklarını gösterir belgeler,

5) Yetkili Temsilcilerinin adı soyadı, temsil ve ilzama dair yetkilerinin açıkça belirtildiği noter onaylı sicil tasdiknamesi veya vekâletnameleri, temsil ve ilzam için yetkiyi verenlere ait imza beyannameleri ile sicil tasdiknamelerinin aslı veya yetkili mercilerce onaylı örnekleri,

6) Yarışmacı’nın son durumunu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi/Gazeteleri,

7) Yarışmacı için başvuru tarihinden önceki son 3 (üç) ay içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarından alınmış “ Sosyal Güvenlik Kurumu Prim Borcu Yoktur” ve “Vergi Borcu Yoktur” e-belge vb. resmi yazıları…” (CANAN ARIÖZ)

 

04 Şub 2022 - 15:52 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi