Karakaya, “Model oluşturabilecek planlamalar içerisindeyiz’’

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Başta Kırşehir olmak üzere tüm Türkiye’ye model oluşturabilecek planlamalar içerisindeyiz’’ dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin TÜRKŞEKER ile işbirliği protokolü imzalaması hakkında açıklamalarda bulunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Başta Kırşehir olmak üzere tüm Türkiye’ye model oluşturabilecek planlamalar içerisindeyiz’’ dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) ile TÜRKŞEKER arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve ihtisaslaşması Programı kapsamında ‘ Tarım ve Jeotermal’ alanında pilot üniversite seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin yürüttüğü projeler işbirliği yapılan paydaşlarla ülke geneline yayılıyor. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve TÜRKŞEKER arasında seracılık, ceviz ve kaba yem gibi konularda sözleşmeli tarım ve bölgesel kalkınmaya ilişkin kararlaştırılan süreçlerin iş birliği içerisinde yürütülmesi amacıyla Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan kurumları adına protokole imza attılar.

KAEÜ, TÜRKŞEKER ile stratejik amaçları olan bir protokol imzaladı

TÜRKŞEKER ile imzalanan protokol kapsamında; jeotermal enerji potansiyelin seracılık alanında en verimli şekilde kullanılabilmesi için ortak çalışmaların yürütülmesi, katma değeri yüksek olan ürünlerin üretim planlamalarının yapılması, bitkisel üretimde yerli ve milli üretim yapılabilmesine yönelik tohum ıslahı programlarının oluşturulması, bölgede seracılığın yaygınlaşmasına yönelik çalışmaların ve ortak projelerin yürütülmesi, seracılık sektöründe çalışacak kalifiye insan kaynağı eğitimi konusunda ortak kurslar düzenlenmesi, seracılık sektöründe dışa bağımlılığı azaltacak yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesine yönelik ortak AR-GE faaliyetlerin yürütülmesi amaçlanıyor. Bunların yanı sıra TÜRKŞEKER’in bölgede sözleşmeli pancar üretimi yapılan alanlarda, kaba yem üretiminin münavebe bitkisi olarak değerlendirilmesi yönelik ortak çalışmaların yapılmasına ve yem kalitesi ile pazar değeri yüksek olan yem bitkilerinin çiftçilere tanıtımı ve yetiştiriciliğinin öğretilmesi konularında ortak çalışma yürütülmesine karar verildi.

TÜRKŞEKER ile yapılan ön anlaşma sonrası üç adet özel sektör işletmesiyle AR-GE çalışmaları devam ediyor

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi AR-GE serasında TÜRKŞEKER ile ön anlaşmanın sağlandığı tarihten bu yana, topraksız tarımda yaygın olarak kullanılan ithal yetiştirme ortamlarına alternatif olabilecek yerli üretim yetiştirme ortamlarının geliştirilmesi konusunda 3 adet özel sektör işletmesinin de içerisinde yer aldığı ortak AR-GE çalışmaları devam ediyor. Ayrıca topraksız tarımda kullanılabilecek bitki gelişimini artırıcı PGPR bakterilerinin belirlenmesi, topraksız tarıma uygun çeşit ıslahı gibi konularda da çalışmalar aralıksız sürüyor. Ön anlaşma sonrası yapılan protokolle iş birliğinin çok daha kapsamlı olması, ekonomiye katkı sağlaması ve vizyon oluşturması bekleniyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bölgesel kalkınmaya önemli katkılar sağlamak amaçlı çalışmalar yürütüyor. Kırşehir’in doğal zenginliği olan jeotermalin yaygın olarak kullanılması için projeler üreten ve projelerin sahada hayat bulması noktasında sürekli girişimler yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, yapılan protokolle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rektör Karakaya, yaptığı açıklamada bu kritik protokolün kendilerini mutlu ettiğini, istihdama katkı sağlayacağını ve seracılıkta yeni ufuklar açacağını belirtti. Başta Kırşehir olmak üzere tüm Türkiye’ye model oluşturabilecek planlamalar içerisinde olduklarını belirten Rektör Karakaya,

“Çekirdek aile yapısına uygun sera modelleri ile yatırıma yön vermek, bölgeye yeni yatırımcılar çekmek derdindeyiz. Katma değeri yüksek ürünler sayesinde Kırşehir’i cazibe merkezi haline getireceğiz. İthalatı fazla olan ürünlerin yanı sıra stratejik ürünlerde de öncü olmak istiyoruz.  Allah’ın izniyle bu sayede kalkınmaya, üreten ekonomiye tüm dış paydaşlarımız, şehrimiz ve ekibimizle destek olacağız” dedi.

05 Şub 2022 - 16:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi