Albayrak, toplantıda istişare edilen konuları paylaştı

Anadolu Odaları Platformu Dönem Başkanı ve Kırşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak, 41. Anadolu Odaları Platform Toplantısı’nda istişare edilen konuları paylaşarak üyelerini bilgilendirdi.

18-19 Şubat 2022 tarihlerinde Yozgat’ta 41. Anadolu Odaları Platform Toplantısı düzenlendi. Anadolu Odaları Platformu Dönem Başkanı ve Kırşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak, 41. Anadolu Odaları Platform Toplantısı’nda istişare edilen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

“Aşağıdaki konular ve çözüm önerileri Genel Başkanımız ve katılımcı oda başkanlarımız tarafından görüşülmüştür. Mesleki kamuoyuna saygıyla duyurulur” diyen Başkan Albayrak, toplantıda istişare edilen konuları şöyle açıkladı:

“319 No’lu tebliğle ilgili uygulamada yaşanan sorunların (ücretlerde fazla mesai uygulamasında istisnanın uygulanmasında yaşanan problemler, brütten nete ücret hesabında ortaya çıkan yanlışlıklar vb.) TÜRMOB tarafından Gelir İdaresi Başkanlığına iletildiği çözümü noktasında çalışmaların devam ettiği Genel Başkan tarafından tarafımıza iletildi.

Defter beyan sisteminde yaşanan sıkıntıların meslektaşlarımızı çok yorduğu ve strese soktuğu defter beyan teknolojik alt yapısının geliştirilmesi gerektiği hususunun Gelir İdaresine defalarca bildirildiği ancak sorunun Ocak ve Temmuz aylarında MTV’den kaynaklı olduğunun TÜRMOB’a bildirildiği ifade edildi.

Meslek mensuplarının ısrarla talep ettiği Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indiriminin şu an için idarenin gündeminde olmadığı, yapılacak 1 puanlık indirimin bile ülke ekonomisine maliyetinin 70 Milyar TL olduğunun altı çizilerek bu maliyeti karşılayacak başka bir kaynak bulunmadan herhangi bir indirimin mümkün olmayacağının altı çizildi.

Mükellef eğitimi konusunda (Fatura nedir, nasıl düzenlenir, stopaj nedir, mükellefin sorumlulukları vb.) vergi mükelleflerine yönelik KOSGEB ile birlikte online eğitim serilerinin başlayacağı ifade edildi.

Sahte sigortalılık konusunda meslek mensuplarımızın müteselsil sorumluluk nedeniyle İPC ve hapis cezaları ile karşı karşıya kalmamaları için işverenler tarafından işe girişlerinin yapılması için meslek mensuplarına iletilen işe girecek kişiler için bu taleplerin işverenlerden yazılı olarak alınması hususunun çok büyük önem arz ettiği ifade edildi.

Oldukça karmaşık hale gelen SGK teşviklerinin sadeleştirilmesi hususu toplantıya katılan Sayın Bakan Yardımcısına iletildi. Kendisi bu konuda bakanlığın bir çalışma yürüttüğünü ve çalışmayı kısa sürede tamamlayarak neticeyi kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı bir proje ile Ticaret Lisesi mezunlarına çıraklık, kalfalık ve sonunda verecekleri ustalık belgesi ile iş yeri açma ruhsatı verilmesini içeren düzenlemenin hayata geçirilmesinin TÜRMOB’un girişimleri ile önlendiği ifade edildi.

Serbest meslekte karşılaştığımız tahakkuk-tahsilat çelişkisinin giderilmesi hususu TÜRMOB tarafından İdareye iletilmesine rağmen İdare tarafından aynı durumun vadeli mal satan ticaret erbabının da sorunu olduğu, onlarında vadeli sattıkları malın KDV ve diğer vergilerini ödedikleri belirtilmiş dolayısıyla böyle bir düzenlemenin yakın vadede mümkün olmadığı belirtilmiştir.

E birlik – GİB entegrasyon uygulamasında kapsam ve üyelerin katılımının yaklaşık yüzde 80 oranında olduğu kalan kısmında takip edildiği uygun yöntemler ile yüzde 100 katılım ve işlerliğin sağlanacağı Genel Başkan tarafından ifade edildi.

E birlik üzerinde kullanıma açılan ‘Zamana dayalı ücret hesaplaması modülünün’ meslektaşlarımızın aktif kullanımına sunulduğu, meslektaşlarımızın da modülü kullanarak zaman esaslı maliyetlerini görerek ücretlerini belirlemede referans alabilecekleri bir kaynak oluşturulduğu ifade edildi.

TÜRMOB sitesinde 19 Sıra Nolu KVK Genel Tebliğinde belirtilen yabancı para kur değerlemesi sonucunda oluşan istisna kazancın hesaplanmasına ilişkin EXCEL Aracı’nın kullanıcıların hizmetine açıldığı ifade edildi.

Mükelleflere düzenlenen E-SMM belgelerinin tamamının da GİB sistemi üzerinden görüntülenebilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Sayın Bakan yardımcısı tarafından 51 il ve 2 ilçede uygulanmakta olan ilave 6 puanlık bölgesel SGK teşvikinde sürenin uzatılmayacağı ifade edildi.”

22 Şub 2022 - 15:56 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi