KAEÜ, öğrencilerine Erasmus öğrenimi ve staj imkanı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Öğrencilerine Erasmus öğrenimi ve staj imkanı verilmeye devam ediyor.

2022-2023 Akademik Yılı Erasmus ile öğrenim görmek ve staj yapmak isteyen öğrencileri için Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, resmi sitesinde bilgilendirme yaptı. Erasmus öğrenimi ve staj hareketliliği için başvuruların 28 Şubat’ta başladığını bildiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, başvuruların 18 Mart’ta sona ereceğini belirtti.

2022-2023 Erasmus+ Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuruları hakkında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, öğrencilerine şöyle seslendi:

“Değerli öğrencilerimiz, 2022-2023 Akademik Yılı Erasmus öğrenim ve staj hareketliliklerine katılmak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 28.02.2022 - 18.03.2022 tarihleri arasında alınacaktır. 
Seçim kriteri olarak kullanılacak olan ‘İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı’na ilişkin detaylar ileriki günlerde web sayfamızdan ilan edilecektir. Sınava ilişkin duyuruları takip etmek, öğrencilerin sorumluluğundadır.
Dış İlişkiler Ofisi iş yoğunluğu ve çeşitliliğini (evrak işleri, raporlamalar, anlaşmalar,  toplantılar… vs.) göz önünde bulundurarak, verimliliği arttırmak ve daha sağlıklı hizmet vermek amacıyla belirlenen başvuru ve görüşme saatlerine özen gösteriniz. Belirtilen saatler haricinde -zorunlu haller dışında- başvuru kabul edilmeyecektir.”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin resmi sitesinde 2022- 2023 Akademik Yılı (2021 Proje Dönemi) Erasmus+ Program Ülkeleri Arasında Yükseköğretim Öğrenci Öğrenim Hareketliliği başvuru ilanında şu bilgilere yer verildi:

Bu ilanda yer verilen, yurt dışındaki üniversiteler ile olan ikili anlaşmalar 2022-2023 akademik yılı başlangıcına kadar geçerli olduğundan, listede yer alan tüm kurumlar için başvuru alınacaktır. Ancak, anlaşmaların yenilenme süreçleri devam etmektedir. Bu sebeple, 2022-2023 akademik yılı başlangıcına kadar, partner kurumların anlaşmaları yenilememe kararı olur ise, bazı anlaşmalar geçerliliğini yitirebilir. Böyle bir durumda, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi sorumlu tutulamaz.

Başvuru yöntemi; Başvurmak isteyen öğrencilerin; 28.02.2022 – 18.03.2022 tarihleri arasında; Başvuru formu, onaylı öğrenci belgesi, Covid-19 tedbiri amaçlı öğrenci beyan formu, öğrenci işlerinden onaylı Not Çizelgeleri (Transkript) ile Dış İlişkiler Ofisine aşağıda belirtilen şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Erasmus öğrenci hareketliliğinden yararlanmak için, öğrencinin öğrenim gördüğü bölümün ikili kurumlararası anlaşmaya sahip olması gerekmektedir. Başvuru için ilk adım, https://foreignaffairs.ahievran.edu.tr/icerik/ikilianla%C5%9Fmalar adresinden, öğrencinin öğrenim gördüğü bölümün ikili kurumlararası anlaşması olup olmadığını kontrol etmesi ve anlaşma var ise öğrenim hareketliliği başvuru şartlarını taşıyıp taşmadığını kontrol etmesidir.

Anlaşma var ise ve öğrenci başvuru şartlarına sahipse, başvuru adımları şu şekilde izlenmelidir; Başvuru formunun, ilanda verilen link üzerinden indirilmesi, gerekli bilgiler ile doldurulması, çıktısının alınması ve imzalanması. Covid-19 Tedbiri Amaçlı Öğrenci Beyan Formu’nun ilanda verilen link üzerinden indirilmesi, öğrenci tarafından doldurulması, çıktısının alınması ve imzalanması. Öğrenci İşleri’nden onaylı not çizelgesinin (Transkript) temin edilmesi. Öğrenci İşleri’nden onaylı öğrenci belgesinin temin edilmesi. Hazırlanan belgelerin, bir araya getirilerek Dış İlişkiler Ofisi’nde bulunan Eramus+ Başvuru Standına teslim edilmesi. Dış İlişkiler Ofisi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Dekanlık girişinde yer almaktadır.

Öğrenim hareketliliği başvuru şartları; Kendi bölümüne ait Erasmus İkili Anlaşması bulunan, ağırlıklı genel not ortalaması (AGNO) fakülte ve yüksekokullar için en az 2.20/4.00 enstitüler için en az 2.50/4.00 olan öğrenciler başvurabilir.

İngilizce yeterlilik sınavında 100 üzerinden en az 40 alınması gerekiyor

Öğrenci seçim süreci, dil sınavı ve sonuçların ilanı; Başvurusu alınan bütün öğrencilerin ileriki bir tarihinde gerçekleştirilecek olan İngilizce yeterlilik sınavına girmeleri ve başvurularının değerlendirilmeye alınabilmesi için bu sınavdan 100 üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir. Sınavla ilgili bütün detaylar Üniversitemiz Dış İlişkiler Ofisi internet adresinde (https://foreignaffairs.ahievran.edu.tr/) ilan edilecektir. İngilizce yeterlilik sınavına katılan öğrencilerimiz için Erasmus toplam puanları hesaplanacaktır. Toplam puan hesaplanırken kullanılacak olan ölçütler, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yayınlanan ve program kurallarını içeren ‘Erasmus+ Ana Eylem 1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Program Ülkeleri Ve Ortak Ülkeler Arasında Yükseköğretimde Öğrenci Ve Personel Hareketliliği KA 131 Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı’nda (2021 Sözleşme Dönemi)’ ilan edildiği üzere aşağıdaki gibidir;

Akademik başarı düzeyi yüzde 50 (toplam 100 puan üzerinden), dil seviyesi yüzde 50 (toplam 100 puan üzerinden), şehit ve gazi çocuklarına +15 puan, Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu Kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilere +10 puan, başvuru esnasında staj yeri kabul mektubu sunma +10 puan, Dijital becerileri geliştirmeye yönelik stajlar (DOTs) önceliklendirilir +5 puan, haha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz) -10 puan, Hareketliliğe seçildiği halde süresinde feragat bildiriminde bulunmaksızın hareketliliğe katılmama - 10 puan, vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma -10 puan, İki hareketlilik türüne birden aynı anda başvurma (öğrencinin tercih ettiği hareketlilik türüne azaltma uygulanır) -10 puan. Hareketliliğe seçilen öğrenciler için: Yükseköğretim kurumu tarafından hareketlilikle ilgili olarak düzenlenen toplantılara/eğitimlere mazeretsiz katılmama (öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır) -5 puan. Dil sınavına gireceğini beyan edip mazeretsiz girmeme ( öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır -5 puan.

Akademik başarı ve yabancı dil sonucu ortalamasına ilave olarak; aynı öğrenim kademesi içerisinde daha önce Hayatboyu Öğrenme Programı veya Erasmus+ kapsamında hareketlilikten yararlanmış öğrencilerin akademik başarı ve yabancı dil puanı ortalamaları hesaplanırken, daha önce yararlanılan her bir faaliyet için (öğrenim-staj ayrımı yapılmaksızın) 10’ar puan azaltma uygulanır

İkili anlaşması bulunan her bölümden kontenjan miktarı kadar asil ve yine kontenjan miktarı kadar yedek öğrenci seçilecektir. Seçim sonuçları üniversitemiz internet adresi üzerinden ilan edilecektir.

Öğrencilere maddi destek verilecek

Maddi destek; COVID-19 pandemisi sonrası gündeme gelen çevrimiçi eğitim süreci Erasmus+ öğrenci değişim programının hibe kurallarında bir takım değişiklikler yapılmasını gerektirmiştir. Ulusal Ajans’tan üniversitelere iletilen kurallar çerçevesinde Erasmus kapsamında öğrencilere ödenecek hibelerde aşağıda belirtilen kurallar uygulanacaktır.

Hareketlilik çevrimiçi başlayıp fiziksel olarak tamamlanmışsa: çevrimiçi hareketlilik süresince bireysel destek alınmaz, fiziksel hareketlilik için olağan bireysel destek hibesi verilir.

Hareketlilik çevrimiçi başlayıp çevrimiçi tamamlanmışsa: bireysel destek hibesi verilmez. Hareketlilik fiziksel başlayıp fiziksel tamamlanır: olağan bireysel destek hibesi verilir. Dersler sanal olarak ev sahibi ülkede(Erasmus ile gidilen ülkede) alınır: olağan bireysel destek hibesi verilir.

Erasmus programı kapsamında verilen maddi destek öğrencinin gideceği ülkeye göre değişen ve Ulusal Teklif Çağrısı’nda belirtilen miktarlarda ödenir. Toplam maddi destek miktarının en fazla yüzde 80’i öğrenci yurt dışına çıkmadan önce ödenir, kalan kısmı ise öğrencinin dönüşünden sonra ödenir. Bu maddi destek öğrencinin bütün harcamalarını karşılamak maksadında değil, harcamalarına yardımcı olmak amacı ile verilir. İsteyen öğrenciler maddi destekten feragat edebilir.

Ülkelere göre aylık hibe miktarları şöyle:

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan aylık hibe öğrenim (Avro) 600.

3. Grup Program Ülkeleri; Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya aylık hibe öğrenim (Avro) 450.

 

12 Mar 2022 - 12:41 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi