"İslam Bize Nasıl Yol Gösteriyor ve Biz Nasıl Yol Alıyoruz?" | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

KAEÜ, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Genel, Güncel, Manşetler

Fatih Özcan’dan Yaşlılara Ziyaret

Genel, Güncel, İlçelerimiz, Manşetler

Kokain Ele Geçirildi

Genel, Güncel, Manşetler

“İslam Bize Nasıl Yol Gösteriyor ve Biz Nasıl Yol Alıyoruz?”

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 9:11 'de eklendi ve 13.788 views kez görüntülendi.

“Rahman ve Rahim Olan Yüce Allah’ın İsmiyle…”

“Alemlerin Rabbi olan Allah’a sonsuz hamd-ü Senalar olsun…”

1-Yüce Rabbimiz bize Kuran-ı Kerim’de ilk emir olarak ”Oku” demiştir. Bizler okumalı, okuyarak fikirlerimizi beyan etmeli ve dahi bilgili bir şekilde adım atmalıyız. İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak Batı’dan hem teknolojik, hem de okuma düzeyi olarak geride olmamız ise maalesef ki dinimizin emrini yerine getiremediğimizin de bir örneğidir. Rabbimizin bize indirdiği hükümlerle yaşamalı, hayatımızı İslam perspektifinden bakarak yönlendirmeliyiz. Ahlakımız Kuran ahlakı olmalı. Hazreti Ayşe validemiz efendimiz için ne diyor? ”Onun ahlakı Kuran’dı.” Bir Peygamber, o öyle bir Peygamber ki, alemlere rahmet olarak Rabbimiz tarafından bize gönderilen son nebi. Yüce Rabbimiz bizlere Peygamber’imiz vasıtasıyla vahiyler göndermiştir. Bu vahiyler bize doğruyu bulmamız, yanlıştan uzaklaşmamız ve Rabbimize itaat edip cennetle mükafatlandırılmamız için gönderilmiştir. Haşa Rabbimizin bizim itaatimize ihtiyacı yoktur. Zira o muhtaç değildir. Çünkü o her şeyi hakkıyla gören ve bilendir.

2-Yine Rabbimizin bize bir emri liyakat meselesidir. Biz müslümanlar olarak hiçbir şekilde cemaatleri çıkar olarak kullanmamalıyız. Müslüman cemaatler olarak ise devlet içinde kadrolaşma yarışına girmemeliyiz. Günümüzde maalesef ki bazı cemaatler, devlet içinde yükselmek için bir araç haline gelmiş durumda. Devlet büyüklerimiz ise elbette Müslüman insanlara öncelik verebilir, lakin unutmayalım ki Rabbimiz bize Kuran-ı Kerim’de işi ehline verin diyor. Öyleyse biz Kuran’ın Emirlerini yerine getirirsek mükemmeliyet seviyesine ulaşabiliriz. Çünkü Kuran kusursuzdur. Kuran, bizzat Rabbimizin sözüdür. Öyleyse İman etmeli ve Rabbimiz’den gelen her şeye razı olmalı ve kabul etmeliyiz. Elbette araştırmalı, okumalıyız. Lakin araştırdığımızda sonuç Kuran yanlış çıkıyorsa, bilin ki o yol da yanlıştır, o insan da. Çünkü biz her şeyi ile amenna ve saddakna diyoruz. İnandık ve doğruluyoruz. Allah inananlar ile beraberdir.

3-İslam’da kendimize yahudi ve hristiyanları dost edinmememiz emredilmiştir. Bakara suresinde Rabbimiz şöyle buyurmuştur. ”O zalimler, “Allah kendisine çocuk edindi.” dediler. Hâşâ, O sübhândır. Doğrusu, göklerde ve yerde ne varsa O’nundur. Hepsi O’na boyun eğmiştir.” Ayetten de anlaşılacağı üzere Rabbimiz her türlü nefsani şeylerden münezzehtir. Yine Rabbimiz Saff suresinde ”Kafirler istemese de Allah Nurunu tamamlayacaktır.” buyuruyor. Bu ayet doğru düşünebilirsek bize bir müjdedir aslında. Rabbimiz İslam’ın Muzaffer olacağını biz müslümanlara müjdelemiştir. Bundan dolayı her konuda dikkat etmeli, İslam’ın kurallarına ve hükümlerine sorgusuz uymalıyız. Şüphesiz ki Allah’ın dini ancak İslam’dır.

4-Unutmamalıyız ki dinin direği namazdır. Namaz kılmayan bir insan İslam’ın farzlarından birisini yerine getirmediği için kuşkusuz ki Allah katında günahkardır. Cuma Müslümanlığı ise İslam’da gitgide yayılan ve korkunç noktalara ulaşan bir sahte Müslüman modelidir. Kılan herkes cennete gider diye bir şey yoktur. Rabbimizin katında kabul bulması önemlidir. Şayet namazımızı doğru kılmadıysak, Rabbimiz hesap gününde yüzümüze çarpar. Elbette ki hüküm alemlerin Rabbi olan Allah’ındır. Lakin naçizane ben Kuran-ı Kerim’den okuyup anladığım ve yorumladığım kadarıyla direği-temeli- yapılmamış bir bina Nasıl yıkılır ve çökerse namazı kılmayan yahut haftada bir tek cuma namazı kılan müslümanların Müslümanlığı da maalesef mahşer gününde başlarına yıkılacaktır. Bizler tebliğ görevimizi ifa etmeli ve İslam’ı yılmadan, bıkmadan doğru bir şekilde anlatmalıyız. Bu islamdan uzaklaştırma projesi için Rabbimiz bizlere A’raf suresinde şöyle buyuruyor. ”Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir?” Namaz kılmayan, namazı eğlence haline getiren ve namazı haftada bir gün yalandan bir cuma seviyesine indirgeyen insanlara ağır bir azap vardır biiznillah. Namaz bir vakitte emredilebilirdi. Rabbimizin bizim ibadetimize -haşa- ihtiyacı mı var? O kadar boş vakit geçirirken namaz kılmak bu kadar mı ağır geliyor? Ey Ademoğlu! Emrolunduğun gibi dosdoğru ol ve namazını tam bir ta’dili erkan ve huşu içerisinde kıl.

“Allah’ım bizlere merhamet et ve bizleri ıslah et.”

 

 

Muhammed Mazhar ŞAHİN
Muhammed Mazhar ŞAHİNmuhammedmazharsahin@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.