Her insan yetenekleriyle doğar

Her insanın doğuştan bir veya birkaç yeteneği donanmış olarak dünyaya geldiği, yapılan bilimsel araştırmalar ve şahsi tecrübelerle sabittir. Bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar, istatistiki veri olarak, öğrencilerin yüzde 35’inin herhangi bir yetenek alanıyla ilişkilendirilemediği/ tanımlanamadığını ortaya koymaktadır. Bu durumun; tanılama işleminde BİLSEM’lerin tüm öğrencilere ulaşmakta zorluk çektiği, mevcut tanılama ve değerlendirme kıstaslarının yetersiz kaldığını gösterdiği düşünülebilir. Bu nispette bir öğrenci grubunun hiçbir alanla ilişkilendirilememiş olmasında, eğitim kurumlarındaki eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin formel eğitim -öğretim sürecinde bütün öğrencilerin sahip olduğu yeteneklerinin tanılanması, yönlendirilmesi ve değerlendirilmesi hususunda gerekli çabayı göstermediği de söylenebilir.

Özel yeteneklere sahip öğrencileri tanılama, değerlendirme araçlarının iyileştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve eğitim süreçlerinin bu tanılamaya göre yürütülmesi konusu 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nin özel önem verdiği bir husustur. Dünya genelinde de özel yetenekli öğrencilerin tespiti ve eğitimine özel bir önem verilmektedir. 2021’de yürütülen ve tamamlanan araştırma sonuçlarına göre (Şahin,2021:116).

Eğitim Vizyonu Belgesi’nde öngörülen özel yetenekli öğrencilere yönelik tanılama ve değerlendirme araçlarının iyileştirilmesi ve çeşitlendirilmesi eğitim yöneticileri ve öğretmenler tarafından olumlu bulunmaktadır. Katılımcılardan bir kısmı tarafından önerilen özel yetenekli öğrencilerin tanılanması sürecinde öğretmenlerin de aktif olarak değerlendirmeye katılması düşüncesinin 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nda kısmen uygulandığı görülmüştür. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre BİLSEM’lerin özel yetenekli öğrencilerin tanılanması, değerlendirilmesi ve eğitimleri noktasında yetersiz kaldığı düşünülmektedir. Bu merkezlerin amaçlarını gerçekleştirmekten ziyade sınavlara hazırlayan etüt merkezi işlevi gördükleri, bu merkezlerin görevlerinin yeniden tanımlanması ve insan kaynaklarının da yeni görev tanımına uygun bir şekilde belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir.

Haddi zatında okul öncesi eğitimde, bilhassa anaokullarında, öğrencilerin yetenekleri bakımından tanılandığı, öğrenci ürünlerinin sene boyunca muhafaza edilerek portföy dosyasının oluşturulduğu ve hemen hemen bütün öğrencilerin yeteneklerinin belirlendiği söylenebilir. Fakat bu tanılamalar, çoğunlukla, sonraki eğitim kademelerinde dikkate alınmamakta, yapılan çalışmalar boşa gitmektedir. Hâlbuki öğrenci ile alakalı tanılama ve değerlendirme bilgilerinin eğitimin her aşamasında bir bütünlük arz etmesi ve mutlaka dikkate alınması gerekir. Bu aşamadan sonra da ilkokul birinci sınıftan itibaren geliştirilen portföy dosyası öğrencinin yetenekleri hakkında eğitimcilere rehberlik yapacak, öğrencinin diğer eğitim kademelerinde yöneltilmesinde temel kıstas olarak değerlendirilebilecektir. Mevcut durumda öğrencilerin tanılaması ve değerlendirilmesinin BİLSEM’lerin üzerine yüklemiş olması hem merkezlerin iş yükünü artırmakta hem de bütün öğrencilerin tanılama kapsamına alınamamasına neden olmaktadır. BİLSEM’lerin tanılama işlemlerini yaparken alanda, yani yeteneğin kaynağı olan eğitim kurumlarında daha görünür olma mecburiyeti bulunmaktadır.

Gençlik ve spor merkezlerinin sadece sportif yetenek alanında değil diğer alanlarda da (örneğin tiyatro, sahne sanatları vs) sahada olmasının büyük bir yekûn tutan tanımlanamamış % 35’lik öğrenci grubunun da yeteneklerine göre tanılanmasını sağlayabileceği değerlendirilmektedir.

Netice olarak; Allah bütün insanları mutlaka bir veya birden fazla yetenekle donanmış bir şekilde yaratmaktadır. İnsanın ne kadar özel bir yaratık olduğu, parmak ucundan tutun derisine; göz renginden ten rengine; davranışlarından sesine ve duygularına kadar bir bütün olarak görülmektedir. Maamafih, bu kadar özellikle donatılan insanların kendilerine mahsus birden fazla yeteneğe sahip olarak dünyaya merhaba dediğine inanmak gerekir. Yeter ki bu kişilerin yeteneklerinin ortaya çıkacağı bir vasat teşkil edilebilsin. Yeter ki tek insanın / öğrencinin dahi zayi edilmeyeceği bir eğitim anlayışı benimsenebilsin.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Musa ŞAHİN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi