İman ve İtikadımızı Kur An Süzgecinden Geçirmeliyiz

Daha önceki bilgilerimize ve okuduğumuz birçok yoruma göre ve bağlamında kopuk olarak düşündüğümüz bir ayeti ele alarak vardığım yeni sonucu bu yazımda izah etmeye çalışacağım. Meryem suresi 71.ayette Yüce Allah şöyle buyuruyor. "İçinizden oraya uğramayacak hiçbir kimse yoktur. Bu Rabbin için kesinleşmiş bir hükmüdür." Bu ayetteki uğranılacak yer cehennemdir. Ayetin bağlamından bu anlaşılıyor. Lakin buradaki muhatapları biz, bütün insanlık olarak, Müslüman- kafir herkes olarak anlıyorduk. Oysa 66.ayeyten itibaren okunduğunda, buradaki muhatapların inkarcı ve mücrimler olduğu anlaşılıyor. Sağolsun, Allah ilmini artırsın. Mehmet Okuyan hocanın bu ayetle ilgili yorumunu dinledim. Kendimde tekrar üzerinde düşünerek okudum ve önceki bildiğim yaklaşımın yanlış olduğu kanaati hasıl oldu. Zaten azda olsa bir tereddüdüm vardı. Bu tereddüd de giderilmiş oldu. Burada şayet muhataplar tüm insanlık olursa, ister istemez şöyle bir soru akla geliyor. Bu alemde Peygamberler, sıddıklar, şehitler, salihler var. Ayrıca, masum günahsız çocuklar ve hatta engelli, hiçbir günaha batmamış masumlar var. Bunlar cehenneme nasıl uğrar? Birde Enbiya suresi 101.ayeti ve devamı olan iki ayeti daha okuyunca durum dahada netlik kazanıyor. Bu üç ayeti mealen okuyalım. "Tarafımızdan kendilerine güzel akıbet takdir edilmiş olanlara gelince, işte bunlar cehennemden uzak tutulurlar." "Bunlar onun uğultusunu duymazlar. Gönüllerinin dilediği nimetler içinde ebedi kalırlar." "En büyük dehşet dahi onları tasalandırmaz. Melekler kendilerini şöyle karşılarlar : İşte bu size vaad edilmiş olan mutlu gününüzdür." (Enbiya suresi 101-103.ayetler) Müslüman, muttaki kulların akıbeti bu ayetlerde çok net anlatılıyor. Yüce Allah, o muttaki kullardan olmayı nasip eylesin. Ayrıca Kur’an ı kerimde mahşer günü mücrimlere şöyle seslenilir. " Ayrılın bir tarafa bu gün ey günahkarlar" (Yasin suresi 59.ayet) Hesap görüldükten, cennet ve cehennemlikler belli olduktan sonra, cennetlikler cennete giden yola sevkedilecekler. cehennemlikler de cehenneme giden yola sevkedilecekleri bildiriliyor. Yani cennetin yolu ayrı, cehennemin yolu ayrı. Sırat köprüsünden değil, bir yoldan bahsediliyor. Zümer suresinden ilgili ayetleri okuyalım. "O inkar edenler (nankörler) bölük bölük cehenneme sevkolunurlar. Nihayet oraya (cehenneme) geldikleri zaman kapıları açılır. Bekçileri onlara : Size içinizden Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bu güne kavuşacağınızı haber veren Peygamberler gelmedi mi? derler.

Evet geldi, derler. Ama azap sözü kafirlerin üzerine hak olmuştur. " " Onlara : İçinde ebedi kalacağınız cehennemin kapılarından girin, kibirlenenlerin yeri ne kötüdür. Derler. " " Rablerine karşı gelmekten sakınanlar ise, bölük bölük cennete sevk edilirler. Oraya varıp da kapıları açıldığında bekçileri onlara : Selam size! Tertemiz geldiniz. Artık ebedi kalmak üzere girin buraya, derler " " Onlar : Bize verdiği sözde sadık olan ve bizi dilediğimiz yerinde oturacağımız bu cennet yurduna varis kılan Allah'a hamdolsun. İyi amelde bulunanların mükafatı ne güzelmiş, derler. "(Zümer Suresi 71-74.ayetler) Yine hesap günü Yüce Allah, görevli meleklere şöyle emredecek. " Zalimleri, onların aynı yoldaki arkadaşlarını ve Allah tan başka tapmış oldukları putlarını toplayın. Onlara cehennemin yolunu gösterin. Onları tutuklayın. Çünkü onlar sorguya çekilecekler." (Saffat suresi 22-24.ayetler) Bu ayete "Onlara cehennemin yolunu gösterin" Çok net anlaşılıyor. Sırat köprüsü değil, cehenneme götüren yoldur. Yani mahşerde hesaptan sonra iki yol var. Birinin sonu cennete, diğerinin sonu cehenneme varıyor. Yüce Rabbimiz bizleri, gönderdiği kitabı okuyan ve onun ilke ve hakikatleri doğrultusunda hayat sürdüren, sonunda cennet yoluna sevkedilip, eşsiz nimetlere dolu cennetine dahil olanlardan eylesin. Selam ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Süleyman FAYDALI - Mesaj GönderYorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (506) 913 38 59
Reklam bilgi