Kaçırılmaz Bir İmkan: Ramazan Ayı

Söz edilmeye değmez bir hiçken insanı yaratıp varlık alemine çıkaran ,peygamberler ve kitaplar göndererek hidayet yollarını gösteren ,sayısız nimetleri lütfederek bizi müşerref kulları kılan Yüce Allah’a hamd u senalar olsun… Oruç tutan ve iftar edenlerin en hayırlısına… İslam devletini kurarak putperest devleti yerle bir eden Efendimize…O’nun A’line ve Ashabına Salat u selam olsun. Çok mükerrem bir Hilal’in gölgesi düştü…Büyük ve azametli bir misafir var. “Ey iman edenler!Sizden önceki topluluklara farz kılındığı gibi oruç ,size de farz kılındı. Belki sakınırsınız…” Bu mübarek zaman dilimini nasıl yaşayalım ki Allah Resulü’nün ramazanı gibi olsun bu ay? O, “Allahım! Bu hilali bize iman ve ‘teyemmün’ ,selamet ve İslam’la doğdur.Doğruluk ve hayır hilali…Benim Rabbim de senin Rabbin de Allah’tır.” diyerek karşılamıştı hilali .Sanki Hz. Nebi “Ey Hilal!Ben nasıl yaratılmış bir kul isem sen de öylesin. Benim de senin de Rabbin Allah tır.Sen ne bir zarar ne de bir fayda verebilirsin.” diyordu Ay’a.

Ramazan i hiçbir şeyin alternatif olamayacağı muazzam ‘fırsatlar’ barındırıyor sinesinde. Altından kıymetli dakikalar mevcut .Çünkü Halik Zül Celal Nar-ı Cahime müstahak binlerce kişiyi azad ediyor rahmetiyle…“Kim iman ederek ve sevabını Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” Adet olduğu, kültür bunu gerektirdiği veya mahallenin baskısıyla değil iman ederek tutulan bir oruçtan söz edilen. “ Şeytanın bağlandığı hayrın ve bereketin nüzül ettiği Cennet kapılarının açılıp Cehennem kapılarının kapatıldığı ..” Mübarek ay lisan-ı haliyle bazı şeyler yapılmasını istiyor sanki:

* Kuran’ı Kerim’i en az bir defa tertil üzere okumak, okunan ayetlerin hem mealini hem de tefsirini farklı kaynaklardan da okuyarak anlamaya çalışmak Rabbimizin kelamını anlamamıza vesile olacaktır.. Çocuklarımızın da bu ayda Kur’an ile meşgul olmasını sağlamak mecburiyetindeyiz. * Orucu abdest ile taçlandırmak, gün boyu abdestli olmak Şeytan’ın vesvese,tayf ve hemzine karşı bir kalkandır. Abdestli kişinin basireti açılır.Şeytan ile arasına sed çekmiş olur. * 12 rekatlık revatib sünnetlerin müdavimi olmak gerekir.Sünnet namazlarını meşru bir özür bulunmadığı müddetçe tertip ile kılmak büyük bir hayırdır. Namazlarda secdeleri çoğaltmak Peygamber nasihatıdır. Efendimiz(sav) Sevban ‘a “Öyleyse Çokça secdeye git. Çünkü yaptığın her secde ile Allah senin dereceni arttırır ve hatanı siler.” buyurmuştur. * İftarı acele yapmalı sahuru son vakte kadar ertelemek rahmeti celbeder.Sahura kalkmak o aile için berekettir;bu ganimeti kaçırmak akıl karı değildir. * Bu saatler ve dakikalar Allah’a dönüş için bir başlangıç olsun .Kulluk yolunda yeni bir diriliş ve arınma vesilesi olabilirse ne mutlu..Özellikle seher vakitlerini boşa geçirmek hüsrandır. Çünkü istiğfar vaktini Cenabı Hak hep seher vakitleriyle birlikte zikretmiştir. Duayı, zikri ,tefekkürü ,huşuyu ,Rabbimize boyun eğmeyi arttırmak rahmeti celbeder. …Müttakiler Cennette çeşme başındadırlar. Rablerinin sunduğu nimetleri almış saadet içindedirler. Çünkü onlar buraya girmeden önce de ihsan ehli idiler.Geceleri az uyurlar,seher vakitlerinde de istiğfar ederlerdi..” * Bu ay, infak için de fırsattır. .Fakirin, mahrumun ,kimsesizin, yetimin, dul kadınların, yolda kalmışın, borç içinde kıvrananın, çaresizin, muhacirin, mazlumlarla paylaşmak ,Rabbimizin bahşettiği en büyük nimet olan iman nimetinin kalpte köklenmesine ve mutluluğa vesile olacaktır. Unutmayalım ki Nebi(as) insanların en cömerdiydi .Özellikle de Ramazan’da..

* İnsanlar ,bu asırda akrabalık bağlarını hoyratça parçaladı. Şeytanın vahiylerinden bir vahiy olan “akrabadan uzak dur” sapıklığı şeytanın yüzüne çarpılmalı ve akrabalar korunmalı -gözetilmeli ve onlara ihsanda bulunulmalıdır. Anne baba hakkının yerlerde süründüğü bir çağda yaşıyor insanlık . Müslümanlar da ahir zamanın hastalıklarına müptela. Hayatta olan anne babaların hatırını kırmaktan kaçınmak, onları hoş edecek hüsnü muamelede bulunmak elzemdir. “Allah’ım onlar bana küçükken nasıl baktılar nasıl acıdılarsa sen de onlara öyle rahmet et..” diye dua etmek Kuran’ı Kerim’in buyruğu. Onların varlığı rahmettir kadrini bilene .Ebedi aleme göçenler için samimi bir kalple dua etmek onların kapanmayan amel defterlerine kaydedilir.

* Aile içinde birbirlerine karşı müsamahalı davranışlar diğer aylardan daha fazla hissedilmelidir. İmkanlar dahilinde evde yiyecek –içeceği bol bulundurmak senenin bereketli geçmesine vesile olacaktır. * Allah resulü Müslim’in rivayet ettiği bir hadiste komşusu şerrinden emin olmayan kişinin cennete giremeyeceğini beyan ediyor. “Komşusunun şerrinden emin olmadığı kişi Cennete giremez.”

Oruç hakikaten ‘zor’ ve meşakkatli bir rükün. Onun için Hz. Peygamber (sav); Yüce Mevla’nın “Adem oğlunun her güzel ameli on katından yedi yüz kata –veya Allah’ın dilediğine -kadar karşılık bulur; ama Allah ‘Oruç yalnızca benim içindir; karşılığını da ancak ben vereceğim…’ buyurduğunu haber veriyor. Gök oluğuna başımızı uzatıp rahmet çeşmesinden kana kana içmek varken böyle fırsatları sinesinde barındıran rahmet ayının diğer aylar gibi geçirilmesine hangi gönül rıza gösterir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Musa ŞAHİN - Mesaj Gönder

# Aile

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 30
Reklam bilgi