KIRŞEHİR 10. ULUSLARARASI AŞIK PAŞA ŞİİR ETKİNLİĞİNDEN UNUTULMAZ GÜZELLİKLER

Saygı değer dostlar Kırşehir Valiliğin desteği ile Kent konseyinin daveti üzere 10. Uluslararası Aşıkpaşa Şiir etkinliğine davet edildim. Kırşehir Kent Konseyi Şairler Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Üstad İbrahim DÜĞER bizi karşıladı. Cingöz Otelde yaptığımız mükemmel kahvaltıdan sonra, Kırşehir Valisi Sayın İbrahim AKIN Beyi makamında ziyaretle etkinliğimiz başlamış oldu.

 

            Saygı değer Vali bey biz şairleri bir makam ehli değil, yurt dışından vatanına gelen bir evladıymış gibi Ana ve Baba edasıyla karşıladı. Vali beyin bu yaklaşımı biz şairleri duyguyla dolan sevgi ırmağına benzetti. Saygıdeğer İl Müdürü Halil ÇALIŞIR ve yardımcısı Eyüp Temur Beyin yanımızda mihmandarlık yapmasıyla belediyeye geçtik. Belediye Başkanı Sayın Selahattin EKİCİOĞLU’nu Makamında ziyarette bulunduk. Sayın Başkan bizleri çok sıcak ve saygın bir şekilde karşılaması, izzet ve ikramları bizleri ziyadesiyle memnun etti.

 

Daha sonra Ahi Evran Üniversitesine ziyaretimizde bizi Rektör Yardımcısı Saygıdeğer Prof.Dr. Ahmet GÖKDEL karşıladı. Cuma namazının ardından üniversite de bizlere öyle yemeği ikram etti. Sonra Mucur ilçesine geçtik. Belediye Başkanı Sayın Atılgan YILMAZ’ Beyi makamında ziyaretten sonra Mucur Yeraltı Kentini gezdik. Bu saklı şehri daha öncede gördüğüm için sadece bir katına indim. Bir çok şair arkadaşımız sonuna kadar gezdiler fotoraflar çektiler. İl Kültür Müdür Yardımcısı Eyüp Temur Beyin ve Sunucumuz Bilge Tarihçi Sayın Rıfat ÇAKIR’ın anlatımlarıyla Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde putperest yöneticilerin şiddetinden kaçan, bir başka söylentiye göre de Anadolu’ya yapılan Arap Akınlarından korunmak ve kurtulmak için düşman korkusundan dolayı bu yer altı şehrinin inşa edildiğini, bölge halkının hem can güvenliklerini sağlamak, hemde mevcut şartlarda kendilerine bir yaşam alanı yaratabilmek amacında bu yer altı şehrini kazarak kurduklarını öğrendik.

 

Daha sonra bir kıraathane bahçesinde yapılan çay ve kahve ikramından sonra Mucur Belediyesince bizlere tadına doyamadığımız Mucur Köfte ikram edildi. Sayın Başkanımızında yemekte bizlerle beraber olması misafirperverliğinin kalitesini çok yüceltiyordu.

 

Artık Kırşehir’e dönüp akşam için hazırlıklar yapılacaktı. Çünkü sahne alma zamanı gelmekteydi. Otelimizde bir saat dinlendikten sonra Neşat Ertaş Kültür Merkezine hareket ettik. Konforu ve mimarisi  mükemmel bu kültür merkezinde bize ayrılan bölümde yerlerimizi aldık. Kendi kendime şu soruyu soruyordum. “Sayın Kent Konseyi yetkilileri bu devasa salonu acaba doldurabilecekler mi?” diye düşünürken 30 dakika sonra salon dolu ve adeta taştı. Vali Beyin toplantısi olduğunu, toplantısı biter bitmez geleceğini bizlere ziyaretimizde söylemişti. Vali Yardımcısı, Belediye Başkanı, Rektör Yardımcısı, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, daire amirleri, kültür müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, duyarlı Kırşehir halkı; etkinliğin konusu Aşıkpaşa ve Türk Dili olunca, salonu adeta hınca hınç doldurmuşlardı.

 

Artık beklenen saat gelmişti derken sahneye Yozgatın kültür elçisi olan kendisinin bilgi donanımıyla iftar ettiğim, Türkiyeninn en kültürlü sunucuları arasında yer alan Saygıdeğer Sunucu Rifat Çakır sahneye çıktı. Öncelikle Nefes adlı Kent Konseyi İlahi Gurubu sahne aldı. Daha sonra Ustalar adıyla anılan Abdallar Müzik Topluluğu butun donanımlarıyla sahneye çıktılar. İlahiler ve türkülerle salonun duygularına serin sular sundular. Salonda mükemmel bir organizasyon vardı birde şu duruma şahit oldum bir toplantının kaderini sunucu tayın ediyor. Saygıdeğer Rifat ÇAKIR Bey sahnede hani bir söz var ya adeta devleşti. Anladım ki Kırşehir yöneticilerinin ve halkının enerjisi Rifat ÇAKIR Bey kardeşime yansımıştı. Bilgi yüklü eşsiz cümleleri, mükemmel takdimatı, öğrenci-öğretmen ağırlıklı salona üst limitten Edebiyat Dersi niteliğindeki sunumu ve emsalsiz anlatımlarıyla sahnede adeta bir KÜLTÜR RESİTALİ sundu. Yansıtılan duygu yoğunluğu herkesi mutlu ediyordu.

 

Protokol konuşmalarından sonra ilk olarak Kent Konseyi Şairler Çalışma Grubu Başkanı Zübeyde GÖKBULUT Hanımefendi şiirini okudu. Akabinde Rifat ÇAKIR Beyin gönüllere şevk, duygulara haz, insana enerji veren o mükemmel sunumuyla Bendeniz sahneye çağrıldım. Kültür abidesi Sunucumuz Rifat Beyin esprili sunumuyla biraz olsun heyecanımı attım ve benden heryerde okumam istenilen “BÖYLE YAZILMIŞ” adlı, felsefi yönü hayata dair konular içeren lirik şiirimi okudum. Bu şiirimin çok mükemmel olduğunu bende biliyorum ama, Kırşehir halkının şiirimin girdabına dalıp, duygularımda kendilerinide bulduğunu gördüm, şiiri okuduktan sonra onurlandıran alkışları ve program sonrası teşekkürleri üzerine çok etkilendiklerini dahada anladım. Galiba güzel yorumlamışım ki, izleyenlerin duygularına tercuman olduğumu bende hissetim. Mükemmel alkışlarla yerime oturmanın gururunu yaşadım. Şiirin etkisi altında kalanlardan mübağla etmiyorum sayısını bilmediğim birçok insan bu şiirime ulaşmak için benden ricada bulundular. Tabiiki bende ziyadesiyle çok mutlu oldum. Diğer arkadaşlarımda sırasıyla şiirlerini okudular.

 

Valimiz Sayın İbrahim AKIN Bey, etkinliğimiz yarı olmadan salona teşrif edip şeref verdiler. Katılım belgelerimiz ve plaketler verildi. Bende belge ve plaketimi Sayın Valimizden almanın onurunu yaşadım. Tatlı bir yorgunlukla otelimize geldik. Yatmadan önce yine yemek verildi. Odalarımıza istirahata çekildik. Sabah kahvaltısını yine en mükemmelinden Cingöz Otelde yaptıktan sonra Kaman ilçesine yakın, Çağırkan Kasabasındaki Kalehöyük Türk-Japon Arkeoloji ve Kültür Bahçesine geldik. O muhteşem dostluk bahçesinde ustaların davul ve zurnayla bizleri karşılaması inanın görülmeye değerdi. Müzeyi ve bahçesini gezerken, benim gözümde Profesörler üstü bir donatıya sahip bilge tarihçi Sunucumuz Sayın Rifat Çakır Bey, jeolojik zamanları ve bölgeye iz bırakan medeniyetleri konu alan güzel bir sunum daha yaptı.

 

Akabinde Kaman’a geldik. Cennet mekan DADALOĞLU Anıtını ziyaretten sonra, Saygıdeğer Belediye Başkanı Necati ÇOLAK Beyin Ankara’da bir toplantıda olması nedeniyle, bizleri Yardımcısı Sayın Yakup EĞRİ Bey karşıladı. Son derece nazik, misafirperver ve saygılı olan Yakup Bey, görgüsü, terbiyesi ve asil duruşuyla bizleri mest etti. Makamında ceviz ve çay ikramı, çekilen resimler ve ve şehir tutunun ardından nefis bir öyle yemeği verdi. Biz şairleri onurlandıran güzel iltifatları gönüllerimize kazındı..

 

Kaman ziyaretimizden sonra Kırşehir’e döndük. Cennet mekan Aşık Paşa’nın türbesini dualarlar eşliğinde ziyaret ettik. Daha sonra gökyüzü görünümlü tavanı, şelaleli mihrabı, ağaçlar, sarmaşıklar, çiçeklerle süslü duvarları ve çimi andırı zeminiyle mest olduğumuz Mehmet Mermer Hamidiye Camiini gezdik. Sunucumuz Rifat Beyden Aşık Paşa ve bu camiimizide bizlere tanıtıp, anlatmasını istedik ve bizi kırmadı.

 

Akşam yemeğinden sonra bir Oğuz kültürü olan “HELEBİŞ GECESİ” formatında ve Tv çekimleri eşliğinde yine mükemmel bir programın içinde yer aldık. Kültür abidesi bilge sunucumuz Rifat ÇAKIR’ın, kültür-sanat, tarih ve edebiyatın en zengin konularını içeren hayran olduğumuz anlatıları eşliğinde, sahne alacak arkadaşlarımızı onurlandıran espirili takdimatlarıyla Tv. çekimleri başladı. Bilgisi ve birikimine hayran olduğum bir başka değerde Prof. Dr. Ayfer ŞAHİN hocamızdı. Program boyunca bizlere refakat etti ve Helebiş Kültürünü anlattı. Tüm şairler birer şiiririyle bu mükemmel tv porogramına katkı sundular. Bendenizden özellikle sözü ve müziği şahsıma ait olan “İSTEMEM” adlı Hicaz geçişli şarkım ile akşamki okuduğum şiirim istenildi. Estruman olmamasına rağmen, çıplak sesle okuduğum bu şarkımında çok beğenildiğini görmek, izleyicilerin yürekten alkışını duymak bir sanatçı olarak şahsımı ziyadesiyle mutlu etti.

 

Program sonrası otelimize geldiğimde yine bir yemek süpriziyle karşılaştık.  Otelimizde her şaire müstakil bir oda tahsis edilmişti. Cingöz Otelin hizmetlerindeki mükemmellik, eşsiz misafirperverlik ve güleryüz bizi mest etti. Sabah kahvaltısından sonra hepimizede sunulan yöresel hediyeleri aldıktan sonra Kırşehir’li dostlarımızla vedalaşarak ayrıldık.

 

Saygıdeğer okurlarım. Kırşehir’i sadece bir şehir statüsünde görmek,  ilime, bilime, insani güzelliklere  bence hakaret sayılır. Sebebi ise şudur ki; Türk dili denilince cennet mekan Aşık Paşa, Ahi Evran, Süleyman Türkmani, Kaya Şeyhi, Elvan Çelebi, Yunus Emre, Şeyh Edebali, Hacı Bektaş-ı Veli, Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Aşık Sait ve Dadaloğlu gibi güzel insanlar akıllara kazınmalıdır.

 

O günlerde Türklerin bile Türkçeyi tam olarak bilmediği, konuşmaya cesaret edemediği bir zamanda, klavuz kimliği ölümle tehdit edilmesine rağmen Aşık Paşa diye bir dahi çıkıyor ve dilimizi koruma altına alarak, Türkçemizi muhafaza ediyor.

 

Türk diline kimse bakmaz idi,
Türklere hergiz gönül akmaz idi.
Türk dahi bilmez idi bu dilleri,
İnce yolu ol ulu menzilleri.

Bu Garibname eğer Gönül geldi bile,
Kim bu dil ehli dahi mana bile,

Yol içinde birbirini yermiye,
Dile bakıp manayı hor görmeye,
Ta ki mahrum kalmaya Türkler dahi,
Türk dilinden anlayanlat ol haki.

 

Diyerek, Türkçemizi yüceltip, günümüze kadar itibarla ulaştırmış olması, tüm hakim dillere bir başkaldırıdır ve başlı başına bir devrimdir.

İşte bu yüzden derim ki; Kırşehir milli ve manevi değerleriyle tam bir kültür şehri, evliyalar ve enbiyalar diyarıdır.

 

Kırşehir halkının misafirperverliğini ise kim tarif edebilmiş ki, ben tarif edeyim. Bu vesile ile başta Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Rektörümüz, Kent Konseyimiz, Kültür Müdürlüğümüz, Zübeyde Gökbulut ve İbrahim Düğer başta olmak üzere, bu kusursuz organizasyona emek harcayan, katkı sunan tüm değerlere, dinleme lütfunda bulunan aziz Kırşehir halkına yürek dolusu saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Son olarak ta diyorum ki; Kırşehir kesinlikle yazılarla anlatılmaz, mutlaka bizzat gezilip görülmesi gereken eşsiz bir kültür şehridir.

Saygılarımla.

 

Murat DUMAN

0532 236 26 92

[email protected]

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat DUMAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi