Savaşı kim çıkarıyor?

Sa­va­şı Kim Çı­ka­rı­yor? Kedi köpek çı­kar­ma­dı­ğı­na göre, tâbi ki in­san­lar çı­ka­rı­yor. Peki in­san­la­rın kal­bi­ne girip: “Vur, kır, küf­ret, savaş yap, öldür” tek­lif­le­ri­ni, ves­ve­se, evham­lar verip, fı­sıl­da­yan kim? Oysa bir sinek, bir kuş, bir ka­rın­ca­yı in­cit­mek, kalp kırmak bile, bir nevi ci­na­yet iş­len­miş gi­bi­dir. Güç bazen hayra, bazen de şerre va­sı­ta ola­bi­li­yor. Yer­yü­zün­de mil­yon­lar­ca aç, açık, ça­dır­da ya­tan­lar, evsiz kira veren, bir damla suya has­ret bel­de­ler, okul ve has­ta­ne, mil­yon­lar­ca burs ih­ti­ya­cı olan öğ­ren­ci­ler var­ken: Gü­cü­nü şer yolda kul­lan­mak en büyük bir ya­nıl­gı­dır. Dünya büyük bir aile, aile­de bir vücut gi­bi­dir. Be­de­nin bir yeri ra­hat­sız olur­sa, bütün vücut aza­la­rı­nın hu­zu­ru kaçar. Balık ver­mek değil, tut­ma­yı öğ­ret­mek, mil­yon­lar­ca iş­si­ze iş, ev ih­ti­ya­cı olan­la­ra ev yapıp ver­mek ve nice iyi­lik yol­la­rı var­ken, top­lu­ma za­rar­lı şer yol­la­rı­nı ter­cih edip, kadın ve ço­cuk­la­rı pe­ri­şan eden­le­rin, hiç bir ka­zanç­la­rı ola­maya­ca­ğı gibi, ay­rı­ca emâne­te hı­ya­net et­ti­ği için he­sa­ba çe­ki­lip, pek fena çar­pı­la­cak­lar. Gü­cü­nü ya­rar­lı yerle­re kul­la­nan­la­rın ise son­la­rı hayır olup, iyi ge­lecek pek büyük mü­kâ­fat­lar ala­caklar… Demek zen­gin­lik, güç bazen başa belâ, olur­ken, bazen de, başa taç olu­yor… İblis: “Bana in­san­la­rın tek­rar di­ri­le­cek­le­ri güne kadar izin ver” dedi. Allah “Haydi sen izin ve­ri­len­ler­den­sin” bu­yur­du. İblis dedi ki “Beni aşa­ğı­la­dı­ğın için yemin ede­rim ki, on­la­rı sap­tır­mak için senin doğru yo­lu­nun üs­tü­ne otu­ra­ca­ğım. “On­la­ra ön­le­rin­den, ar­ka­la­rın­dan, sağ­la­rın­dan, sol­la­rın­dan so­ku­la­ca­ğım, on­la­rın çok­la­rı­nı şük­re­den­ler­den bul­ma­ya­cak­sın” dedi.
(Araf. 14. 17)(Böy­le­ce kalbe girip tek­lif­ler yapan Şey­tan’ın, Yer­yü­zü­nü Ce­hen­ne­me çe­vir­mek is­te­di­ği mey­da­na çık­mış olu­yor.) .l “Şey­tan sizin apa­çık düş­ma­nı­nız­dır.” (Ba­ka­ra 208.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Servet Ertek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi