Ne Olur Unutma | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Ne Olur Unutma

Bu haber 23 Ekim 2018 - 15:11 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

Sunay Akın “Onlar Hep Oradaydı” kitabında İngiliz şair John Cornford’un bir şiirine muhayyilemizi konuk eder. John Cornford, İspanya iç savaşında devrimcilerle birlikte çarpışırken ölümcül bir yara alır ve Ölmeden önce sevgilisine “İspanya Mektubu” adını verdiği son bir şiir yazıp gönderir:

Kem talih gücümü tüketir de
Yıkarsa beni toprağa
Beni olanca iyiliğimle,
Sevdiğim, ne olur unutma.

Eylül’ün başında, Kırşehir-Kurancılı kasabasıyla ilgili kitabı piyasaya çıkan dostum Gazi Baran’ın, KTV’ de yayınlanan söyleşisini izlerken John Cornford’un dizeleri geldi aklıma:

Beni olanca iyiliğimle,
Sevdiğim, ne olur unutma.

“Beni olanca iyiliğimle, sevdiğim, ne olur unutma” dizeleri kulağa ne kadar da hoş geliyor. Özellikle de “ne olur unutma!” bölümü. “Unutma”, diyor şair. Vefayı hatırlatıyor bizlere, hem de yalvarırcasına. Biliyoruz ki vefa, sadece İstanbul’da bir semt adı değildir, gelip geçici bir duygu da değildir. İnsan her şeyden önce doğup büyüdüğü toprağına karşı vefalı olmayı bilmelidir. Edebiyat dünyamız bu konuda çok zengindir. Konuyla alakalı sayısız şiir, deneme, hikâye, öykü, ağıt vesaire bulabilirsiniz. “Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar” türküsü de bu cümledendir. Ömer Danış’tan dinlemeyi severim.

Eğer ölürsem buralarda, vasiyetimdir
Beni götürsünler doğduğum topraklara,
Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar!

Türkü böyle devam edip gidiyor. Herkes doğduğu, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği topraklara vurgundur. Kendisini o topraklara bağlayan güçlü nedenleri varsa -ki aşk, sevda gibi- o toprakları artık unutması mümkün değildir. Bedenen başka yerlerde olsa da ruhen daima o topraklarda gezinip durur. “Eğer ölürsem buralarda, vasiyetimdir/ Beni götürsünler doğduğum topraklara.”

Ah o doğduğumuz, ruhumuzu mayaladığımız topraklar! Oralar bize anne kucağı gibidir, unutulmaz, içimize sinmiş çünkü. Ruhunuz oradaysa nereye giderseniz gidin aklınız divanedir, yamalı bir bohça gibidir; ne size yar olur, ne de bir başkasına. Öyle olmasaydı Müştehir Karakaya “Oralarda Bir Yerde Yüreğimi Bırakıp Gelmiştim” şiirinde şu dizleri fısıldar mıydı kulaklarımıza?

Oralarda anama bıraktım yüreğimi
Buralarda kalan aklımı öldürdüm.

Gazi Baran’da memleketini, doğduğu toprakları unutmayan/unutamayan vefalı yüreklerden biridir. Memuriyet hayatı gereği değişik il ve ilçelerde çalışsa da nihayetinde gelip köyünün yağmurlarına sığınır. Ruhunun ancak orada sükûnet bulacağından emindir. Gelir sığınır da boş durur mu hiç? Alır eline kâğıt-kalem ne kadar tanındık, bilindik genç yaşlı varsa hepsinin kapısını çalar, bir “tıfl-ı ebcedhân” gibi önlerinde diz çöker, Kurancılı’yla ilgili malumat biriktirir. Fıkralar, masallar, özdeyişler, gelenekler, hatıralar derken epeyce malzeme toplar. Topladıklarını ayıklar, elekten geçirir. Tıpkı bir çocuk büyütür gibi, üzerinde titreye titreye çoğaltır sayfaları. Kâh bir zamanlar koyun kuzu otlattığı dağlara çıkar; kâh top koşturduğu dere boylarında gezinir; kâh yaşlı haminnelerin ve dedelerin soluklandığı çeşme başlarında nefeslenir. Ve günler, aylar, yıllar geçer. Dilinde, dimağında tek kelime vardır: Kurancılı… Onunla yatıp kalkar, onun rüyalarını görür ve sonunda topladıklarına bir şekil vermeye başlar: “Orda Bir Köy: Kurancılı” kitabı böyle çıkar ortaya.

Sıcak, içten ve bir o kadar da dolu dolu bir kitaptır “Orda Bir Köy: Kurancılı.” Umarım hak ettiği ilgi ve alakayı görür. Malum “marifet iltifata tabidir.” İltifatı en çok hak edenlerin başında, kanaatimce araştırmacılar gelir. Onlara gereken ihtimamı gösterirsek şehirlerimizin yüzü güler, yanaklarında boyuna çiçekler açar.

Ezcümle, şehirlerimizi unutmayalım, değerlerimizi ihmal etmeyelim. Onların da bir kalp taşıdığını ve bu kalplerinin de bizimle attığını aklımızdan çıkarmayalım. Kim bilir konuşabilselerdi tıpkı John Cornford’un sevgilisine seslendiği gibi bize sesleneceklerdi:

Beni olanca iyiliğimle
Sevdiğim, ne olur unutma.
Abdulbari KARABEYESER

Abdulbari KARABEYESER
Abdulbari KARABEYESERabdulbarikarabeyeser@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.