PEYGAMBER EFENDİMİZİN VEFASI | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

KAEÜ, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Genel, Güncel, Manşetler

Fatih Özcan’dan Yaşlılara Ziyaret

Genel, Güncel, İlçelerimiz, Manşetler

Kokain Ele Geçirildi

Genel, Güncel, Manşetler

PEYGAMBER EFENDİMİZİN VEFASI

Bu haber 17 Kasım 2020 - 9:18 'de eklendi ve 1.018 views kez görüntülendi.

 

Efendimiz(sav);önce, kendisini Kureyş’in saldırganlığına karşı himaye eden amcası Ebu Talip ‘i çok kısa bir zaman sonra da ( üç gün ya da 50-55 gün)hanımı Hz. Hatice validemizi kaybedince Müşriklerin mütecaviz tutumlarından iyice bunalmıştı…Yeni bir umut olur ümidiyle evlatlığı Zeyd b. Harise ‘yi de yanına alarak Mekke ‘den Taif’e doğru davet yolculuğuna çıkmıştı…

On gün kadar Taif’tekaldı .Taif, Beni Sakiyf kabilesinin yurduydu.Da’vetine herhangi bir karşılık bulamadığı gibi onların alaylarına muhatap oldu…O’nuTaif’ten taşlayarak çıkardılar .Ayakları atılan taşlarla yara-bere içinde kaldı. Oturmak istedikçe , örgütleyip yol kenarlarına konuşlandırdıkları çocukları kullanarak taşlamaya devam ettiler.Vücudunu atılan taşlara siper eden Zeyd, birkaç yerinden yaralanmıştı.Nihayet Utbe.b. Rebia’nın yol kenarındaki bağına sığınabildi…Bu hazin durumda çok içli bir dua döküldü mübarek lisanından:

“İlahi!Kuvvetimin zaafa uğradığını ,çaresizliğimi,halkın gözünde hor ve hakir görüldüğümü ancak sana arzederim.Yaerhamerrahimiyn.Herkesin hor görüp sırtına bindiği mazlumların Rabbisin sen.YaRab.Huysuz ve yüzsüz bir düşmanın eline beni düşürmeyecek ,hayatımın dizginlerini eline verdiğim akrabamdan bir dosta bile bırakmayacak kadar merhametlisin bana…”

Kavmin azgınlarının helaki için Meleklerin hazır olduğunu bildirmek için gelen Cebrail(as)’in teklifini kabul etmeyerek kavminin ma’zur sayılmasını istemiş,onların gafil ve cahil olduklarını beyan etmiş ,kavminden inanan bir topluluk meydana gelmesine yönelik arzusunu dile getirmişti.Alemlere rahmet olarak gönderilen bir Nebi’den de ancak böyle alicenap bir tutum ve davranış beklenirdi…

O esnada sığındığı bağda Rabia’nın oğulları durumuna merhamet göstererek köleleri Addas ile bir salkım üzüm gönderdiler.Addas üzümü Resulullah ‘a verdi.Efendimiz “Bismillah” diyerek üzümü yemeye başlayınca Addas hayret etti.” Sen bu kelamı nerden öğrendin;buradakiler Allah’ın ismini söylemezler” dedi.Hz.Peygamber ona nereli olduğunu sordu. Ninovalı olduğunu öğrenince “Demek kardeşim Yunus’un diyarındansın” dedi.Addas’a İslam’ı anlattı,O da oracıkta Müslüman oldu.

Efendimiz Taif’te umduğunu bulamamıştı,Mekke’ye dönmek üzere yola çıktı,Nur Dağı’nda beklemeye başladı.Kendisini himaye edeceğini düşündüğü- ki boykotun bitmesi için Kureyş’in karşısına dikilenlerden birisi olan-Mut’im b. Adiyy ‘e haber gönderdi.Mut’im de himayeyi kabul etti.Oğullarıyla birlikte silahlarını kuşanarak Peygamberimizi karşıladı. Kabe’de tavaf yapmasını ,ardından da evine dönmesini sağladı…Müşrikler de bu himayeden dolayı Efendimize ilişemediler .

Mut’im ; Resülüllah’a karşı gösterdiği bu erdemli davranışına rağmen cahiliyenin kör hamiyetine saplanıp İslam’ı kabul etmedi.Bedir Savaşı’nda da müşrik olarak öldü.Peygamber efendimiz Mut’im’in bu iyiliğini hiç unutmamış, ne kadar vefakar bir insan olduğunu Bedir savaşındaki esirlerin kurtarılması için Medine’ye gelen Mut’im’in oğlu Cübeyr’e söylediği şu sözleriyle ortaya koymuştu:

“Şayet senin o ihtiyar baban , sağ olaydı da bu murdar, necis herifleri benden isteseydi,hepsini onun için bağışlardım.”(ibniHişam).

Peki biz ne yapıyoruz O’nun ümmeti olarak?Ne vefamız kaldı ,ne sadakatimiz; ne cömertliğimiz kaldı ,ne ihsanımız; ne kuvvetimiz kaldı, ne kerametimiz ;ne faziletimiz kaldı ,ne tevazumuz; ne ahdimiz kaldı ,ne misakımız;ne cesaretimiz kaldı ,ne izzetimiz; ne Kuran ‘a sarıldık, ne de Sünnete intiba ettik …

Hülasa ; ümmet olarak ,hükmünü yitirmiş hükümdar misali , tahtımız da gitti tacımız da.Esamemiz de okunmaz oldu yeryüzünde; şeriat mülga,ahlâk mefkûd ,orta yerde kalakaldık….

 

Musa ŞAHİN
Musa ŞAHİNmusasahin@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.