Pilot Üniversiteler Yönergesi Hazırlama Çalıştayı Düzenlendi | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Pilot Üniversiteler Yönergesi Hazırlama Çalıştayı Düzenlendi

Bu haber 21 Ocak 2019 - 14:29 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Pilot Üniversiteler Yönergesi Hazırlama Çalıştayı”na katıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin Senato Salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Valimiz Sayın İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Düzce Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İdris Şahin ve üniversitelerin akademik personeli katıldı. Çalıştayda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversite’sinin kurulduğu andan itibaren gençlerimizin iyi bir mesleki eğitim almasında ve ülkemizin nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne, yapacakları çalışmalarda yol gösterici olacak yönergenin hazırlanması amacıyla düzenlenen bu çalıştayın verimli ve başarılı geçeceğine inandığını belirten Vali İbrahim Akın, “Bilimin ışığında araştırma ve eğitim yapan, bilgi, teknoloji ve hizmet üreten, ürettiklerini toplum yararına sunarak yerel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayan üniversitelerimiz, eğitim sürecinin en önemli halkalarındandır. Kırşehir Ahi Evran Üniversitemiz de kurulduğu günden bugüne kadar hem fiziksel hem de eğitim anlamında gözle görülür mesafeler kat etmiş; ülkemizin eğitim hayatına, şehrimizin de ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına önemli katkılar sunmaktadır. Yaptıkları katkılardan dolayı Rektörümüze ve akademik personelimize teşekkür ediyorum.

Devletimiz, üniversitelerimizdeki eğitim kalitesini yükseltmek ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla misyon farklılaşmasına ve ihtisaslaşmaya önem vermektedir. Bu kapsamda, bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesinin pilot yükseköğretim kurumları arasında yer alan Ahi Evran Üniversitemiz tarım ve jeotermal alanında desteklenerek ihtisaslaşma yoluna gitmiş ve üniversitemizin özverili çalışmaları sonucunda çeşitli projeler üretilmiştir. İnanıyorum ki, pilot üniversite seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi hedefleri doğrusunda yol kat ederek istediği başarıya ulaşacaktır.

Tarım ve hayvancılık şehri olan Kırşehir’de üniversitemiz tarım ve jeotermalde pilot üniversite olarak yer aldı. Bu kapsamda üniversitemiz tarafından çeşitli projeler üretilmeye başlandı. Bizler de bu projelere destek veriyor, destek vermeye de devam edeceğiz. Üniversitemizce hazırlanan projeler bizlere de yol gösterici olacaktır. Bu çalıştayda üniversitelerimizin nasıl çalışmalar yapması gerektiği bir mevzuata kavuşmuş olacak, diğer üniversitelerimiz de bundan faydalanacaktır. Bu vesileyle, çalıştayın üniversitelerimiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu çalıştay vesilesiyle ilimize gelen Rektör ve akademisyenlere de hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, “Üniversitemiz, şehrimizin kültürel, sosyal ve bilimsel alanda gelişmesi, kalkınması için en önemli kurumlardan bir tanesi. Pilot üniversite uygulamasının ilimiz üniversitesinde gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Hayvancılık ve tarım konusunda bu projelerle önemli gelişmeler yaşanacaktır. Üniversitelerin şehirle bütünleşmesi, şehre katkı sağlaması önemlidir. Üniversitemiz gittikçe gelişip büyüyor, sahip olunan bir akademik birikim var. Mezun olan öğrencilerimize verilen diploma, onların hayatına ne katıyor, hayatlarına nasıl anlam katıyor? Bu soruların cevaplarını aramamız lazım. Çalıştayın sonuçlarının şehrimiz ve üniversitemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” sözlerine yer verdi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da “Pilot üniversite, ülkemizde yükseköğretimin yeni bir yön arayış çalışmasıdır. Projede 5 üniversite pilot üniversite olarak başlamıştır ama bu bir Türkiye projesidir, yükseköğretimde dönüşüm projesidir. Dolayısıyla bu projenin hayat bulması, sadece 5 pilot üniversiteye değil, ülkemizin yükseköğretiminin yön bulma çalışmasıdır. Bizler de bu bilinçle diğer rektör arkadaşlarımızla birlikte bu projenin hem yürütülmesi hem de başarısı için çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Projenin temel amacı, üniversitelerin yer aldığı şehirlerin kendi değerlerini öncelikle fark etmek, bu değerlerden değer üretmek, bilimsel çalışmalar yapmaktır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra, pilot üniversite rektörleri tarafından ‘pilot üniversite’ olma süreçleri ile ilgili konuşmaların ve sunumların yapıldığı çalıştay, yapılan görüş ve değerlendirme ile sona erdi. (Haber Merkezi)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.