Polonya İzlenimleri | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

KAEÜ, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Genel, Güncel, Manşetler

Fatih Özcan’dan Yaşlılara Ziyaret

Genel, Güncel, İlçelerimiz, Manşetler

Kokain Ele Geçirildi

Genel, Güncel, Manşetler

Polonya İzlenimleri

Bu haber 23 Ekim 2018 - 14:57 'de eklendi ve 635 views kez görüntülendi.

Bu yazı, üniversitemizin öğrenci ve öğretim üyesi olarak uluslararasılaşma çerçevesinde, ikili antlaşmalı olduğumuz ve Erasmus+ bağlamında öğrenci ve öğretim üyesi gönderip ve kabul ettiğimiz, Polonya’nın Poznan şehrinde bulunan Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nin daveti üzerine söz konusu üniversiteyi ziyaret ve Varşova’da bulunan bazı üniversiteler ile ikili antlaşma imzalamak üzerine 28-31 Temmuz 2018 tarihlerinde üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA ve dış ilişkiler ofisi koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Erman AKILLI ile Polonya’ya birlikte yaptığımız dört günlük ziyaretimizden zihnimde kalanları içermektedir.
28 Temmuz Cumartesi gece saat 02.30 civarında Kırşehir’den ayrıldık. 04.45’de Ankara Esenboğa havaalanına ulaştık. İşlemleri tamamlayıp biraz dinlendikten sonra 05.50 Ukrayna havayolları uçağı ile Kiev’e hareket ettik. THY’nin Polonya’ya uçuşları dolu olması nedeniyle Varşova’ya gitmek için Ukrayna havayollarını tercih ettik. Hem zaman hem de maddi açıdan bu daha iyi idi. 07.30’da Kiev’e iniş yaptık. Kiev’den Varşova’ya uçağımız 09.30’da olduğu için zamanı havalimanında geçirmeye karar verdik.
Kiev havaalanı orta ölçekli düzenli bir havaalanı görünüyor. Birkaç cümle ile bu ülke hakkındaki bilgilerimi paylaşacak olursam; Ukrayna 603 km2 yüz ölçüme sahip bir doğu Avrupa ülkesi. Beyaz Rusya, Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile sınırı var. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak denizi ile kıyısı bulunmakta. Başkenti Kiev olan bu ülkenin para birimi “Grivna”. Ülke yaklaşık 45 milyon nüfusa sahip. Resmi olarak 1919 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla kurulmuş. 1922 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliğine katılmış ve bu 1991 yılına kadar sürmüş. 1991 yılında S.S.C.B.’nin dağılmasıyla Ukrayna devleti bağımsız olarak yoluna devam etmiş. 2014 yılından itibaren ülke doğu sınırlarında Rusya ile önemli sıkıntılar yaşıyor. Ruslar Kırım’ı işgal etti hala problem devam ediyor. Terk edeceği de yok. Ukrayna hükümeti yıllardır Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Grivna, Türk lirası karşısında daha değersiz. Bize göre daha ucuz bir ülke.
Polonya’ya hareket etme zamanımız geldi ve uçağımız zamanında (09.30) havalandı. Yolculuğumuz yaklaşık 1,5 saat sürdü. 10.55’te Varşova havaalanına indik. Ukrayna havayollarından THY hizmeti ve kalitesini beklemek yanlış olur.
Havaalanında işlemleri tamamlayıp ayrılmamız saat 12’yi buldu. Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi maliye bölümü hocalarından Altuğ Murat Köktaş ve Deniz ABUKAN bizi havaalanı çıkışında karşıladılar. Bu arkadaşlarımız bir proje çerçevesinde iki buçuk aydır Varşova’da bulunuyorlar. Sağ olsunlar bizi karşılayıp kalacağımız otele götürdüler. “The Westin” adlı otelimize yerleşip bir süre dinlendikten sonra saat 13.30’da otelden Varşova’yı gezip dolaşmak için ayrıldık. Ertesi gün “Poznan” şehrine geçeceğimiz için Varşova‘da yarım günlük bir vaktimiz vardı. Arkadaşlar üç aya yakın bir süredir Polanya’yı epey tanımışlar hem deneyimlerini ve Polonya’yı tanıtmak için bizi bilgilendirdiler hem de özellikle eski şehirde bazı yerleri görmemizi sağladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizi gündüz saat 12’de karşılayıp gece 11’e kadar bırakmadılar.
1955 yılında kurulan ve Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla sona eren “Varşova Paktı” ismini bu şehirden almış. Bu paktın toplantılarına yaklaşık yarım asır ev sahipliği yapmış bir şehir. Şehrin planında Sovyetlerin etkisinin olduğu belli. Caddeleri çok geniş yapılandırılmış. Özellikle Avrupa birliğine girdikten sonra şehrin alt yapısı da tamamlanmış düzenli ve rahat bir şehir. Trafik kurallarına uyum, yayalara saygı ve bisiklet yolları ve istasyonları hemen dikkat çekiyor. Bisikleti telefonuna yüklediğin bir programla istediğin zaman en yakın bisiklet istasyonundan alıp gideceğin yerdeki bir istasyona bırakabiliyorsun. İlk 20 dakika parasız olmak üzere bir saat düşük bir ücretle kullanabiliyorsunuz.
Varşova, toplamda iki milyon nüfusa sahip, şehir merkezinin nüfusu bir buçuk milyon civarında. Mükemmel yeşil bir şehir. Vistül (Vistula) nehri şehri ikiye ayırmış.
İkinci dünya savaşında Almanlar tarafından yerle bir edilen şehir, tekrar inşa edilerek ayağa kaldırılmış. Tarihi binaların tamamı aslına uygun inşa edilmiş, düzenli ve rahat bir şehir. Aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinden özellikle de batı Avrupa’dan ucuz olduğu için gezip görmeye değer. Hassaten eski Varşova’yı görmek lazım. Varşova merkezi gezerken iki kiliseye girdim. Birinde nikâh töreni, diğerinde ayine rastladım.
Polonya, ağırlıklı olarak Katoliklerin yaşadığı bir ülke. Kiliselerdeki her iki töreni de bir süre izleme fırsatım oldu. Avrupa’da insanlar nikâhlarını tamamen kilisede yaparken, hala bizde müftülerin nikâh kıymasını kabullenemedik ve oturtamadık.
Varşova’da gezerken dikkatimi çeken en önemli şeylerden biride kafelerin okuma salonu olarak kullanılması. “Green Cafe” olarak geçiyor. “Green Cafe”lerde çay, kahve vb. içecekler var. Aynı zamanda kafenin bir tarafı kitap rafları. İnsanlar oraya gidip bir çay içerek 2-3 saat oturup kitap okuyabiliyor, bilgisayarında yazı yazabiliyor, arkadaşı ile sohbet edebiliyor. Bizdeki eskiden kıraathane dediğimiz şey bu. Onlar kıraathaneyi yaşatıyorlar. Sanırım Cumhurbaşkanımızın kıraathane teklifi bu türden bir şey idi, ama tam anlaşılamadı veya anlaşılmak istenmedi.
Varşova’da gezerken Varşova üniversitesine uğradık. Şehrin içinde yer alan üniversite binalarının her biri yeşillikler içerisinde. Söz konusu üniversite sosyal bilimlerde güçlü imiş. Belli bölümlerde dünyada derecesi varmış. Varşova’da 15’in üzerinde üniversite var her biri belli alanlarda ön plana çıkmış.
Eğer bu bölgelerde yanınızda bir bilen yoksa sıradan her yerde yemek yemeniz mümkün değil. Domuz eti ve yağı hassasiyetiniz sizi her şeyden uzak tutuyor.
Yanımızda Altuğ ve Deniz beylerin oluşu bizi yemek konusunda rahatlattı. Öğle yemeğini “Lokanta” adıyla bilinen ve sahibi İstanbullu olan bir Türk lokantasında, akşam yemeğini de yine Türkler tarafından çalıştırılan “Şapka Kebap” adıyla bilinen bir yerde yedik. Hem vesile olan arkadaşlara hem de helal yemek çıkaran lokanta sahiplerine teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar bizi akşam saat 23.30 gibi otelimize bıraktılar. Önceki gecede uyumadığımız için çok yorulmuştuk hemen istirahate çekildik.
Ertesi gün (29.07.2018 Pazar) yolculuğumuz Polonya’nın kuzeyinde yer alan ve üniversiteler şehri olarak bilinen Poznan’a olacak. Yolculuğumuz uçakla. Biletimiz 13.30’da.
Poznan’a gitmek için bir taksi ile 11.30’da otelden ayrıldık. Saat 12’de havaalanında ulaştık. Polonya havayollarından (Polish airlines) biletimizi aldık. 13.30’daki uçağımız yarım saat gecikmeyle 14.00’da hareket etti.
Uçağımız 72 kişilik küçük bir uçaktı. İlk defa bu kadar küçük bir uçağa bindim. Yolculuğumuz yaklaşık bir saat sürdü. Hava parçalı bulutlu idi. Zaman zaman bulutlara girmesi, bir iki defada hava boşluğuna denk gelmemiz uçağı sarstı ve bizi korkuttu. Küçük uçakların uygun olmayan hava şartlarında daha kolay savrulduğuna şahit oldum.
Saat 15.00 gibi Poznan havaalanına indik. Bizi havaalanında anlaşmalı olduğumuz ve aynı zamanda erasmus çerçevesinde ziyaret için geldiğimiz üniversiteden Dr. İzabela Lipinska isminde bir bayan öğretim üyesi karşıladı. İzabela hanım 2016 yılında arkadaşları Dr. Slawomir kalinowski ve Dr. Wawrzyniec Czubak ile beraber Kırşehir’e gelip üniversitemizi ziyaret etmişler lisans ve yüksek lisans derslerine girip ders anlatmışlar ve onları 5 gün misafir etmiştik. Kırşehir’de gördükleri yakın ilgiden dolayı bizleri havaalanında karşıladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.
İzabella arabasıyla bizi alıp otelimize götürdü. Saat 16 gibi otele yerleştik ve 16.30’dan itibaren diğer iki arkadaşta geldiler. Yaklaşık üç dört saat şehrin önemli yerlerini hem gezdirdiler hem de bizi Poznan ve Polonya hakkında bilgilendirdiler. Akşam da bize kendilerince önemli gördükleri bir lokantada ikramda bulundular. Ancak bizim hassasiyetimiz nedeniyle yediklerimiz sebze ve meyveyi geçmedi. Gece saat 22’ye kadar onlarla sohbet edip çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunma imkânımız oldu.
Poznan şehri, Krakov’dan sonra ülkenin kültürel ve tarihi geçmişi en eski yerleşim yeri. Toplamda Poznan 800 bin nüfusa sahip. Şehrin merkez nüfusu ise 500 bin civarında imiş. Ülkenin güneyinde yer alan Krakov, Polonya’nın kültürel başkenti olarak ifade ediliyor.
Polonya’ya gidenlerin ilk durağının Krakov olduğunu söylüyorlar. Varşova daha sonra kurulup gelişmiş bir şehir.
Poznan Öğrenci şehri olarak tanınıyor. 115.000 öğrenci varmış bu kentte. Ülkenin diğer Avrupa ülkelerine göre ucuz olması sanırım bunda etkili. 500 bin nüfusa sahip bu şehirde 25 üniversite varmış. Burası ülkenin işsizlik oranının en düşük olduğu şehirmiş.
Şehri gezdiğimizde 10.yy da inşa edilmiş kiliselere rastladık. Şehir tarihi bir geçmişe sahip. Ülke çapında olduğu gibi Poznan’da da tarihi eserlerin korunmasındaki hassasiyet üst seviye de.
“Poznan Life Sciences Üniversity” (Poznan Yaşam Bilimleri Üniversitesi) de çalışan söz konusu arkadaşlar akşam saat 22’ye kadar bize eşlik ettiler bütün sorularımızı içtenlikle cevapladılar ve daha sonra bizi otelimize bıraktılar.
Gezimizin üçüncü günü (30 Temmuz 2018 Pazartesi) sabah saat 08’de kahvaltımızı yaptık. 09.30’da bir önceki gün bizi karşılayan arkadaşlardan birisi bizi otelimizden arabası ile aldı. Zira bugün üniversite ziyaretimiz var. Sabah 09.30’dan öğleden sonra 15’e kadar “Poznan Yaşam Bilimleri Üniversitesi”nde çeşitli ziyaretlerimiz olacak.
Erasmus antlaşmamızın olduğu söz konusu bu üniversiteye ait 8 farklı yerde ve farklı alanlarda araştırma çiftlikleri varmış. Bunlar sırasıyla;
• ……………..
• ………..
• ………….
• ……………
• ……………
• ………….
• …………..
• ………………………………………………………………. dir.
Bunlardan hayvan üretimi ve eğitimi (yetiştiriciliği) çiftliğine gittik. Burada şu anda daha çok at yetiştiriciliği ve üretimi yapılıyormuş.
Çiftliğin yöneticisi, burada yapılanlar ve çalışma düzeni hakkında geniş bilgiler verdi. At otellerini ziyaret ettik. Zira buradaki bütün atlar üniversitenin değil. Dışarıdan çalışmak ve eğitilmek için getirilen atlar da buradaki otellerde kalıyorlarmış. Atların hem kaldığı hem de eğitildiği alanları ziyaret ettik ve çalışmaları izledik. Bu konuda ihtisaslaşmışlar. Hayvanların bütün yiyeceklerini (yemlerini) kendileri üretiyor. Yem bitkilerini ekmek için ayrıca tarlaları var. Yaklaşık iki saat burada kaldık. Diğer yedi araştırma çiftliğini görme imkânımız olmadı. Her biri şehrin farklı ve uzak mesafelerinde, bunları gezip görmek uzun zaman alacağı için bir çiftliği gezmekle yetindik. Hayvan yetiştiriciliği ve eğitiminde çalışanlar genellikle kadınlar.
Saat 11.30 civarında oradan ayrılarak üniversitedeki görüşmelerimiz için kampüs alanına gittik.
Üniversite rektörü ve ekibi ile görüşmemiz saat 13’de idi. Söz konusu saate kadar üniversitenin dış ilişkiler ofisini ve diğer bölümlerini gezdirip çalışmalar hakkında bilgiler sundular.
Saat 13’de ise üniversite rektörü ve arkadaşları ile görüşmemiz gerçekleşti. Rektör ve heyeti, üniversiteleri ve çalışmaları hakkında bizleri genel hatlarıyla bilgilendirdiler. Görüşmeler çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Biz de heyet olarak (başta rektörümüz olmak üzere) üniversitemiz ve pilot üniversite çerçevesinde yürüttüğümüz projeler hakkında muhataplarımızı bilgilendirdik.
Ziyaret ettiğimiz üniversite tarım ve ziraat ağırlıklı olduğu için bizim pilot üniversite çerçevesinde yürütülen projeler ve ikili ilişkilerin bu çerçevede geliştirilmesi açısından görüşmeler çok yararlı geçti.
Özellikle hayvan hastalıklarının tedavisi, bitki çeşitliliği ve kaba yem konularında ilgili bazı öğretim üyelerimizi bu üniversiteye kısa süreli gönderme konusunda anlaştık. Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının üniversitemiz ve ikili ilişkilerimiz açısından çok yararlı olduğunu tekrar ifade etmek isterim.
Saat 14.30’dan sonra da iktisat fakültesi ve işletme fakültesi dekanları yine heyetleri ile birlikte bizleri ağırladı. Yine bu toplantıda da her iki üniversite arasında karşılıklı olarak neler yapılabileceği üzerinde duruldu. 14.40’da bizlere yemek ikramında bulundular ve 15.40’da üniversiteden ayrılarak otele geçtik.
Polonya’nın Poznan kentindeki “Yaşam Bilimleri Üniversitesi” ne yaptığımız ziyaretin amacına ulaştığı kanaatindeyim.
Otelde bir süre dinlendikten sonra akşam üzeri Poznan’ın eski şehir adını verdikleri tarihi şehir kısmını gezme fırsatımız oldu. Şunu ifade etmeliyim ki tarihi olan ne varsa onu korumaya özen göstermişler. Hatta özellikle ikinci dünya savaşında Almanlar tarafından yerle bir edilen tarihi binaların resimlerinden aynısını inşa etmeye çalışmışlar ve turizme açmışlar.
Seyahatin üçüncü günüde bu şekilde tamamlanmış oldu.
Ertesi gün (31 Temmuz 2018) dönüş günümüzdü. Sabah saat 07.20’de otelden ayrıldık.
Polonya’ya gelirken olduğu gibi Türkiye’ye dönüşümüzde de aynı yolu takip edeceğiz. Bu çerçevede Poznan’dan Varşova’ya, Varşova’dan Kiev’e, oradan da Ankara’ya uçacağız.
Biletimiz 09’da idi. Saat 07.50’de havalimanına ulaştık. 09’da kalkacak uçağın iptal edildiği, biletlerin 11.30’daki uçağa aktarılacağı bize iletildi. Uçağın 2.5 saat geç kalkması, yaklaşık üç saat havalimanında beklememize neden oldu. Bu Polonya hava yolları açısından olumsuz bir durumdu. Ancak bu gecikmeden dolayı şirket yetkililerinin özür dileyip her birimiz için kişi başına gecikme bedeli olarak bize 200 avro ödemesi, şirketin eksikliğini bir ölçüde kapatmış oldu.
Uzun süre beklemeden sonra 11.30’da Poznan’dan hareket ettik. Yaklaşık bir saat sonra Varşova’ya indik. Saat15.30’da Varşova’dan Kiev’e, 19.00’da ise Kiev’den Ankara’ya hareket ederek akşam 21 sularında Ankara’da idik. Saat 11.30 ise Kırşehir’e gelerek dört günlük Polonya seyahatimiz sona erdi.
Ziyaret ettiğimiz Polonya hakkında genel olarak kısaca bazı şeyler söylemek gerekirse, Orta Avrupa’da yer almakta ve Almanya’nın doğusu, Rusya’nın kuzeybatısı ile Baltık Denizi’nin güneyinde bulunmakta.
Ülke 312.679 km²’lik yüzölçümüyle şu anda Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesi konumunda. Ayrıca yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla da dünya sıralamasında en kalabalık 33. Ülke durumunda. Topraklarının yaklaşık %30’u ormanlık, %50’si tarıma elverişli ve arazi yapısı genelde düz ovalardan oluşan bir ülke.
Birkaç cümle ile ülkenin tarihine bir göz atacak olursak, Polonya Devleti, 10. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmış ve 963 yılı ülke tarihinin başlangıcı olmuştur. Polonya ve Vistula nehirleri arasında yaşamış olan Islav kabilelerinin kurmuş olduğu bir devlettir. O zamanki bu Islavlara” yayla insanları” manasına gelen “Polane” deniyordu. Zamanla bu isim Polonya haline dönüşmüştür.
Polonya 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar geçen süre içinde Avrupa´da güçlü bir devlet halindeydi. 1772 tarihinden itibaren Polonya´nın çöküş dönemi başlar. 1772 tarihinde Prusya, Rusya ve Avusturya, ülke topraklarını aralarında paylaşırlar. Birinci Dünya Savaşından sonra ise uzun mücadele ve sıkıntılardan sonra 1918 yılında Versay Antlaşmasıyla bağımsızlığını tekrar ilan eder.
1939 yılında aynı anda hem Nazi Almanyası’nın ve hem de Rusya´nın işgaline uğrar. Harp boyunca altı milyon Polonyalı öldürülür. Daha sonra Alman orduları müttefiklere teslim olur. İşgal sırasında kurulan sürgündeki Polonya hükümeti işbaşına gelir. 1947 yılında yapılan seçimlerde komünistler hükümeti kurarlar ve ülke Rusya´nın uydusu durumuna sokulur.
1985 seçimlerinden sonra başa geçen Jaruzelski, Batıyla ilişkilerini geliştirmeye çalışır. Dayanışma Sendikasına karşı takip edilen sert politika 1986´da yumuşamaya başlar. Artan ekonomik problemler 1988´de büyük bir grev dalgasına sebep olur. 1989 Haziranında yapılan seçimlerde, o tarihe kadar iktidarda olan Birleşik İşçi Partisi ağır hezimete uğrar. 1990´daki devlet başkanlığı seçimlerini Lech Walesa kazanır.
Polonya, 1990 yılından beri istikrarlı bir ekonomik liberalizasyon politikası izliyor. 2004 yılının Mayıs ayında Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan Polonya’nın Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatında yaşanan artış ülkenin büyümesine katkıda bulunmuş.
Avrupa’nın en dindar ülkesi olduğu ve Polonyalıların %90’ının Katolik olduğunu belirtmektedir.
Polonya Meclisindeki başkan kürsüsünün arkasında Haç bulunmakta. Polonya anayasasının belli bölümlerinde Katolikliğe atıf yer yapıldığı belirtildi. Bu anlamda, Katoliklik devletin resmi dini olarak kabul edilmektedir de denebilir. Varşova Başpiskoposu, aynı zamanda Polonya Başpiskoposu’dur ki, 1978 yılının Ekim ayında, Krakow Piskoposu kardinal Karol Wojtyła (Karol Voytıua), II. Jean Paul (ikinci Jan Pol) adı ile ‘Papa’ seçilmiştir.
İfade edildiğine göre bu ülkede beş bin civarında olduğu tahmin edilen Müslüman Tatar yaşamakta imiş. 1989 yılından itibaren de yeni Müslüman göçmenler ülkeye yerleşmiş.
Polonya aynı zamanda Yahudiler için önemli bir ülke. Bu anlamda Krakov şehri de özel bir öneme sahip. Özellikle bu şehirdeki toplama kamplarında yaşananlar hem Yahudiler hem de Polonyalılar için acı hatıralar içermekte.
Bir milyon Yahudi’nin Krakov’daki kamplarda yok edildiği ifade ediliyor. İsrail’den her yıl binlerce insanın Krakov’u ziyaret ettiği belirtiliyor.
Öte yandan Yahudilerin, bir zamanlar Almanların kendilerine yaptığı zulmün bir benzerini şimdi Filistin halkına gerçekten ibret ve acı verici bir durum. Nazi zulmüne uğrayan bir halkın bundan hiç ders çıkarmayıp aynı zulmü yıllardır Filistin’de yapması vicdanları yaralıyor.
Son olarak bu ülke için şu izlenimlerimi de belirtmeden geçemeyeceğim.
• Polonyalıların Ruslara bakışları genel olarak soğuk. Komünizmin izlerini silmeye çalışıyorlar. Almanları da çok sevdikleri söylenemez.
• Yaşanabilir bir coğrafya, yeşil bir ülke. Avro kullanmayıp kendi para birimini kullanıyor.
• Ağırlıklı olarak Katoiklerin yaşadığı ve Batı Avrupa’ya nazaran dini geleneklere bağlı bir ülke. İfade edildiğine göre Pazar günleri Avrupa ülkeleri arasında kiliseye gidenlerin oranı en yüksek ülke olan ülke imiş. Böyle söylense de benim gözlemim şu ki, Polonyalılar’da din olarak azizler çerçevesinde oluşan efsaneler ve her noktaya çizdikleri resimler ve heykeller kalmış.
• Rusya bu bölgeyi tamamen Batıya kaptırmak istemiyor. Dolayısıyla el altından da olsa etkilemeye çalışıyor. Batı ise Nato eliyle bu ülkeyi üs haline getirmek istiyor.
Bu ülke hakkında şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.

Ahmet GÖKBEL
Ahmet GÖKBELahmetgokbel@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.