Seçimin Magazin ve Dedikodusunda Mahiriz « Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Seçimin Magazin ve Dedikodusunda Mahiriz

Bu haber 10 Aralık 2018 - 8:35 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.

31 Mart’ta Türkiye Genelinde ve Kırşehir de Yerel Seçimler yapılacak. Seçmen yerel de Belediye Başkanını, Belediye Encümenini, İl Genel Meclisi Üyelerini ve Muhtarları seçmek için sandıklara gidecekler. Siyaset, seçim, adaylık, aday adaylığı gibi kavramlar gündemimizi yoğun biçimde meşgul ediyor. Siyaseti çok seviyoruz. Bu konuya en ilgisizi bile ilgili.  Bu bir ülke gerçeği,  başka toplumlarda böyle değildir belki. Bu kadar ilgili olmamıza rağmen  bu kavramların toplumda yeterli veya doğru anlaşıldığı konusunda bir takım tereddütlerimiz var. Biz sadece siyasetin magazin ve dedikodu tarafında mahiriz. Zira, siyaset olarak nitelediğimiz kavram, partilere göre açıklanıyor. Seçim süreçlerine dayanılarak yaşanıyor. Oysa, siyaset toplumu dizayn eden, yöneten, yönlendiren mekanizmanın tümüdür. Siyaset, partilerden ve seçimden fazlası yani. Ancak, biz genellikle partiler alanında yoğunlaşıyoruz. Pek tabiidir ki, partiler siyasal sistemin vazgeçilmez öğeleri ve başroldeki aktörleridir. Ancak, siyaset dediğimiz kurum, sadece buralarda şekillenmemelidir. Düşünce gruplarının, sivil toplum örgütlerinin, uzmanların, aydınların da olacağı bir zeminin doğması için çaba sarf edilmelidir. 
Seçimler neden önemli, sandıkların vatandaşların her dört veya beş yılda bir önüne gelmesi bir nevi güvenoyu, halka sorma, halkın kaderini tayin etmesi olarak düşündüğümüz de, irademizin sandığa yansıması açısından önemli, aynı oranda bir adayı tercihimizi beyan etmemiz noktasından bakılınca da mühim. En çok da, yetkiyi vermemiz adına kutsal bir süreçtir. Ancak eksik kalan, devamını getirmek için çaba sarfetmedigimiz, ilgi alanımızın dışında tuttuğumuz bir gerçek varki o da seçimlerden sonra, seçimde yaptığımız tercihin orada bırakılması, o noktada kalmasıdır. Yani seçim sürecinde seçmen arasındaki yakınlık, seçimden sonra tercih adını alınca, bir anda büyük bir uzaklığa vesile olmaktadır. Halka sorma, fikir alma, veya en genel adıyla katılım noktasının zaafa uğramasıdır. Yerel seçimler bir kentin kendi kaderini tayin etmesinin adıdır. Ancak, seçimin, çağdaş normlara uygun olması için seçilen Başkan halk ile istişare kanallarını açık biçimde devam ettirmesi şarttır. Seçimler önemlidir ve bir hürriyet ifadesidir, ama daha iyisi seçimden sonraki katılımın olmasıdır. Seçim, oy verme gününden sonra tercihe dönüştüğünde, tercih eden ile tercih edilen arasındaki bağın açık kalması veya kalmaması,  bu da topluma yük yüklüyor, o zaman toplumun katılım saglaması şehirle ilgili alınan her kararda aktif rol alması ve yapılan işlerde, alınan yanlış kararları düzeltmek için çaba sarfetmesi gerekiyor.
Milletvekilliği ile belediye seçimleri sistem olarak da, partilerin aday belirlemesi noktasında çok faklı. Milletvekilliğinde, aday adayları oluşuyor. Bir liste yarışı söz konusu. Seçmeni cezbetmek kolay, adaylardan her birini iyi dağıtırsanız toplumun nabzını tutabiliyorsunuz. Fakat yerel seçimler, özellikle Belediye Başkanı seçimleri aday-parti uyumunu gerektiriyor. Her tercih bir vazgeçiştir. Yerel seçimler bu açıdan risk barındırıyor. Çok sevilen tanınan biri yerine sıradan birini aday gösteremiyorsunuz. Ama milletvekili listesinin bir sırasındaki adayın tanınmaması önemli değil. Diğer aday majör ise, seçimi silip süpürüyor. Yerel seçimlerde bu riski bertaraf etmek için belediye meclisi üyelerinin doğru dizayn edilmesi gerekiyor. Yani Başkan adayı ve partinin uyumu kadar, gösterilen adayla birlikte Belediye Meclis Üyelerinin de halktaki karşılığının önemi, yerel seçimlerin kazanılması için çok önemli etken olarak görüyorum. Bunu isabet ettiren seçimi kazanır.
Kırşehir de Siyasi Partilerimizin adayları belli oldu. Şimdi seçmene dokunma vakti geldi. Ak Parti Kırşehir Belediye Başkan Adayı Yaşar Bahçeci. CHP Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu. MHP Belediye Başkan Adayı Onur Köksal. Medeni cesaret gösterip seçmenlerinin karşısına çıkıp oy isteyip kendilerini anlatabilen Adayları Tebrik eder, Başarılar dilerim. 

Mehmet Emin TURPÇU
Mehmet Emin TURPÇUmehmeteminturpcu@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.