SEVMEK VEYA SEVDİRİLMEK | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Fırtına Uyarısı

Genel, Güncel, Manşetler

Bazı Kurslar Yeniden Başlatıldı

Eğitim, Genel, Güncel, Manşetler

SEVMEK VEYA SEVDİRİLMEK

Bu haber 16 Kasım 2018 - 8:47 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.

 

Bir insan ne ile haşır neşir olursa, zamanla o iş ona kolaylaşır ve o işi sevmeye başlar. Yani o işle bütünleşir. İrade ve gücünü o işe yoğunlaştırdığı için, yaptığı işle ilgili mahareti, beceris artar. Hatta o işi sevmeye başlar. Diğer bir ifadeyle sünnetullah gereği o iş ona sevdirir. Bu sevdirme cebri, zoraki bir sevdirme değildir. Kendi irade ve çabasının bir sonucudur.

Örneğn: Kur an ı kerimde Hz. Musa nın karşısında Firavun un tavrı ve yapıp etkilerinin kendisine sevdrilmesi şöyle dile getiriliyor.

“Firavun şöyle dedi:”Ey Haman bana büyük bir kule inşa et, belki bazı yollara, göklerin yollarına ulaşırım da bu sayede Musa nın ilahını görebilirm! Doğrusu onun bir yalancı olduğunu düşünüyorum. ” İşte böylece yaptığı çirkin iş Firavun a güzel göründü ve doğru yoldan saptırıldı. Firavun un tuzağı hüsrandan başka bir sonuç doğurmadı. “(Mümin suresi 36-37.ayetler)

Haşa! Allah Firavun a böyle bir rol biçmedi. Firavun kendi iradesiyle, bencillik, kibir ve makam hırsına kapılarak azgınlaşmış, despotlaşmış, kendini ilah yerine koymuş, dolayısıyla yaptığı işleri sevmeye başlamış, sünnetullah gereği yaptığı iş ona sevdirilmiştir.

Yahudilerin buzağı sevgisi de böyledir. Bakara suresi 93.ayete ve tefsirine bakılabilir.

Bir hırsız, bir zani, bir kumarbaz, bir cambaz vs. yaptığı işe yoğunlaştığı için, o işin bütün detaylarını, bütün hilelerini öğrenir. Ve artık o işi sevmeye başlar. O işten birde para kazanmaya başlayınca zamanla o işi meşru görmeye başlar. Yani o iş ona sevdirilir.

Müspet yöndeki faaliyetler ve meslekler de böyledir.

Bir marangoz, bir berber, bir terzi, bir sporcu vs. de yaptığı işe yoğunlaştığı ve bütün yeteneğini ve gücünü o mesleğe sarfettiği için o işte başkalarının yapamayacağı üstün başarılar elde eder. İşini sever, daha doğrusu o iş ona sevdirilir. Bu sevdirme bir emek sonucudur.

Bu örnekleri birde Yüce Allah ın emirleri noktasında düşünelim.

Namaz kılan bir müslüman, ilk başlarda biraz zorlansa da, devam ettiği ve önemini kavradığı zaman, namazı sevmeye başlar. Artık namaz vakti gelince, çeşitli meşkalelerle geciktirmiş olsa, sıkıntı duymaya başlar. Vakit daraldıkça sıkıntı atar. Tedirgin olur. Ne zaman ki namazını eda eder. İşte o zaman rahat bir nefes alır. ” Oh şükür Rabbime, sıkıntım geçti, rahatladım ” der.

Zira devam ettiği namaz o Müslümana sevdirilmiştir. Bir de vakit girince hemen kılarsa o zaman daha çok sevinir. Adeta Rabbi ile baş başa, bütün dünya gailelerini arkaya atarak, hele namazda ki secde anı, müslüman ın en çok haz duyduğu, kulun miraca ulaştığı yerdir. Teslimiyetin zirve yaptığı andır.

Yine bir müslümanın tasadduk etmesi, zekat ve sadaka vermesi, İlk önce bir emir olarak kabul edip ” vermezsem Rabbim bu nimetlerin hesabını benden sorar” diyerek, biraz da zorlanarak verirken, zamanla tasadduk etmeyi sevmeye başlar. Vermeyi hayatının bir parçası haline getirdiği zaman, tasadduk etmek o insana sevdirilir. Tasaddukta bulunduğu insanlarla olan münasebeti o müslümanda öyle bir kardeşlik anlayışı oluşturur ki, artık o insanlarla zamanla bir vücut gibi olur. Onların her türlü sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını kendi ihtiyacı gibi görmeye başlar. Evine yiyecek alırken, çoluk çocuğuna giysi alırken, su, elektrik ve doğalgaz borcunu öderken, o insanları da düşünür. Onların da ihtiyaçlarını gidermeyi kendisine görev bilir. Bu işi ihmal ettiğinde adeta ruhu daralır. Vicdan azabı duyar.

İnsan iradesini hangi yönde kullanır ve yöneldiği iş ve eylemde gayret gösterirse, Allah da o işi ona sevdirir ve yöneldiği yolu ona kolaylaştırır.

“Doğrusu kim cömertçe harcar, sorumlu davranıp kötülükten sakınır ve bu güzel sözü de tasdik ederse, onu en kolay yoldan başarıya ulaştırırız. “(Leyl suresi 5-7.ayetler)

” Kim de cimrilik eder, müstağni davranır ve bu güzel sözü yalanlarsa, ona çıkmaz yolu kolay gösteririz “(Leyl suresi 8-10.ayetler)

” Allah size imanı sevdirmiş ve onu sizin kalplerimizin süsü yapmıştır. Küfrü fıskı ve isyanıda size çirkin göstermiştir. “(Hucurat suresi 7.ayet)

Mealini sunduğum bu ayetler bu konuya ışık tutmakta ve yolumuzu aydınlatmaktadır. Yüce Allah bizi gönderdiği hidayet üzere olmayı, irademizi, aklımızı ve de Allah ın bize verdiği güç ve imkanları istediği istikamette kullanmayı nasip etsin. Selam ve dua ile…

 

 

 

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.