YAĞMURLA GELDİLER | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

KAEÜ, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Genel, Güncel, Manşetler

Fatih Özcan’dan Yaşlılara Ziyaret

Genel, Güncel, İlçelerimiz, Manşetler

Kokain Ele Geçirildi

Genel, Güncel, Manşetler

YAĞMURLA GELDİLER

Bu haber 06 Kasım 2018 - 11:12 'de eklendi ve 579 views kez görüntülendi.

Binlerce Angıt kuşunu, yüzlerce Turnayı, Ördeği, Martıyı ve yerel kuşları şu an Seyfe Gölü Kuş Cennetinde görebiliyoruz. Yağışların etkisi ile oluşan yüzde yirmilik bir su birikintisin de bile bu kadar kuşları görebilme şansına sahip olduk.

Seyfe Gölü Kuş Cennetinde yüzümüz sadece yağışlarla gülüyor. Gölün tabanı çorak toprak olması nedeni ile tabana su vermiyor ve tabandan su almıyor. Bu nedenle de birkaç günlük yağışla gölümüzde su görmeye başlıyoruz.

Gölümüzün birçok güzel özelliğinden bir tanesi de doğal yapısı. Eğer böyle bir doğal yapıya sahip olmasak gölümüzde hiç su göremeyeceğiz. Kot farkı olmadan geniş bir alana yayıldığı için birkaç günlük yağışla bile geniş bir alanda su görebiliyoruz.

Dünyada dört adet göç yolu var. İki tanesi Türkiye üzerinden geçiyor ve bu iki göç yolundan bir tanesi de Seyfe Gölü Kuş Cenneti üzerinden geçiyor. Dünyadaki göçmen kuşların bir bölümü mutlaka Seyfe Gölü Kuş Cennetinden geçmek zorundalar.

Eğer göl ortamı uygun ise belirli bir süre konaklıyorlar. Beslenmelerini ve dinlenmelerini tamamlayınca hava şartlarına göre yollarına devam ediyorlar. Eğer göl ortamı uygun değilse beslenme ve dinlenme ihtiyaçlarını gideremeden mecburen yollarına devam ediyorlar.

Bu durumda canlıların yaşam ihtiyaçlarına yardımcı olamadığımız içinde suç işlemiş oluyoruz. Yöremizde başka geniş bir alan da kalmadı. Gölün şartları iyide olmasa bilhassa sonbahardaki göç döneminde toplantı noktası olarak mecburen Seyfe Gölü Kuş Cennetini kullanıyorlar.

Şu an için tek çaremizin yağışlar olması çok acı. Göl tabanı geçirgen olsa yağışında bir etkisi olmayacak. Örnek olarak Seyfe Köyünün yanındaki gölet de bir damla bile su yok. Gölün on binde birinden bile küçük olan bir alanda suyun olmaması gölet tabanının geçirgen olmasından kaynaklanıyor.

Yağan yağmur suyu havzaya indiği için suyu göremiyoruz. Daha önceleri havzadaki su seviyesi bir metre, beş metre, on metre derken şimdi seksen metreye kadar düştü. Havza dolmayınca su da yüzeye ulaşamıyor.

Seyfe gölü Kuş Cenneti için çok önemli bir su girişi olan Seyfe pınarından hiç su girişi olmuyor. Kuşlar için çok önemli olan adacıklar, turbalıklar ve sazlıklar oluşmuyor. Dolayısı ile kuşların barınma, korunma ve yavrulama alanı da kalmamış oluyor.

Seyfe Gölü Kuş Cennetinin eski güzel günlere dönmesi için yapılan çalışmalar. Hem gölümüz hem de yöremiz için çok faydalı olacak “ Kalaba- Seyfe sulama pompaj projesi” var. Fakat sürecin uzaması ve yakın zamanda olmayacak olması ümitlerimizi yok ediyor.

Milli parklar genel müdürlüğü, DSİ genel müdürlüğü ve Çevre Şehircilik müdürlüğü geçtiğimiz günlerde Seyfe Gölü Kuş Cennetinde geniş katılımlı bir toplantı yaptı. Göle su girişi sağlayacak konular üzerinde görüş alış verişi yaptılar. Bu toplantıdan Seyfe Gölü Ekoloji Derneği olarak geç haberimiz oldu.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği olarak daima yapıcı öneri ve eleştirici bir yapıya sahibiz. Ayrıca yöreyi çok yakından takip eden sorunları bilen ve çözümü konusunda da olumlu önerileri olan bir derneğiz. Bizim amacımız daima üzüm yemek olmuştur.

Yakın zamanda DSİ yetkililerince yine göl alanında çalışmalar yapılacak. Bu çalışmaların verimli geçmesini ve bizden de katkı sağlamamızı istemelerini arzu ederiz.

Yapılacak çalışmalarda üçlü sacayağı dediğimiz birlikteliğin oluşması gerekir. Yöre halkı, yerel STK ve devletin ortak bir noktada buluştuğu bütün çalışmalar başarılı olur. Üçlü sacayağında birliktelik sağlanamıyor ise ya başarı elde edilemez ya da başarı kalıcı olmaz.

Ömer Çetiner
Ömer Çetineromer@omercetiner.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.