Bamya, gram altınla yarışıyor

Kırşehir’de vatandaşlar tarafından özellikle Ramazan Ayı’nda, düğünlerde ve kış günlerinde sofraların vazgeçilmezi olarak bilinen bamya, gram altın ile aynı fiyat sınırında yarışması vatandaşları bir kez daha düşündürmeye devam ediyor.

Bütün ürünlerde olduğu gibi bamyada da artan fiyatlara vatandaşlar sadece ya fiyat etiketine bakarak ya da gram gram alarak tatmaya devam ediyor.

Kışın daha çok tüketilen bamyanın kilosu tezgahlarda 380-400 TL’den satışa sunuluyor. Vatandaşların bamyanın kilosunun fiyatını öğrenmesinden sonra gram altın mı satıyorsunuz tepkisiyle karşılaştıklarını söyleyen Kırşehir Uzun Çarşı esnaflarından Aktar Serhat Gülhan, “Bölgemizde bamya kış mevsiminde sıkça tüketilen C ve K1 vitamini kaynağıdır. Ne yazık ki her geçen gün artan zamlarla birlikte fiyatıda artmaktadır. Şu an bamyanın kilosu 380 ile 400 TL arası değişmektedir. Bamyanın fiyatını soran vatandaşlar, o ne öyle gram altın mı satıyorsunuz? Tepkisiyle karşılaşıyoruz. Bizim elimizde olan bir şey değil. Her geçen gün artam zamlardan sonra bamya fiyatları da dolayısıyla artmış durumda. Bamya Anadolu’nun sevilen bir yemeği, özellikle de düğünlerde, Ramazan’da ve kış günlerinde olmazsa olmaz yemek türüdür. Bamya vazgeçilmez bir mamul tabi bunun yanında fiyatların artması satışları da düşürdü ve talepler de ona göre biraz daha azaldı.” Diye konuştu.

Bamyanın faydalarının saymakla bitmediğini ifade eden Kırşehir Uzun Çarşı esnaflarından Aktar Serhat Gülhan, “Bamya, mükemmel bir C ve K1 vitamini kaynağıdır. C vitamini, genel bağışıklık işlevinize katkıda bulunan suda çözünür bir besindir, K1 vitamini ise kanın pıhtılaşmasındaki rolüyle bilinen yağda çözünen bir vitamindir. Ek olarak, bamya kalori ve karbonhidrat bakımından düşüktür ve bir miktar protein ve lif içerir. Pek çok meyve ve sebzede protein bulunmaz, bamya da protein bulunması bamyaya bir artı daha sağlar. Yeterince protein yemek, kilo yönetimi, kan şekeri kontrolü, kemik yapısı ve kas kütlesi için faydalarla ilişkilidir.

Yüksek kolesterol seviyeleri, daha büyük bir kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Bamya, sindirim sırasında kolesterole bağlanabilen ve vücudunuz tarafından emilmek yerine dışkı ile atılmasına neden olan müsilaj adı verilen kalın jel benzeri bir madde içerir. Bu sebeple kan kolesterol seviyelerini düşürecek ve iltihapla savaşan kalbi koruyacaktır. Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak, genel sağlığınız için çok önemlidir. Sürekli yüksek kan şekeri, prediyabet ve tip 2 diyabete yol açabilir. Bamya ve bamya özü yemek kan şekeri düzeylerinii düşürmeye yardımcı olur. Bamya mutfağınızın temel gıdası olmasa da pişirmesi oldukça kolaydır. Bamya satın alırken, kahverengi lekeleri veya kuru uçlarını ayırın.  Genellikle bamya et yemeklerinde, sebze yemeğinde, çorbalarda ya da kızartmalarda kullanılan bir besindir.” İfadelerini kullandı. CEMİLE ARIÖZ AVŞAR

- Aşıkpaşa Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.asikpasagazetesi.com/haber/9408252/bamya-gram-altinla-yarisiyor