Destek paketleri başvuruları başladı

Kredi garanti fonu yeni destek paketleri hakkında Kırşehir Ticaret Borsası, resmi sitesinde açıklamalarda bulundu. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın resmi sitesinde yer verilen açıklama şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve toplam büyüklüğü 60 milyar TL olan KGF kefaletli ‘Yatırım Destek Paketi’, ‘İhracat Destek Paketi’ ve ‘İşletme Harcamaları Destek Paketi’ başvuruları 22 Şubat 2022 tarihi itibariyle başlamış olup destek paketlerinde ilişkin bilgiler aşağıda dikkatinize sunulmuştur.
Yatırım Destek Paketi; Yatırım yapmayı planlayan KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeler, yatırım ve yatırıma bağlı işletme harcamalarında kullanabileceği Yatırım Destek Paketi’nden 120 aya kadar vade ile yararlanabilecek. Pakette kredi üst limiti KOBİ’ler için 35 milyon TL’yi bulurken KOBİ Dışı işletmeler ise 100 milyon TL’ye varan miktarlarda kredi kullanabilecek. Kadın girişimci KOBİ’ler yüzde 90, diğer KOBİ'ler yüzde 85, KOBİ dışı işletmeler ise yüzde 80 oranında kefalet oranlarından faydalanabilecek.
İhracat Destek Paketi; İhracatçı veya döviz kazandırıcı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'ler ile ihracat potansiyeli taşıyan KOBİ’lerin yararlanabileceği İhracat Destek Paketi’nde ise işletmeler, azami 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek. Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna göre değişmekle birlikte azami 25 milyon TL olarak belirlendi. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90, potansiyel ihracatçı firmalar da yüzde 85 oranında kefaletten yararlanabilecek.
İşletme Harcamaları Destek Paketi; KOBİ ve KOBİ dışı firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için oluşturulan İşletme Harcamaları Destek Paketi’nden ise KOBİ’ler azami 5 milyon TL, KOBİ Dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL tutarında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve Debit/Banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ Dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak.”

- Aşıkpaşa Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.asikpasagazetesi.com/haber/9505246/destek-paketleri-basvurulari-basladi