Yunus Emre Koçak Açıkladı: "Papağan Hastalıkları ve Tedavisi" | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

KAEÜ, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Genel, Güncel, Manşetler

Fatih Özcan’dan Yaşlılara Ziyaret

Genel, Güncel, İlçelerimiz, Manşetler

Kokain Ele Geçirildi

Genel, Güncel, Manşetler

Yunus Emre Koçak Açıkladı: “Papağan Hastalıkları ve Tedavisi”

Bu haber 17 Kasım 2018 - 14:58 'de eklendi ve 131 views kez görüntülendi.

 

Kırşehir Pet Shop sahibi Yunus Emre Koçak papağanların hastalıkları hakkında bilgiler verdi. Ankara Caddesi’nde bulunan Kırşehir Pet Shop Yunus Emre Koçak papağanların hasta olduğunu anlamak için karakteristik özellik değişimlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Yunus Emre Koçak: ” Vahşi doğada papağanlar av hayvanlarıdır. Onlara tehlike oluşturanlardan korunmak ve güvende kalmak için atik ve çevik olmaları gerekir. Av hayvanlarının en belirgin özelliklerinden biri ise davetkar bir hedef olarak algılanmamak için zayıflıklarını asla belli etmemeleridir. Onların hayatta kalmaları, her daim sağlıklı ve zinde görünmelerine bağlı.

Tabii ki birer av hayvanı olan papağanların bu özelliği, onları evcil hayvan olarak beslediğinizde herhangi bir sorunu çok zor tespit edebilmenize yol açar. Çok geç olmadan önleminizi alabilmek için papağanınızda oluşabilecek sorunlara karşı her daim uyanık ve dikkatli olmalısınız. Bu da tabii ki papağanınızı düzenli olarak kontrol etmek ve gerekli muayeneleri yapmak anlamına geliyor.

Papağanımın Hasta Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bir papağan sahibi olarak kuşunuzun hasta olduğunu anlamanın ilk yolu, karakteristik özelliklerindeki değişimleri gözlemlemektir. Bu özelliklerin neler olabileceğine birlikte bakalım:

Standart dış görünüşündeki ve duruşundaki değişiklikler:

Kambur duruş, dengesizlik, tüylerini yolması, gagası ile kafesin kenarından sarkması, titreme, daireler çizerek yürüme, kişisel bakımını yapmaması Kilo kaybı: Papağanınızın hasta olduğuna dair en belirgin işaretlerden birisi de kilo kaybıdır. Kuşunuzun kilosunu haftalık olarak özel bir kuş tartısında tartmanız ve takip etmeniz gerekir. Eğer kuşunuzun kilosunda ciddi değişimler fark ederseniz bir an önce onu veterinere götürerek bu kilo kaybının sebebinin araştırılmasını sağlamalısınız.

Davranışsal değişimler: Ses tonunda değişim,kanatlarını sarkıtma, hareketsizlik, kişiliğinde değişiklikler. Kuşun dışkısında değişiklikler: renk ve yoğunluk değişimi, dışkının azalması dışkıda kan.Kafasının görünümdeki değişiklikler: Gözlerinin yarı açık, yarı kapalı olması, gözlerini devamlı kısması, kafasının seğirmesi,şişkinlik ile birlikte gelen simetri bozukluğu. Tüylerindeki değişim:

Dağınık, kabarık ve soluk tüyler, kafasında ıslak ya da lekeli bir tüy görüntüsü,tüylerini yolması, derisinde meydana gelen kel noktalar. Bacak ve ayaklarda değişimler: Anormal tırnak uzaması, şiş ayaklar, ayak ve bacak derisinde döküntüler.Nefes almasındaki değişim: Nefes alırken kuyruğunu yukarı kaldırması, Nefes almada zorlanma, açık gaga ile nefes alma, sesinde değişim, hapşırma

Yeme-içme alışkanlıklarında değişim: Yemek yeme artışı ya da düşüşü, kusma, yem toplama güçlüğü

İştahsızlık.

Buradan da anlaşılacağı gibi papağanınızın hasta olduğunu işaret eden pek çok farklı semptom ile karşılaşmanız mümkün, bu nedenle de kuşunuzu düzenli olarak takip etmeniz ve gözlemlemeniz çok önemli. Söz konusu papağan hastalıkları olduğu zaman ise maalesef pek çok hastalık, yukarıda saydığımız belirtilerin çok büyük bir kısmını ortak olarak gösterecektir; bu yüzden de papağanınızın hangi hastalıktan mustarip olduğunu belirlemeniz ilk etapta pek de kolay olmayabilir.” dedi.

PAPAĞANLARDA EN SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR NELERDİR?

Kırşehir Pet Shop sahibi Yunus Emre Koçak papağanda en sık görülen hastalıklar hakkında yaptığı açıklamalarda ” Papağan Humması: Hücrede türeyen ve yaşamaya başlayan zararlı bakteriler tarafından oluşan bu hastalığın temel belirtileri iştahsızlık, nefes güçlüğü, depresyon, ishal ve gözde çapaklanmadır. Bu belirtileri erken yakalamak ve bir an önce tedaviye başlamak mühimdir; aksi takdirde bu hastalık papağanınızda ani bir ölüme yol açabilir. Papağan hummasının tedavisi veteriner tarafından verilecek olan doğru antibiyotik ilaçlardan geçer.

Polyoma Virüsü: Karında şişkinlik, iştahsızlık, kusma, kilo kaybı ve dehidrasyon gibi başlıca belirtileri olan bu virüs, aynı şekilde virüs bulaşmış başka bir kuştan bulaşabilir. Bu virüsün en temel taşıyıcıları, muhabbet kuşları olarak bilinir. Ölümcül olma özelliği taşıyan bu virüs, özellikle genç kuşları etkisi altına alır. Polyoma virüsüne karşı aşı yaptırmak, kendisinden korunmanın en ektili ve en kalıcı çözümüdür. Tabii ki bu, kuş henüz yavru iken uygulanması gereken bir süreçtir. Virüse kapılmış bir kuş için maalesef bilinen herhangi bir tedavi yoktur.

Pacheco Hastalığı: Özellikle titreme, anoreksi, yeşil ve kıvamsız dışkı ve uyuşukluk gibi bariz semptomları olan bu hastalık da viral ve ölümcül niteliktedir. Özellikle sümük ve dışkı ile bulaşan bu virüs, kuşlar stres altında kaldığında kendini belli etme özelliğine sahiptir. Taşınma, arkadaşının ölümü ya da üreme gibi stresli dönemlerden geçen papağanlarda bu virüsün çıkma olasılığı daha yüksektir. Acyclovir içerikli bir antibiyotik Pachero virüsünün kalıcı çözümüdür. Öte yandan erken teşhis ve tedavi edilmeyen virüs böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir.

Giyardiya Kisti: Parazit niteliği taşıyan bu hastalık, yine bu kistten mustarip olan diğer kuşlardan bulaşarak geçer ve başlıca belirtileri ishal, ciltte kuruluk, kaşıntı ve kilo kaybıdır.  Yine antibiyotik ile tedavi edilebilen bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu, papağanınızın kafesini daima temiz tutmanızdır.

Eğer papağanınızda sağlık sorunu olabileceği ile ilgili herhangi bir işarete rastladıysanız bu konunun ivedilikle ele alınması gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Erken tedavi, bir an önce sağlığına ve mutluluğuna kavuşan bir papağan anlamına gelir.” ifadelerini kullandı. (Fatma ARIÖZ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.